Už nějakou dobu spoléhám na Google One, tedy placenou verzi Googlu, kde mám 2 TB úložiště. Všechno funguje dobře, jenže jakmile jsem v minulosti vyzkoušel Proton VPN (a sepsal o ní recenzi), začalo mě zajímat, co dalšího tahle švýcarská firma umí. Rozhodl jsem se proto otestovat i zbytek jejich portfolia – od šifrovaného e-mailu až po cloudové úložiště. A abych zjistil, jestli je to opravdu takový rozdíl oproti tomu, na co jsem zvyklý u Googlu, pustil jsem se rovnou do používání Proton Mailu.
Jak mi to sedlo a co přesně mě zaujalo? To vše už v řádcích níže… Přeci jen 100 miliónů uživatelů co Proton Security má, není vzorek 1000 lidí 🙂
Proč jsem zatoužil po větším soukromí? Má data!
Než jsem se do Proton Mailu opravdu pustil, začal jsem si všímat, kolik emailových upozornění, reklam a dalších podivných věcí se mi objevuje v klasické schránce. Gmail i jiné freemaily sice vypadají fajn, a navíc mají zdarma hodně prostoru, ale jejich business model těží z mých osobních dat, což se mi samozřejmě nelíbí.
A i když se Google dušuje, že moje maily nečte „ručně“, pravda je, že automatizované systémy z nich vesele těží informace. Reklamy jsou potom hezky zacílené, a já samozřejme vím, že Google zná každé slovo, které napíšu.
Ale co když existuje varianta, aby moje maily doopravdy nikdo neviděl? Ne jen teoreticky, ale technicky. A tak jsem narazil na šifrované služby – Tutanota, PreVeil, StartMail, Skiff a samozřejmě Proton Mail, který je asi nejznámější.
Rozhodl jsem se mu dát šanci, protože má nejen email, ale i VPN, cloudové uložiště, kalendář a teď už i správce hesel. Hodně se mi líbilo, že to všechno funguje pod jednou střechou, a ještě ve Švýcarsku, kde mají mega přísné zákony na ochranu soukromí.
Jak si vytvořit účet na Proton Mail
První krok: Registrace
Registrace mě překvapila jednoduchostí. Vyplnil jsem zvolené uživatelské jméno (stačí něco krátkého, protože v Protonu nejsou stovky milionů uživatelů jako v Gmailu, takže se dá najít i hezká adresa), vytvořil silné heslo a prošel základním ověřením, abych dokázal, že nejsem robot.
Mohl jsem si hned zvolit, jestli chci mít adresu končící na @proton.me, případně použít starší variantu @protonmail.com. A za minutku jsem byl uvnitř.
Bezplatná verze
Hned po přihlášení mě uvítaly 3 hlavní složky (Doručená, Odeslaná, Spam) a taky tři klasické štítky, což je limit bezplatného tarifu.
Sice je to menší počet než u konkurence, ale úplně na začátek mi to stačilo. Navíc jsem se dozvěděl, že mám 500 MB prostoru a můžu denně poslat 150 e-mailů. Pro někoho je to možná málo, ale já takové množství zpráv stejně většinou neodešlu.
Import starých zpráv
Abych úplně nepřišel o historii e-mailů, vyzkoušel jsem funkci Easy Switch. Nastavil jsem si tam přístup do Gmailu a Proton se sám pokusil stáhnout moji starou poštu i kontakty.
Šlo to hladce, ale proces importu se občas zastavil, protože Google omezuje, kolik dat lze vyexportovat za den. Nakonec jsem si přetáhl jen ty nejdůležitější složky, abych nezaplácl celý 500MB limit.
Pro větší objem bych musel přejít na placený tarif, kde už je prostoru dost.
Co je šifrovaný email a proč to řeším?
Různé služby typu Gmail taky využívají zabezpečené připojení (TLS/HTTPS), takže na cestě k serveru je můj email šifrovaný. Jenže jakmile dorazí na servery Googlu, je jim plně k dispozici.
