Burácení motorů, vůně spáleného benzínu a adrenalin proudící žilami. To vše a mnohem víc přináší každoročně Velká cena Austrálie, jeden z nejočekávanějších závodů v kalendáři Formule 1. Pojďme se společně ponořit do fascinujícího světa tohoto ikonického závodu, který už téměř sto let elektrizuje fanoušky motorsportu po celém světě.
Historie Grand Prix Austrálie: Od prašných cest k modernímu okruhu
Kořeny Velké ceny Austrálie sahají hluboko do minulosti, až do roku 1928. Tehdy se na ostrově Phillip Island uskutečnil první závod na 100 mil, který odstartoval éru australského motoristického sportu. Vítězem tohoto historického klání se stal Arthur Waite za volantem vozu Austin 7. Následujících osm let se závody konaly na nezpevněných cestách ostrova, což přinášelo jezdcům i divákům neopakovatelné zážitky.
Zajímavost: Éra Bugatti
V prvních letech australské Grand Prix dominovaly vozy značky Bugatti. Dokázaly vyhrát dokonce čtyři ročníky v řadě mezi lety 1929 a 1932. Tato nadvláda francouzské automobilky ukázala, že i v daleké Austrálii se prosadila evropská technická dokonalost.
Cesta do kalendáře F1: Od národního závodu k světovému šampionátu
Přestože má Velká cena Austrálie bohatou historii, do oficiálního kalendáře Formule 1 se dostala až v roce 1985. To může působit překvapivě, zvláště když si uvědomíme, že Austrálie dala světu takové legendy jako Jack Brabham a Alan Jones. Nicméně, toto zpoždění umožnilo Austrálii vybudovat silnou motoristickou tradici a připravit se na vstup do elitní společnosti F1.
Okruh v Adelaide (1985-1995)
První závody F1 v Austrálii se jezdily na okruhu v Adelaide. Šlo o částečně městský okruh, který vedl po veřejných silnicích a kolem dostihového závodiště Victoria Park. I když se jednalo o městský okruh, byl poměrně rychlý s dlouhými rovinkami a ostrými zatáčkami, což z něj dělalo oblíbenou trať mezi jezdci i fanoušky.
Premiérový závod v roce 1985 vyhrál Keke Rosberg s vozem Williams. Byla to jeho poslední výhra ve F1, což dodalo tomuto momentu zvláštní symboliku a emocionální náboj.
Melbourne přebírá štafetu (od 1996)
V roce 1996 došlo k významné změně – Velká cena Austrálie se přestěhovala do Melbourne, konkrétně do Albert Parku. S tím přišla i změna v kalendáři – z posledního závodu sezóny se stal závod úvodní. Tato změna přinesla Austrálii prestiž zahajovat každou novou sezónu F1, což z ní učinilo ještě atraktivnější destinaci pro fanoušky i týmy.
Nezapomenutelné momenty z historie
Velká cena Austrálie nám za ta léta přinesla nespočet vzrušujících okamžiků. Zde jsou některé z těch nejpamátnějších:
- 1986 a 1994: V těchto letech se v Austrálii rozhodovalo o titulu mistra světa. V roce 1986 získal titul Alain Prost po dramatickém defektu Nigela Mansella. V roce 1994 zase Michael Schumacher získal svůj první titul po kontroverzní kolizi s Damonem Hillem.
- 1991: Ayrton Senna vyhrál nejkratší závod v historii F1 – trval pouhých 24 minut kvůli silnému dešti. Tento závod ukázal, jak nepředvídatelné mohou být podmínky v Melbourne.
- 1993: Poslední vítězství Ayrtona Senny v jeho kariéře. Nikdo tehdy netušil, že to bude poslední triumf této legendy F1.
- 2009: Debut týmu Brawn GP, který hned vyhrál s Jensonem Buttonem. Tento nečekaný úspěch nového týmu se stal jedním z největších překvapení v historii F1.
Trať v Albert Parku: Moderní výzva pro jezdce
Současná trať v Albert Parku v Melbourne je 5,278 km dlouhá. Je to fascinující kombinace veřejných silnic a speciálně postavených úseků kolem jezera Albert Park. Trať je známá svým hladkým povrchem a rychlými zatáčkami, které prověří schopnosti každého jezdce.
Rekonstrukce v roce 2021
V roce 2021 prošla trať významnou rekonstrukcí. Cílem bylo zvýšit rychlost a zlepšit možnosti předjíždění. Například šestá zatáčka byla rozšířena o 7,5 metru, což zvýšilo rychlost v tomto místě ze 149 km/h na 219 km/h. Díky těmto úpravám je trať ještě rychlejší a nabízí více akce, což ocení jak jezdci, tak diváci.
Rekordy a statistiky: Čísla, která vypráví příběh
Velká cena Austrálie je plná fascinujících rekordů a statistik. Pojďme se podívat na některé z nich:
Nejúspěšnější jezdci Velké ceny Austrálie
- Michael Schumacher a Lex Davison: Oba se 4 vítězstvími. Schumacher dominoval v éře Ferrari, zatímco Davison své úspěchy sbíral ještě před érou F1.
- Alain Prost, Jenson Button a Sebastian Vettel: Každý s 3 vítězstvími.
Nejúspěšnější tým
- Ferrari: S 12 vítězstvími je italská stáj jasným lídrem v počtu triumfů v Austrálii.
Traťové rekordy Formule 1
- Oficiální rekord tratě: Sergio Pérez, 1:20.235 (2023)
- Nejrychlejší kvalifikační kolo: Max Verstappen, 1:16.732 (2023)
- Nejrychlejší kolo v závodě 2024: Charles Leclerc, 1:19.813
Zajímavost o Velké ceně Austrálie
Lewis Hamilton má šanci překonat rekord v počtu pole position na jednom okruhu. Momentálně drží 8 pole position v Melbourne, což je rekord, který sdílí s Ayrtonem Sennou (Imola) a Michaelem Schumacherem (Suzuka).
Velká cena Austrálie 2025
Letošní Velká cena Austrálie se pojede 16. března 2025. Bude to první závod sezóny a určitě se máme na co těšit! Závod se pojede na 58 kol, což dohromady dává vzdálenost 306,124 km.
Jak sledovat Formuli 1 ze zahraničí?
Chcete-li sledovat F1 na svých oblíbených platformách během cestování nebo vaší dovolené v zahraničí, použijte VPN.
Tato technologie obejde regionální omezení a zajistí vám přístup ke streamovacím službám odkudkoliv na světě. Jednoduše si zvolíte IP adresu na serveru v ČR a můžete koukat odkukoli na světě. Doporučujeme námi otestované prémiové VPN služby jako jsou například NordVPN, Surfshark, CyberGhost, PIA VPN nebo ExpressVPN.
Závěr: Více než jen závod
Velká cena Austrálie je mnohem víc než jen další závod v kalendáři F1. Je to oslava rychlosti, technologie a lidského odhodlání. Kombinace rychlé trati, krásného prostředí a vždy nadšených fanoušků z ní dělá jedinečný zážitek.
Ať už jste dlouholetý fanoušek nebo F1 teprve objevujete, Velká cena Austrálie vám určitě nabídne spoustu vzrušení.
Je to závod, kde se píše historie, kde se rodí legendy a kde každý rok začíná nová kapitola v příběhu nejrychlejšího sportu na světě.
Tak si ji nenechte ujít a buďte součástí tohoto úžasného spektáklu!
Vaše komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.