Kolikrát jsem si říkal, že než znovu ztrácet půl hodiny kroužením kolem dokola, radši zaparkuju někde u lesa a dojdu to pěšky. Parkování ve větším městě jako u nás v Praze je prostě adrenalinová disciplína, hlavně někde v centru. Těch pár volných míst je buď obsazených, nebo tak těsně mezi dvěma dodávkami, že bych musel vystoupit střešním oknem, která Tesla nemá otevírací :).

Když už člověk konečně něco najde, zjistí, že nemá drobný do automatu nebo že parkovací zóna má úplně jiný systém a to elektroauta mají do poloviny roku stále možnost parkovat na modrých zdarma.

Naštěstí žijeme v době, kdy máme mobilní aplikace skoro na všechno – a parkování není výjimkou. Taky mi chvíli trvalo, než jsem přišel na to, která appka se hodí právě pro mě. Proto jsem se rozhodl sepsat tenhle přehled, který ti může ušetřit nejen čas, ale hlavně nervy a zbytečné pokuty.

Parkovací aplikace nejsou jen pro Pražáky

Začneme hezky od podlahy. Pokud jsi z Prahy jako já, pravděpodobně už jsi slyšel o aplikacích jako EasyPark nebo Citymove. Ale tyhle appky nejsou omezené jen na hlavní město. Využiješ je i v Brně, Plzni, Hradci, Ostravě a dokonce i na Slovensku. Důležité je, že většina z nich funguje jak na Androidu, tak na iPhonu, takže nemusíš řešit kompatibilitu.

Stačí zadat do App Store nebo Google Play něco jako „parkování Praha“, „platba parkování Brno“ nebo rovnou jméno aplikace – a vyběhne ti seznam možností. Některé jsou úplně zdarma, jiné ti nabídnou pokročilé funkce za malý poplatek.

Osobně jsem zjistil, že i ta placená verze se ti může rychle vrátit – třeba když díky appce stihneš odjet včas a vyhneš se pokutě.

Co parkovací aplikace většinou umí?

  • Najít volné parkovací místo v okolí
  • Zaplatit za parkování online
  • Upozornit tě na konec zaplaceného času
  • Prodloužit parkování jedním klikem
  • Ukázat nejbližší MHD, hřiště nebo záchod (což se s dětmi fakt hodí)
Koukni...  Recenze Tipsport: Bonus 50 300 Kč + pravda a moje zkušenost!

A teď už ke konkrétním appkám, které mi nejvíc pomohly.

Serfujete často na internetu? Připojujete se na veřejné WiFi ať už ve městě, kavárně, knihovně, restauraci, hotelu nebo třeba na letišti? Ať už si vyřizujete práci, platíte online, nebo jen sjíždíte sociální sítě, vaše osobní data si zaslouží být v bezpečí!

Zajistěte si klid a soukromí při každém kliknutí! Vyzkoušejte Private Internet Access s 85% slevou a 4 měsíci zdarma, nebo CyberGhost se slevou 82 % a 3 měsíci zdarma navíc. Nepodceňujte své soukromí na internetu. Chraňte si svá data dřív, než bude pozdě! 🌐🛡️

1. EasyPark – parkovací pohodlí, které ale něco stojí

Na EasyPark jsem přešel poté, co přestala fungovat stará dobrá MPLA, kterou jsem měl rád právě kvůli jednoduchosti. EasyPark tuhle službu pohltil, ale zároveň přinesl něco navíc – a taky něco míň příjemného.

Začněme tím dobrým. Aplikace je přehledná, intuitivní a hlavně funguje v několika desítkách evropských zemí. Kromě Česka ji využiješ třeba i při cestách do Německa, Švédska nebo Itálie. Co mě ale fakt potěšilo, je možnost zaplatit parkování s přesností na minuty. Odjíždíš dřív? Klikneš na „ukončit“ a neplatíš za zbytek času. Potřebuješ zůstat déle? Jedno kliknutí a máš hotovo.

TOP 3 srovnávače povinného ručení

Zkuste si porovnat ceny povinného ručení a během minuty uvidíte zdali ho zbytečně přeplácíte. Některé nabídky můžou být až o 50% levnější než ty nejdražší. A navíc srovnání je úplně zdarma.