Proton Mail funguje jinak: používá tzv. end-to-end šifrování. To znamená, že zprávy, které si vyměňuju s dalším uživatelem Proton Mailu, se uzamknou už při odeslání a odemkne je až příjemce na druhém konci.
Proton má navíc tzv. zero-access ukládání, což je způsob, kdy společnost nemá k dispozici klíče k mým zprávám. V případě, že by někdo v rámci firmy chtěl nahlédnout, nebo by k tomu nutil soudní příkaz, stejně by nic nevyčetl. Data jsou prostě zamčená!
Když ale posílám email uživateli na Gmail nebo Seznam, nemůžu mít plné end-to-end šifrování. Přesto Proton uchovává moji stranu konverzace v šifrované podobě.
Kdybych potřeboval maximální bezpečí, můžu nastavit heslo a příjemce si pak mail odemkne na webovém rozhraní Protonu. Jasně, je to trochu komplikovanější, ale v okamžiku, kdy někomu posílám opravdu citlivou zprávu, jsem rád, že tahle možnost existuje.
Funkce, které mě u Proton Mailu nadchly
1. Blokování sledovacích obrázků
Spousta marketérů a firem se snaží vložit do emailu nenápadný obrázek (pixel), který jim prozradí, kdy jsem zprávu otevřel a kde se právě nacházím. Proton Mail tohle umí obcházet tím, že načte obrázky přes proxy servery. Odesílatel tak nevidí moji reálnou IP adresu. Ani klasické potvory typu „sledovací pixel“ se díky tomu ke mně nedostanou :).
2. Jednoduché odesílání šifrovaných zpráv i mimo Proton
Kdybych byl v kontaktu s někým, kdo Proton nezná, stačí u mailu navolit heslo. Dotyčný dostane e-mail s odkazem a tam si ho odemkne. Já si to raději posichruju tak, že mu heslo pošlu přes jiný kanál.
Klidně mu ho můžu sdělit třeba po telefonu nebo napsat na šifrovaný chat. Trochu nepohodlí, ale pořád lepší, než riskovat, že citlivá data někdo odchytí.
3. Dvoufaktorové ověřování a podpora bezpečnostních klíčů
Ani to nejlepší heslo není stoprocentní ochrana. Proto Proton Mail nabízí 2FA, což znamená, že kromě hesla zadám i kód z aplikace typu Authy nebo Google Authenticator.
A pokud chci jít ještě dál, můžu připojit hardwarový bezpečnostní klíč. Mám ho zasunutý v USB a jen já fyzicky ho vlastním. Riziko, že mi někdo prolomí účet, se tím výrazně snižuje.
4. Sentinel Mode pro opravdu kritické účty
V nejvyšším tarifu existuje tzv. Sentinel Mode, který ještě zpřísňuje bezpečnost. Proton vyhodnocuje podezřelá přihlášení a vyžaduje další ověření.
Pro mě osobně to není nutné, ale pro novináře, politiky nebo lidi, na které někdo může cíleně útočit, to je super pojistka.
5. Ekosystém dalších služeb od Proton Security
Tohle mě dost překvapilo. Když mám Proton účet, můžu nakouknout i do Proton Calendar, Proton Drive (šifrované cloudové úložiště), Proton VPN (o které jsem v minulosti psal) a správce hesel Proton Pass.
Všechno to spolu komunikuje a je chráněné šifrováním. Bezplatná verze má samozřejmě omezení (např. 500 MB v Drive, jen pár kalendářů, omezené funkce v Passu), ale už i to mi stačí k otestování.
A kdo platí nejvyšší tarif, získá plnohodnotnou verzi všeho – což může vyjít levněji, než platit si VPN, cloud a správce hesel zvlášť!
Kolik Proton Mail stojí a proč mě to neodradilo?
Proton Mail Free – Bezplatný tarif
- 500 MB úložiště
- 150 odeslaných mailů denně
- Jen 3 složky a 3 štítky
Na vyzkoušení nebo lehké používání to stačí. Pokud píšu pár mailů denně a nemačkám do příloh deset souborů o velikosti 50 MB, je to na začátek v pohodě.
