Znáte to? Sedíte u počítače, máte před sebou hromadu práce a najednou… bum! Místo abyste se do toho pustili, začnete ladit trilión nastavení, projíždět sociální sítě, když vám něco pípne nebo si prostě jen tak čumíte do blba (v mém případě na bazén). No a než se nadějete, je půl dne pryč a vy jste neudělali skoro nic.

Přesně tohle se mi poslední dobou děje. A dost mě to štve. Tak jsem se rozhodl, že s tím něco udělám. A protože vím, že v tom nejsem sám, rozhodl jsem se o to podělit i s vámi. Třeba to někomu pomůže.

Být většinu času doma s dvěma malýma klukama je totální psycho. Není snad minuta, abych neslyšel „tati toto, tati tamto, tati půjdeš do bazénu“… Ne, kluci potřebuji pracovat :(… No vysvětlete jim to někdo. To prostě nejde.

Fischer.cz

Prokrastinace: Zloděj času, který nám všem pije krev

Prokrastinace je brutální sviňa. Okrádá nás o čas, energii a nakonec i o radost z dobře odvedené práce. A co je nejhorší, většinou si to ani neuvědomujeme. Prostě se necháme unášet proudem a najednou zjistíme, že jsme zase nic neudělali.

Podle mě je prokrastinace takový tichý zabiják produktivity. A nejde jen o to, že nestihneme všechno, co jsme si naplánovali. Jde i o ten pocit selhání a frustrace, který se s tím pojí. A to je něco, co fakt nechceme. Je večer a pak si říkám, kurnik, zase u toho budu dřepět do 2 rána a pořádně se nevyspím… 🙁

Koukni...  Jak si správně nastavit priority a time management

Abych byl upřímný, vždycky jsem byl perfekcionista a vše muselo být v topu. Ale poslední dobou to nabralo úplně nový rozměr. Místo abych se soustředil na práci, začal jsem se věnovat všemu možnému, jen ne tomu, co jsem měl. Těžko říct, přeci jen dovolená už dlouho nebyla, děti dávají zabrat a stále něco co potřebuji udělat posouvám na později. Možná to chce dovolenou… té není nikdy dost 🙂

Například jsem poslední týden trávil hodiny laděním jednoho projektu. Nastavoval jsem nové procesy, zkoušel různé věci a snažil se ze sebe vyždímat maximum. Jenže místo aby mi to pomohlo a práce šla od ruky, spíš mě to brzdilo.

Místo plánovaných 4-5 hodin efektivní práce jsem se sotva dostal na polovinu. A to už nemluvím o tom, kolik času jsem promrhal při běhání do kuchyně, pokojíčku, utřít prdku po malém apod, nebo prostě jen tak bezcílným brouzdáním po internetu.

A víte, co je na tom nejhorší? Že si to člověk uvědomuje a stejně v tom setupu jede dalších pár dnů.

Proč to děláme? Pátrání po příčinách prokrastinace

To je otázka za milion. Proč vlastně prokrastinujeme? Co nás k tomu vede? Podle odborníků může být za prokrastinací celá řada faktorů.

  • Strach ze selhání: Někdy se bojíme, že nebudeme dost dobří, a tak raději neuděláme nic.
  • Perfekcionismus: Chceme mít všechno dokonalé, a tak raději nezačneme, abychom to náhodou nezkazili.
  • Nedostatek motivace: Prostě nás ta práce nebaví a nemáme chuť se do ní pouštět.
  • Přetížení: Máme toho na talíři moc a nevíme, kde začít.
  • Nuda: Úkol je prostě nudný a nezajímavý.
  • Odměna: Raději si dopřejeme něco příjemného hned teď, než abychom čekali na odměnu za splněný úkol.
Koukni...  Jak AI mění pracovní procesy: Trendy 2024

U mě to je pravděpodobně kombinace faktorů přetížení a nedostatku klidu na soustředění se. Zadruhé mám tendenci k perfekcionismu, takže se snažím mít všechno dokonalé, což mě samozřejmě občas brzdí. A za třetí se prostě nechám snadno rozptýlit dětma.