Neporovnávejte jen cenu. Sledujte i rozsah krytí, limity a zákaznickou podporu. Levné pojištění se může prodražit, pokud vás nepodrží ve chvíli, kdy to potřebujete nejvíc!

Co už ale taková sláva není, je nový servisní poplatek. EasyPark si přičítá 15 % k ceně parkovného, údajně kvůli zlepšení služeb. Chápu, že vývoj aplikace něco stojí, ale když parkuju třeba na dvě hodiny ve vnitřní zóně za 80 Kč, a najednou to stojí skoro stovku, maličko mě to štve.

Přesto je to aplikace, kterou mám pořád v mobilu. Když nemám čas hledat alternativu nebo když parkuju v místě, kde ji jedinou podporují, jsem rád, že ji mám po ruce.

✅ Plusy parkovací aplikace EasyPark

  • Funguje ve více zemích
  • Snadné prodlužování a ukončení parkování
  • Přehledné rozhraní

❌ Mínusy Easy Park

  • 15% servisní poplatek
  • Vyžaduje registraci
automato
AutoMato

2. Citymove – parkovací pomocník v Praze

Tahle aplikace je přesně ten typ nástroje, který si nainstaluješ kvůli parkování a pak zjistíš, že s ní zvládneš půlku města. Citymove totiž kromě parkování umí i spoustu dalších věcí -koupíš v ní jízdenku na MHD, najdeš nabíječku pro elektroauto, půjčíš si kolo nebo auto, dokonce se občas dostaneš i k nějakým slevám.

Jedna z mých oblíbených funkcí je GPS navigace přímo na místo, kde chci zaparkovat. Nemusím přeskakovat mezi mapami a appkou – všechno je v jednom. A když parkuju v zónách s druhým autem (spalovák), kde se čas počítá fakt přísně, Citymove mě automaticky upozorní na blížící se konec zaplacené doby. Stačí jedno kliknutí a mám další půlhodinku navíc.

Koukni...  Nedělní oběd v Kolkovně: Čůrání a trapasy na terase

Navíc v Citymove neplatíš žádný extra servisní poplatek jako u EasyParku. Takže pokud parkuješ hlavně v Praze a chceš mít aplikaci „všechno v jednom“, je tohle za mě top volba.

✅ Plusy aplikace Citimove

  • Žádný servisní poplatek
  • Hromada funkcí navíc (MHD, sdílená kola, slevy)
  • Automatické notifikace

❌ Mínusy parkovací aplikace

  • Funguje hlavně v Praze
  • Občas trochu pomalejší načítání

3. Smart4City – ideální parťák pro Brno

Když jsem byl naposledy pracovně v Brně, zjistil jsem, že pražské appky tu moc nefungují. Narazil jsem ale na Smart4City – aplikaci, která je přesně dělaná pro brněnský systém parkování.

Po spuštění mi appka automaticky ukázala nejbližší parkoviště. Vybral jsem si místo, zadal SPZ, čas, zaplatil kartou a do pár sekund mi přišlo potvrzení do mailu. Navíc mě potěšilo, že aplikace zvládne i parkoviště se závorami – nemusíš hledat lístek nebo řešit platbu u výjezdu. A pokud máš zapnutou GPS, appka tě sama navede na správné místo.

Tuhle aplikaci si nechávám v telefonu i mimo Brno. Nikdy nevíš, kdy se tam zase vydám, a ten komfort je k nezaplacení.

✅ Plusy Smart4City

  • Přesná navigace na parkoviště
  • Podpora závorových systémů
  • Přehledné vyúčtování v PDF

❌ Mínusy Smart4City

  • Funguje primárně v Brně a okolí
  • Uživatelské rozhraní by zasloužilo facelift

4. ParkSimply – když chceš platit rychle a bez registrace

Na ParkSimply jsem narazil náhodou při cestě do Plzně. Už jsem byl smířený s tím, že si budu muset vytáhnout kartu a hledat, kde zaplatit, když mi Google Play vyhodil tuhle appku. Stáhl jsem ji, zaparkoval, zaplatil – hotovo za dvě minuty. Co mě překvapilo nejvíc? Nemusel jsem se ani registrovat.

ParkSimply má obrovskou výhodu v tom, že podporuje snad všechny možné způsoby platby – Apple Pay, m-platbu, platební kartu, Premium SMS… fakt široký výběr. Sama si najde parkovací zónu, což se hodí, když nevíš, jestli jsi ještě v modré nebo už v oranžové.