Proton Mail Plus
- Cena: 3,49 USD (resp. 90 Kč měsíčně )
- Prostor: 15 GB
- Počet uživatelů: 1
- Další e-mailové adresy: 10
- Podpora 1 vlastní domény
- Neomezený počet odeslaných e-mailů denně
- Pokročilé filtry, automatické odpovědi
- Funkce „hide-my-email“: 10 aliasů
- Zahrnuje: Mail + Calendar
Tarif Plus je ideální volbou pro ty, kdo často mailují, potřebují víc prostoru a chtějí využít vlastní e-mailovou doménu. Získávám tak o dost větší kapacitu než ve free verzi a neřeším limity na počet odeslaných zpráv.
Proton Mail Unlimited
- Cena: 7,99 USD (resp. cca 200 Kč měsíčně)
- Prostor: 500 GB
- Počet uživatelů: 1
- Další e-mailové adresy: 15
- Podpora 3 vlastních domén
- Neomezený počet složek, štítků a aliasů
- Zahrnuje: Mail + Calendar + VPN + Drive + Pass
Unlimited se hodí, pokud nechci jen větší schránku, ale zároveň chci i všechny ostatní služby Protonu v plné výbavě.
Za jediný poplatek mám neomezené aliasy (přes SimpleLogin), rychlou a soukromou VPN, kalendář, šifrovaný disk na dokumenty a správce hesel.
Proton Mail Duo
- Cena: 11,99 € (resp. cca 300 Kč měsíčně)
- Prostor: 1 TB
- Počet uživatelů: až 2
- Další e-mailové adresy: 30
- Podpora 3 vlastních domén
- Neomezené složky, štítky a aliasy
- Zahrnuje: Mail + Calendar + VPN + Drive + Pass + Proton Scribe
DUO je novější balíček, který cílí na dvojice nebo menší týmy – pokrývá dva uživatele a nabízí jim dohromady 1 TB prostoru, sdílené využívání Proton Mailu, VPN, Drive, Pass a dalších nástrojů.
Navíc obsahuje i Proton Scribe, což je psací asistent pro snadnější tvorbu obsahu. Hodí se pro lidi, kteří chtějí maximální flexibilitu, velkou kapacitu a možnost sdílet zabezpečené prostředí i s někým dalším.
Z mého pohledu si v těchto placených tarifech vybere v podstatě každý – od jednotlivců, kteří chtějí „jen“ e-mail s pořádným prostorem (Plus), přes ty, kdo vsadí na kompletní balíček (Unlimited), až po dvojice či malé týmy (Duo). Každá varianta navíc počítá s kvalitní zákaznickou podporou a 30denní garancí vrácení peněz, pokud by se služba nesplnila očekávání.
Proton tím potvrzuje, že nechce být jen o šifrovaném e-mailu, ale o celém ekosystému zabezpečených online nástrojů, které spolu navzájem hladce spolupracují.
Pokud už teď využíváte Proton VPN, může být přechod na některý z těchto balíčků dalším logickým krokem – hlavně když potřebujete posílit soukromí, sdílet soubory, řídit kalendáře nebo bezpečně spravovat hesla na více zařízeních.
Když jsem se zamyslel nad tím, co všechno v Unlimited tarifu je, došlo mi, že to ve výsledku může vyjít levněji, než platit zvlášť za VPN, cloudové úložiště a správce hesel.
Pokud sice řeším jen email, tak 10 dolarů za měsíc nemusí být pro každého úplně levné. Ale jestli si v budoucnu chci udržet soukromí v co nejvíc službách, je tohle docela zajímavý balíček.
Co když něco neklape? Nevýhody a omezení
- Limitovaný bezplatný tarif: 500 MB se dá zaplnit rychle, hlavně když dostávám hodně příloh. A některá nastavení (třeba filtry) jsou dost omezená.
- Složitější komunikace s ne-šifrovanými adresami: Pokud chci opravdu end-to-end, musím protistranu přesvědčit, aby si založila Proton nebo používala PGP. Případně nastavit heslo. Pro někoho to může být opruz, pokud se nechce učit nic nového.
