Když přemýšlím o filmu Schindlerův seznam, vždy mě zasáhne jeho neuvěřitelná emocionální síla a historický význam. Tento Spielbergův mistrovský kousek z roku 1993 není jen filmem, ale hlubokým vhledem do lidskosti, tragédie a odvahy. Jeho příběh, inspirovaný skutečnými událostmi, v nás rezonuje díky svému syrovému zobrazení hrůz holocaustu a síly lidského ducha.
Obsah článku
Oskar Schindler: Hrdina v černém a bílém
Na úvod se ponoříme do příběhu samotného Oskara Schindlera. Tento německý podnikatel byl paradoxně členem nacistické strany, ale postupně využil své postavení k tomu, aby zachránil více než 1 200 židovských mužů, žen a dětí před smrtí v koncentračních táborech.
Schindler zprvu viděl válku jako příležitost k zisku, ale později začal vnímat skutečné hrůzy, které nacisté páchali na židovském obyvatelstvu. Tento vnitřní posun se stal klíčovým bodem jeho života a také jedním z nejsilnějších motivů filmu.
Cesta ke vzniku filmu
Film je založen na knize Thomase Keneallyho „Schindlerův ark“, která získala Bookerovu cenu v roce 1982. Keneallyho kniha čerpá z reálných svědectví lidí, které Schindler zachránil. Spielberg dostal knihu do rukou díky Sid Sheinbergovi, tehdejšímu prezidentovi Universal Studios, ale trvalo více než deset let, než se Spielberg cítil připraven na takto složité a citlivé téma.
I když si byl vědom důležitosti příběhu, zpočátku se zdráhal. Bál se, že na natáčení není dostatečně emocionálně zralý. V jednu chvíli dokonce nabídl režii filmu jiným slavným režisérům, včetně Romana Polanského, který holocaust sám zažil.
Nakonec Spielberg uznal, že právě on musí být tím, kdo tento příběh světu přinese. V roce 1993 tak vydal nejen Schindlerův seznam, ale i velkolepý hit Jurský park, který dokazuje Spielbergovu kreativní rozmanitost.
Herecké výkony, které se zapsaly do dějin
V hlavní roli Oskara Schindlera se objevil tehdy méně známý irský herec Liam Neeson, kterého Spielberg vybral kvůli jeho šarmu a schopnosti ztvárnit Schindlerovu vnitřní sílu. Neeson byl ideálním představitelem, protože podle Spielberga nejvíce připomínal reálného Schindlera.
I když postavu Oskara Schindlera zvažovali herci jako Harrison Ford nebo Mel Gibson, Spielberg chtěl, aby roli ztvárnil někdo, kdo příliš neodvádí pozornost od samotného příběhu.
Jedním z nejděsivějších antagonistů filmu je postava Amon Goeth, nacistický důstojník a velitel tábora Plaszow, kterého ztvárnil Ralph Fiennes. Fiennes pro svou roli přibral několik kilogramů, aby co nejvěrněji ztvárnil brutálního Goetha.
Jeho herecký výkon byl natolik děsivý, že jedna z přeživších, která byla na natáčení, se rozplakala, protože jí Fiennesova podoba připomínala skutečného Goetha.
Klíčové scény: Dívka v červeném kabátku
Jedním z nejvíce ikonických momentů filmu je scéna s dívkou v červeném kabátku. Schindlerův seznam je celý natočen v černobílé, aby podtrhl autenticitu a syrovost dění, ale právě tato scéna byla natočena v barvě, aby symbolizovala ztracenou nevinnost.
Schindler sleduje, jak dívka prochází likvidací krakovského ghetta, a tento moment v něm vzbudí plné uvědomění o hrůzách, které se kolem něj odehrávají. Dívku ztvárnila tehdy tříletá Oliwia Dąbrowská, která se zavázala, že si film neprohlédne, dokud jí nebude osmnáct. Tento slib však porušila a film viděla už v jedenácti letech, což ji emocionálně zasáhlo.
Natáčení filmu Schindlerův seznam na historických místech
Film byl z velké části natočen na skutečných místech, kde se historické události odehrály, zejména v Polsku. Většina scén byla natočena v Krakově, kde se nacházelo židovské ghetto a Schindlerova továrna.
Spielberg chtěl původně natáčet i v koncentračním táboře Osvětim, ale to nebylo povoleno. Proto byla řada scén rekonstruována jinde. Natáčení ve skutečných lokalitách dodalo filmu neuvěřitelnou autenticitou a emocionální náboj.
Temnota natáčení a Robin Williams
Natáčení Schindlerova seznamu nebylo jednoduché, a to nejen kvůli náročnému tématu, ale také kvůli atmosféře na place. Spielberg a celý tým byli neustále vystaveni depresivním scénám a traumatickému materiálu.
Aby alespoň trochu uvolnil náladu, Spielberg povolal svého přítele, komika Robina Williamse, aby každý den telefonicky bavil herce a štáb svými vtipy. Tento humoristický zásah se stal potřebným lékem na náladu během natáčení.
Produkce a ocenění filmu Schindlerův seznam
Film Schindlerův seznam měl svou premiéru v USA dne 30. listopadu 1993. Bylo to dílo společnosti Amblin Entertainment, které distribuovala společnost Universal Pictures. Rozpočet filmu činil relativně skromných 22 milionů dolarů, avšak celosvětové tržby dosáhly impozantních 322,1 milionu dolarů, z čehož 96,9 milionů pocházelo pouze z USA.
Hlavní ocenění filmu
- Dallas-Fort Worth Film Critics Association Award for Best Film (1993)
- Cena BAFTA za nejlepší film (1993)
- Oscar za nejlepší výpravu (1994)
- Oscar za nejlepší hudbu (1994)
- Oscar za nejlepší střih (1994)
Film byl oceněn mnoha dalšími cenami a nominacemi, což potvrzuje jeho význam a dopad na světovou kinematografii.
Dopad a odkaz filmu Schindlerův seznam
Schindlerův seznam je dnes považován za jeden z nejdůležitějších filmů o holocaustu a lidské odvaze. Po jeho uvedení se stal klíčovým vzdělávacím nástrojem v mnoha školách a univerzitách po celém světě. Steven Spielberg založil USC Shoah Foundation, která se věnuje uchování svědectví přeživších holocaustu, a film vyvolal debaty o tom, jakým způsobem by se měla tragédie druhé světové války prezentovat.
Film získal sedm Oscarů, včetně ocenění za nejlepší film a nejlepší režii, a stal se mezníkem v Spielbergově kariéře. Spielberg dokonce odmítl přijmout honorář za tento film, protože věřil, že z příběhu takovéto důležitosti by neměl finančně profitovat. Schindlerův seznam ovlivnil generace diváků a pomohl zvýšit povědomí o hrůzách holocaustu.
Oskar Schindler: Skutečný hrdina
I když byl Oskar Schindler po válce oslavován za svou odvahu a humanitu, jeho osobní život skončil v chudobě. Zemřel v roce 1974, ale jeho odkaz žije dál prostřednictvím stovek lidí, které zachránil.
Jeho příběh je důkazem, že i člověk s chybami a vlastními problémy může dosáhnout něčeho velkého. Jeho činy ukazují, že odvaha a soucit mohou být nalezeny i na nečekaných místech.
Schindlerův seznam tak zůstává nejen filmovým klenotem, ale také mocným svědectvím o lidské odvaze, soucitu a obětech, které byly přineseny během jedné z nejtemnějších kapitol naší historie.
Schindlerův seznam – Jak se vám film líbil?
Vaše komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.