Jak z toho ven? Moje strategie pro boj s prokrastinací

Dobrá zpráva je, že prokrastinace není nevyléčitelná nemoc. Dá se s ní bojovat. A i když to není vždycky snadné, rozhodně to stojí za to. Tady je pár tipů, které mi pomohly:

1. Uvědomte si, že prokrastinujete

První krok k řešení problému je si ho uvědomit. Takže až příště zjistíte, že se zase vyhýbáte práci, zastavte se a přiznejte si to. Nevymlouvejte se, nesvádějte to na okolnosti. Prostě si řekněte: „Ok, prokrastinuju.“

2. Zjistěte, proč to děláte

Jakmile si uvědomíte, že prokrastinujete, zkuste přijít na to, proč to děláte. Je to strach ze selhání? Perfekcionismus? Nedostatek motivace? Nebo něco jiného? Čím lépe pochopíte příčinu, tím snáz najdete řešení.

3. Stanovte si jasné cíle

Místo abyste si řekli, že „musíte něco udělat„, stanovte si konkrétní cíle. Co přesně chcete dneska stihnout? Napište si seznam úkolů a postupně je odškrtávejte. To vám pomůže udržet si přehled a motivaci.

4. Rozdělte si velké úkoly na menší

Velké úkoly můžou být děsivé. Proto je dobré si je rozdělit na menší, lépe zvládnutelné kroky. Tak se vám bude zdát, že je to snazší, a nebudete mít tendenci to odkládat.

5. Vytvořte si plán a držte se ho

Naplánujte si, kdy a jak budete pracovat. Stanovte si pevný časový harmonogram a snažte se ho dodržovat. To vám pomůže vytvořit si návyk a vyhnout se zbytečnému otálení.

6. Odměňujte se

Za každý splněný úkol si dopřejte malou odměnu. Může to být cokoliv, co vás potěší – kousek čokolády, krátká procházka nebo třeba oblíbený seriál. Odměny vám pomůžou udržet si motivaci a radost z práce.

Koukni...  Peníze v bezpečí: Jak používat VPN pro online bankovnictví

7. Eliminujte rozptýlení

Vypněte si notifikace na telefonu, zavřete nepotřebné záložky v prohlížeči a vytvořte si klidné pracovní prostředí. Čím míň vás bude co rušit, tím lépe se dokážete soustředit.

8. Nebojte se říct ostatním ne

Někdy je těžké odmítnout žádost o pomoc nebo pozvání na kávu. Ale pokud víte, že vás to bude stát drahocenný čas, nebojte se říct ne. Vaše práce je důležitá a zaslouží si vaši plnou pozornost.

9. Najděte si parťáka

Sdílená radost je dvojnásobná radost. A to platí i pro práci. Najděte si někoho, s kým můžete sdílet své cíle a pokroky. Může to být kolega, kamarád nebo třeba člen rodiny. Vzájemná podpora vám pomůže udržet si motivaci a překonat těžké chvíle.

10. Nebojte se požádat o pomoc

Pokud máte pocit, že sami to nezvládnete, nebojte se požádat o pomoc. Může to být odborník, kouč nebo třeba jen dobrý kamarád. Někdy stačí jen popovídat si s někým, kdo vám rozumí a dokáže vás podpořit.

Moje osobní zkušenost: Jak ji úspěšně porážím

Když si začnu uvědomovat, jak moc mě prokrastinace brzdí a pracuji tedy naprosto neefektivně, okamžitě vypínám počítač a jdu dělat něco jiného. Buď jdu zařizovat telefony, nebo když je venku hezky vezmu kolo a proletím si lesy nebo si dám můj oblíbený golf. Když je hnusně tak si jednoduše klidně sednu na půl hod k telce nebo si pohraju s dětma.

Není to vždycky snadné a ne vždy to skutečně jde takto udělat, ale díky té osobní sebeflexi, když si to uvědomíte, víte, že je čas se na vše vyprdnout a změnit setup.

Nyní třeba vím, že je 100x lepší pracovat klidně vždy hodinu až 2 a klidně si to rozdělit během dne tak, abych dělal skutečně efektivně! Najednou začnete stíhat více práce, mít víc času na své koníčky a celkově se cítit lépe 🙂 Tak to je asi vše, mějte fajn den 🙂 Petr

EXIMTOURS
EximTours.cz

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem či zkušeností