Škytání – ten malý, nepříjemný zvuk, který se objeví vždy, když to nejméně potřebujeme. Škytání nás pronásleduje na rande, při prezentaci v práci nebo v tichém kině, kde ho prostě nejde ignorovat. Ale proč vlastně škytáme? Co se v našem těle děje? A jak se ho zbavit, když nás otravuje jako stará reklama na YouTube? Připrav se, protože ti právě teď naservíruju všechny zajímavosti o škytání, které tě „snad“ budou bavit!
Co je vlastně škytání? (A proč ho máme rádi jako včely bodnutí)
Škytání je reflex, který vzniká, když se naše bránice – sval, který odděluje hrudník od břicha – rozhodne trochu zazlobit. Tahle zlobivá bránice se stáhne, což způsobí, že vzduch rychle vletí do plic, a najednou… škyt! Ať chceme nebo ne, hlasivky se zavřou, a my vydáme ten známý zvuk. Je to jako když máš super rychlé dveře na senzor, které ti prásknou před nosem.
15 zajímavostí o škytání, které tě budou bavit:
1. Škytáme už jako miminka v břiše
Jo, čteš správně. Plody (ne, nemluvím o jablkách) začínají škytat už kolem osmého týdne těhotenství. Vědci věří, že to možná pomáhá jejich plícím se připravit na velký den D – den nádechu.
2. Co to vlastně spouští?
Škytání může vyvolat cokoliv od rychlého hltání jídla, přejedení, pití sycených nápojů, až po náhlý stres nebo dokonce i smích. Ano, smích je zdravý, ale zjevně taky škytavý!
3. Když máš smůlu, můžeš škytat celé dny
Existují lidé, kteří škytali nejen pár minut, ale i měsíce nebo roky. Rekord drží jistý Charles Osborne, který škytal neuvěřitelných 68 let. Upřímně, ten musel mít svatou trpělivost (nebo žádné kamarády).
4. Vědecký název pro škytání?
Chceš zazářit na příští oslavě? Řekni: „Mám singultus.“ Ano, singultus je latinský název pro škytání. Zní to skoro jako zaklínadlo z Harryho Pottera, ne?
5. Proč je škytání tak otravné?
Protože náš mozek neví, jak ho vypnout. Škytání je řízené reflexním obloukem, což je taková rychlá zkratka mezi nervy a mozkem. Prostě něco jako: „Bránice, teď se hýbej!“ a ona odpoví: „OK, šéfe!„
Jak se škytání zbavit? (Aneb co dělat, když už nevíš kudy kam)
Vyzkoušela jsem všechny babské rady světa, a tady je pár těch nejlepších (a nejdivnějších):
- Zadrž dech – klasika, ale funguje. Vydrž, co nejdéle, a doufej, že to zabere.
- Vypij sklenici vody hlavou dolů – jestli to nepomůže, aspoň budeš mít skvělou historku na příště.
- Vylekej se – ale musí to být fakt pořádný šok. Například účet za plyn.
- Žvýkej citron – bonusové body, pokud si k tomu přidáš cukr a trochu rumu (nebo ne, to je na tobě).
- Tlač jazyk na patro – jestli ti z toho budou křeče v čelisti, nezlob se na mě.
6. Škytají i zvířata?
Ano, a jsou u toho neskutečně roztomilá! Štěňata, koťata, ale i velryby nebo vydry – všichni si občas škytají. Ale kdo ví, možná si vydra prostě jen vzpomněla na nějaký trapas z minulého týdne.
7. Alkohol a škytání
Jsi někdy škytala po večírku? No jasně, alkohol může dráždit nervy, které škytání spouštějí. Takže příště pozor na ty margarity!
8. Škytání může být i vážné
I když je většinou neškodné, někdy může být dlouhotrvající škytání známkou nějakého zdravotního problému, například refluxu, zánětu nebo dokonce nádorů. Pokud škytáš déle než 48 hodin, radši zajdi za doktorem.
9. Proč škytáme po horkých nebo studených jídlech?
Tepelné šoky, které náš jícen zažívá, mohou podráždit nervy. Takže si rozmysli, jestli chceš jíst tu polévku, která ještě bublá!
10. Co když škytáš ve spánku?
Ano, i to se stává. Někdy naše tělo prostě škytne, aniž bychom o tom věděli. Divné, co?
11. Škytání jako komunikační signál?
Jedna z teorií tvrdí, že škytání může být evoluční relikt z dob, kdy jsme ještě byli… ryby. Jo, slyšíš správně. Vědci si myslí, že škytání mohlo sloužit jako signál mezi mláďaty a matkami u živočichů s vodními plícemi. Teď už nám to moc nepomáhá, ale aspoň máme dobrý historky.
12. Škytání jako reakce na emoce
Stres, úzkost nebo extrémní radost – všechny tyhle emoce mohou spustit škytání. Tvůj nervový systém se totiž chová jako dramatická postava z romantického filmu. Jakmile je v šoku nebo pod tlakem, rozhodne se, že ti to dá najevo tím nejotravnějším způsobem.
Škytání a kultura: Jak na to pohlíží svět?
13. Škytání v lidových pověrách
V některých kulturách se věří, že když škytáš, znamená to, že na tebe někdo myslí. Což je sice roztomilá představa, ale po hodině škytání začneš přemýšlet, kdo sakra má takovou výdrž tě pomlouvat.
14. Škytání a romantika?
Podle některých starých pověstí bylo škytání považováno za znak, že se zamilováváš. Nevím, co je na tom pravdy, ale představ si romantickou scénu: „Škytáš? To určitě proto, že mě miluješ!“ – No, asi ne, že?
Když škytání řídí technologie
15. Existují technologie na zastavení škytání
Pokud tě babské rady neberou, moderní věda ti nabídne svůj vlastní přístup. Například existují speciální brčka, která vytvářejí podtlak a údajně zastavují škytání rychleji než cokoliv jiného. Stačí si je objednat na internetu – další gadget, který si pořídíš a zapomeneš ho v šuplíku.
Bonus: Jak si ze škytání udělat legraci?
Škytání je neuvěřitelně otravné, ale může být i zábavné, když ho vezmeš s humorem. Ať už si vymýšlíš nové teorie o tom, proč škytáš („Škytám, protože moje duše cestuje mezi dimenzemi!“) nebo zkoušíš bizarní metody na jeho zastavení, nezapomeň – je to jen přechodný stav.
Pokud chceš někoho rozesmát, můžeš si dokonce vymyslet, že škytání je tajný signál mimozemšťanů. Škytáš-li, možná se tě snaží kontaktovat!
Jak na škytání koukat s nadhledem?
Přiznejme si, škytání nás může otravovat, ale je to taky jeden z těch okamžiků, kdy se naše tělo rozhodne být zcela nevyzpytatelné. Někdy nás přepadne ve špatnou chvíli, ale nakonec se na to vždycky díváme zpětně s úsměvem.
Takže příště, až ti začne škytat bránice, místo frustrace to vezmi jako příležitost k smíchu – nebo jako důvod vyzkoušet některou z těch podivných metod na zastavení.
A teď už běž a poděl se o svoje nové znalosti o škytání s kamarády. Třeba při tom spustíš novou vlnu škytání ve skupině – a pak si můžete všichni v klidu škytat dohromady. 😄
Vaše komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.