- Cena vyššího tarifu: Pro někoho je 10 dolarů za měsíc dost. Gmail (zdarma) nebo i Tutanota (levnější) tohle dokážou ve srovnání zastínit.
- Angličtina: Proton zatím není plně lokalizován do češtiny, takže pro některé uživatele to může být překážka. Já s tím problém nemám, ale vím, že někomu by české prostředí bodlo.
Kdy Proton Mail opravdu využiju a kdy ne?
- Využiju ho, když:
- Chci mít kontrolu nad soukromím – cenné pro novináře, právníky, aktivisty, nebo prostě pro lidi, kterým záleží na tom, co se s daty děje.
- Vyžaduju zabezpečení od A do Z – v kombinaci s VPN, šifrovaným úložištěm a kalendářem jde o komplexní ochranu.
- Nevadí mi trošku větší nároky na ovládání – v některých situacích si musím pohlídat hesla či propojení klíčů.
- Možná ho neocením, když:
- Potřebuju maily jen na běžnou konverzaci typu „pošli mi fotky z dovolené“.
- Vyžaduju obrovské úložiště zdarma. Gmail má 15 GB pro e-maily a Drive, Proton jen 500 MB v základní verzi.
- Nechci nic platit a nemám větší obavy o soukromí.
Širší konkurence, která stojí za řeč
1) Tutanota
Podobná služba, také šifrovaná, rovněž s kalendářem. Má dobrý free tarif, ale omezuje fulltextové vyhledávání u starších zpráv a nabízí míň prostoru pro přílohy.
2) PreVeil
Zajímavý nápad, který umožňuje pokračovat v používání stávající adresy a šifruje zprávy přes vlastní platformu. Pro soukromé uživatele je dokonce zdarma, s 10 GB cloudového úložiště, ale není to klasický webmail, spíš rozšíření a cloud na dokumenty.
3) Skiff
Propojuje šifrovaný kalendář, cloud a docela hezké rozhraní pro týmovou spolupráci. Pro mě je Proton ekosystém zatím pohodlnější, ale Skiff se rychle vyvíjí.
4) StartMail
Vcelku příjemné rozhraní a podobně jako Proton umí posílat šifrované zprávy mimo síť. Ale není zdarma, na rok stojí cca 60 dolarů.
Moje osobní dojmy a shrnutí Proton Mail
Po několika týdnech s Proton Mail mám pocit, že jsem udělal krok správným směrem. Prostředí je přehledné, s několika barevnými motivy na výběr, a nesetkal jsem se s žádným závažným technickým problémem. Líbí se mi hlavně vědomí, že nikdo (ani Proton) nevidí obsah mých zpráv.
Když chci poslat citlivé dokumenty, můžu sáhnout po heslem chráněném mailu. A kdykoli mám pocit, že potřebuji větší soukromí na síti, spustím Proton VPN.
Na druhou stranu uznávám, že přechod není pro každého. Pokud je někdo zvyklý na bohaté funkce Gmailu (třeba chytré řazení do kategorií, super vyhledávání apod.), může mu Proton Mail přijít chudší. A pět set mega prostoru v základu je rozhodně skromnější porce, než nabízí Gmail zdarma.
Zkuste to taky 🙂
Pokud mi dáte za pravdu, že soukromí začíná být luxusní zboží, které stojí za to chránit, doporučil bych si Proton Mail aspoň vyzkoušet. Stačí pět minut na registraci a hned uvidíte, jestli vám to sedne. A kdyby se vám tahle malá ochutnávka zdála málo, vždycky lze přejít na placenou variantu.
Za 8 euro (cca 200 Kč) měsíčně mít celý ekosystém od VPN, úložiště, správce hesel i Mail je rozhodně hodně dobrá cena!
Za mě je Proton Mail momentálně jednou z nejlepších voleb pro lidi, kteří nechtějí, aby jim kdokoli civěl do soukromých zpráv (tj tedy i mě).
Já osobně jsem rád, že mám konečně pocit, že moje emaily opravdu patří jen mně!
Vaše komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.