Dnes jsem vyrazil na rutinní vyšetření očí ke kamarádce co ordinuje mimo jiné v Ústavu leteckého zdravotnictví. Člověk by řekl, že to bude nenáročná návštěva — přečíst pár písmen, CT očí (moje poprvé), možná si na chvilku užít ten magický okamžik, kdy vám fouknou vzduch do oka a člověk se lekne. Prostě pohodové vyšetření, nic z čeho by člověk měl mít strach.

Ale to, co mě na zdi v čekárně před vyšetřením CT očí zaujalo, mě přimělo zamyslet se nad otázkami přežití v civilizovaném světě. Tipnul bych si, že jsem byl asi pátým člověkem co tento plakát v posledních 365 dnech četl :).

Na stěně tam visel plakát s nápisem „AMOK – JAK ZVLÁDNOUT SITUACI.“ Tři jednoduché kroky: „UTÍKEJ, SKRYJ SE, BOJUJ.“ Tohle zní jako mix scénáře akčního filmu a plánování nakupování ve slevách v místním supermarketu. Když se fronta na vyšetření protahuje, člověk má čas to pořádně prostudovat. Však to všichni znáte také 🙂

Jak zvládnout situaci' visící na zdi, obsahující instrukce pro zvládnutí situace při útoku aktivního útočníka. Tři hlavní kroky: Utíkej, Skryj se, Bojuj, doplněné o rady, jak varovat ostatní a co dělat při příjezdu policie.
Plakát s názvem “AMOK”

Krok 1: UTÍKEJ

„Opusť prostor, neváhej.“ Tohle mě zaujalo hned. Znáte ty chvíle, kdy vám sestřička říká, že budete čekat „jen chvilku“? Mám podezření, že tento krok byl inspirován právě tím. Začal jsem si představovat, jak by to vypadalo, kdybych teď vstal a s křikem utíkal pryč.

Lidé v čekárně by možná zaváhali, ale podle plakátu bych jim měl pomoct. „Pomoz ostatním – pokud je to možné.“ No nevím, jestli bych stihl přesvědčit tu babičku s hůlkou, aby mi kryla záda :).

Krok 2: SKRYJ SE

„Zamkni se a zabraň vstupu.“ Pokud utéct nestihnete, máte se schovat. Napadlo mě, jestli bych se vešel pod tu koženou lavici v čekárně, ale upřímně, většina míst na to nevypadala zrovna ideálně. Navíc bych měl „ztlumit telefon“ a být potichu.

Koukni...  Okamžiky dopravní nehody: Náraz, šok, bolest

Takže pokud by zrovna volala manželka s otázkou „Jak to jde?“, musel bych jí šeptem vysvětlit, že hraju na schovávanou s nějakým „aktivním útočníkem“ – a přitom se neprozradit. Vyšetření jednoduše musí počkat :).

Krok 3: BOJUJ

Tohle je jasný vrchol plakátu: „Jednej důrazně a rázně.“ Kdyby mě kamarádka lékařka co mi dávala zkoušet “nějaké brýle” požádala, abych si je sundal, mohl bych je hrdě hodit jako improvizovanou zbraň. Ale nejlepší věta je: „Použij předměty, hoď je.“ Co když předmět není k dispozici? Hodíte vlastní botu? Nebo snad obětujete časopis z čekárny?

Na konci ještě stojí důležité varování: „BOJUJ pouze v krajním případě.“ To mi dává smysl. Většina lidí, co má strach, se naopak drží své plastové lahve vody jako poslední naděje. Ale pozor: „Buď připraven.“ Připraven na co? Na nečekané poplatky za úkony, které zdravotní pojišťovna nepokryje? Nebo na to, že v čekárně už nikdy nebudu vnímán jako normální člověk?

Při příjezdu policie

„Pusť všechny předměty a měj prázdné ruce.“ Tady jsem si představil, jak policistům vysvětluji, že to, co držím, není zbraň, ale moje nedopitá plastová láhev s vodou krabička od airpodů.


Závěr

Z ordinace od kamarádky jsem odcházel s pocitem, že svět vlastně není tak nudný, jak se občas zdá.

Samozřejmě chápu, k čemu ten plakát slouží – prevence je důležitá a nikdy nevíte, kdy se vám takové informace můžou hodit. Ale stejně moc nechápu, proč visí zrovna v čekárně u lékaře. Možná, aby nejen starší pacienti měli o čem přemýšlet, když už jsou zavaleni otázkami o životě a zdraví. Možná….

Příště, až půjdu na nějakou další kontrolu nebo preventivku, možná najdu návod na přistání s letadlem nebo se dozvím, jak čelit invazi mimozemšťanů. Víte, co se říká: je lepší být připraven než zaskočen! 😄

Slevy lékárna Dr. Max

Vaše komentáře


Přispějte svým komentářem