Navíc tě upozorní na končící parkovací dobu a rovnou nabídne prodloužení. Když máš plné ruce nákupů nebo sedíš na obědě, fakt oceníš, že to celé zvládneš jedním klikem.

✅ Plusy ParkSimply

  • Platba bez registrace
  • Obrovský výběr platebních metod
  • Automatické upozornění na konec parkování
Koukni...  Povinné ručení Škoda Karoq: Cena a přehled pojištění ✅

❌ Mínusy ParkSimply

  • Design působí trochu zastarale
  • Občas zmatek s identifikací zóny

5. Park4night – parádní pomocník pro karavanisty

Jestli máš obytné auto nebo obytňák plánuješ, Park4night by ti neměla chybět. Sám jsem si ji nainstaloval, ale jetště jsem ji nezkoušel. Na první pohled vypadá ale naprosto super.

Appka nabízí mapu míst, kde můžeš s obytným vozem stát – legálně a často i s vybavením. Najdeš tam parkoviště, odpočívadla, kempy i místa, která přidali ostatní uživatelé. Ke každému místu jsou fotky, recenze a často i tipy typu „zde tekoucí voda“ nebo „pozor na hlučnou silnici vedle“.

✅ Plusy Park4night

  • Skvělá databáze míst pro obytná auta
  • Uživatelské recenze a fotky
  • Offline funkce (užitečné v místech bez signálu)

❌ Mínusy Park4night

  • Není určená pro běžné městské parkování
  • Některé info může být neaktuální

Další appky, které stojí za zmínku

SEJF 2.0

Moderní aplikace na bezhotovostní platby – nejen parkování, ale i jízdenky nebo vstupenky. Umožňuje přihlášení přes Apple, Google i Facebook. Funguje napříč celou republikou. Hodí se hlavně těm, kdo mají rádi všechno na jednom místě.

DoKapsy od ČSOB

I když nemáš účet u ČSOB, tuhle apku můžeš využít. Nabízí platby za parkování, jízdenky nebo třeba tankování. Navíc v ní můžeš mít věrnostní karty nebo sledovat přístup k některým médiím zdarma. Takový malý osobní asistent.

Moje Praha

Spíš městská informační aplikace než čistě parkovací, ale i tak užitečná. Kromě možnosti zaplatit parkovné nabízí kulturní přehledy, aktuality, dopravní info nebo třeba mapu úřadů a hřišť.


A co když přece jen přijde pokuta?

Stane se. Mně taky. Necháš auto o pár minut déle, zapomeneš na notifikaci, nebo prostě nefunguje signál. V Praze to obvykle řeší městská policie – buď dostaneš lísteček za stěrač, nebo tě rovnou někdo odchytí. Pokutu můžeš zaplatit na místě (hotově), nebo později složenkou či online. Hlavně si schovej doklad.

Pokud si myslíš, že je pokuta neoprávněná, máš právo se odvolat. Postup bývá popsaný na tom lístku. Ale upřímně – pokud máš dobrou appku, riziko pokuty výrazně klesá.


Moje tipy na závěr

  • Neinstaluj jednu appku a čekej zázraky. Klidně měj v telefonu dvě tři – každá se hodí v jiné situaci nebo městě.
  • Zapni si notifikace. Je to otrava, ale zachrání ti to pokutu.
  • Zkontroluj GPS. Aplikace někdy najdou špatnou zónu, když signál hapruje.
  • Neparkuj podle citu, ale podle pravidel. Některé zóny jsou matoucí, ale značení je svaté. Appka není zodpovědná za špatně zvolenou lokalitu.
  • Vždy měj záložní plán. Když selže technika, je dobré mít pár drobných do automatu nebo vědět, kam nejblíž dojít pěšky.

Ve světě, kde každá minuta ve městě něco stojí, je dobré mít po ruce nástroj, který ti ušetří čas i nervy. Parkovací aplikace nejsou všelék, ale když je správně použiješ, parkování přestane být každodenním bojem.

Pokud tě článek posunul, dej ho do záložek nebo ho nasdílej kámošům, kteří pořád nadávají na parkování. Možná jim zachráníš peněženku i klidnou hlavu. Tak čau Petr.

automato
AutoMato

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem