Kolikrát už jste narazili na informaci, která vás zcela vykolejila? Mě podobné momenty fascinují. Ať už jde o bizarní zákon, šokující statistiku nebo podivný fakt o světě kolem nás, vždycky mě to nabije energií. Fakta, která na první pohled znějí neuvěřitelně, ale přitom jsou skutečná, mají něco do sebe. Je to jako objevovat nový svět za každým rohem. Zajímá vás, co se skrývá za některými zvláštnostmi každodenního života? Pojďme se na to společně podívat a možná budete mít o zábavné historky postaráno!

Obsah článku

Kalorie, zvířata a bizarní zákony: Kde začít?

Mlátička hlavou do zdi pro štíhlou linii? (Ne, díky!)

Jasně, vím, co si myslíš: „To je blbost!“ Ale fakt je, že když budeš hodinu mlátit hlavou do zdi, spálíš 150 kalorií. Jenže… asi existují i příjemnější (a bezpečnější) způsoby, jak shodit pár kilo, ne? Co třeba procházka s kámošem, nebo (pokud máš tu možnost) se psem? 45 minut svižné chůze se psem, nebo klidnější procházka po dobu 53 minut spálí stejné množství. Já osobně bych si radši vybral tu procházku… bez poškození mozkových buněk!

Švýcarsko a osamělá morčata: Láska ve dvojici (a víc!)

Tohle je fakt hustý: ve Švýcarsku je nelegální mít jen jedno morče. Zní to šíleně, ale dává to smysl. Morčata jsou společenská zvířata a potřebují kámoše, jinak trpí. Osamělost je pro ně forma týrání. Klobouk dolů před Švýcary, že na tohle myslí! Spíš se divím, že to není zákon všude.

Pomeranče, barvy a středověká Anglie

Oranžová barva je pojmenovaná po pomerančích, ale né naopak. Než se do Anglie dostaly pomeranče (někdy v pozdním 15. století), Angličani pro tu barvu neměli slovo! Používali výrazy jako „ġeolucrog“ (žluto-šafránová) nebo „ġeolurēad“ (žluto-červená). Představ si tu konverzaci: „Hele, podívej na tu… ehm… žluto-červenou květinu!“

Příroda, předpovědi a zvířecí schopnosti

Hadi jako živé seismografy?

Tohle je fakt fascinující. Spousta zvířat dokáže vycítit zemětřesení, ale hadi jsou v tomhle prý mistři. Dokážou detekovat otřesy až 121 km daleko a až pět dní předem! Když had vycítí zemětřesení, často opouští své hnízdo i v chladném počasí. Mají snad nějaký šestý smysl, o kterém my lidi nemáme ani páru?

Koukni...  Investice do akcií Apple: z 1000 dolarů dolarovým multi-milionářem

Vrány: Paměť jako slon a zášť jako… no, jako vrána!

Vrány jsou neuvěřitelně inteligentní ptáci. A co víc, skvěle si pamatují obličeje lidí. Dokážou si tě zapamatovat na dlouhou dobu – ať už jsi na ně byl hodný, nebo zlý. Takže pozor, co děláš před vránou! Zatímco vrány nás rozeznají, my máme problém rozeznat jednu vránu od druhé.

Nejstarší „tvoje máma“ vtip? Z Babylónu!

Tohle je fakt pecka. V roce 1976 našli archeologové v Iráku hliněnou tabulku starou 3500 let. Bohužel se ztratila, ale vědci ji stihli vyfotit a text přeložit. A hádej co? Na tabulce byly vtipy! A mezi nimi i nejstarší známý vtip typu „tvoje máma“. Překlad je trochu kostrbatý („…tvojí matky je ten, kdo s ní souloží. Co/kdo to je?“), ale podstatu chápeme, ne?

Reklama Smarty

Husí kůže, strach a emoce

Husí kůže: Pozůstatek z dob, kdy jsme byli chlupatější (a menší)

Všichni známe husí kůži. Ale proč ji vlastně máme? Je to reakce na adrenalin, který se vyplavuje, když máme strach, je nám zima, nebo prožíváme silné emoce. Když se kočka naježí před psem, vidíš chlupy, ale nevidíš husí kůži pod srstí. Naši chlupatí předkové husí kůži potřebovali, aby vypadali větší a děsivější před predátory. Dnes už to tak nutné není, ale mechanismus zůstal.

„Dej si polštář na ledničku“ den: Bizarní tradice s hlubokými kořeny

29. května je oficiálně „Put a Pillow on Your Fridge Day“ (Den, kdy si dáš polštář na ledničku). Zní to šíleně, ale tahle tradice má kořeny v dobách, kdy lidé neměli ledničky, ale spíže. Věřilo se, že kus látky zavěšený ve spíži přináší štěstí, mír a prosperitu. Tradice se přizpůsobila moderní době a dnes si lidé po celém světě dávají polštář na ledničku. Zkus to taky!

Cherofobie: Strach z radosti? Existuje!

Nesnášíš zábavu a radost? Možná trpíš cherofobií! Lidé s touto fobií se vyhýbají situacím, které by ostatní považovali za zábavné a radostné. Jestli jsi dočetl až sem a máš cherofobii, tak se omlouvám. Měl jsi přestat číst už dřív!

Jídlo, pití a další zvěrstva (v dobrém!)

Čokoládové mléko a hnědé krávy: Americká tragédie

Tohle je fakt smutné. 7 % dospělých Američanů věří, že čokoládové mléko pochází z hnědých krav. To je 16,4 milionu lidí! To ukazuje, že spousta lidí má mezery v základních znalostech o světě a o tom, odkud pochází jejich jídlo.

Koukni...  Zážitek jako nová měna! Když vzpomínky mají největší cenu

Klokaní ocas: Klíč k rovnováze (a skákání)

Když zvedneš klokanovi ocas ze země, nemůže skákat. Ocas používá k udržení rovnováhy. Když ho zvedneš, klokan spadne. Jsou případy, kdy klokani o ocas přišli a naučili se pohybovat i bez něj, ale trvalo jim to dlouho a dokážou se pohybovat jen na krátké vzdálenosti. Ocas není jen pro rovnováhu, ale funguje i jako „třetí noha“, která je pohání vpřed.

Banány a jejich kosmická láska ke slunci

Proč jsou banány zakřivené? Filozofové o tom vedou debaty už dlouho. Banány procházejí procesem zvaným „negativní geotropismus“. To znamená, že rostou směrem ke slunci, a ne k zemi. A proto mají ten svůj typický tvar.

Korejci a vůně podpaží: Gen, který jim chybí (a nám ne!)

Výzkum na univerzitě v Bristolu zjistil, že jen 0,006 % korejské populace má gen ABCC11, který způsobuje zápach z podpaží. Většina východních Asiatů tento gen nemá, ale Korejci mají nejnižší čísla. Pro nás je to možná překvapivé, ale v Koreji to není žádná novinka – deodorant tam skoro neseženeš!

Původní Londýnský most? Najdeš ho v Arizoně!

Londýnský most, postavený v roce 1831, se v 60. letech 20. století začal rozpadat. Město Londýn se ho rozhodlo prodat. V roce 1963 ho koupil americký podnikatel Robert P. McCulloch, nechal ho rozebrat a kámen po kameni převézt do Lake Havasu City v Arizoně. Přestavba trvala tři roky a most byl otevřen jako turistická atrakce v roce 1971.

Slintání na úrovni: 50 van za život!

Průměrný člověk vyprodukuje za hodinu asi 30 ml slin. To je 720 ml (jedna plná láhev vína) za den, což je průměrně 263 litrů za rok. Při průměrné délce života 72 let to znamená 18 936 litrů slin – dost na naplnění 50 van! Fuuuuuj, ale zároveň… hustý!

Kolo štěstí Slevomat extra slevy

Pinocchiův paradox: Lež, která nelže (a naopak)

Když Pinocchio lže, roste mu nos. Ale co kdyby řekl: „Teď mi poroste nos“? Tomu se říká Pinocchiův paradox. Aby jeho výrok nebyl lží, musel by mu nos vyrůst. Ale kdyby mu vyrostl, pak by to nebyla lež. Chápeš? Ne? Já taky ne!

Polární medvědi, tučňáci a automobilové klobásy

Polární medvědi a tučňáci: Hostina, která se nikdy nekoná (naštěstí!)

Polární medvěd by teoreticky mohl sníst až 10 tučňáků na posezení… kdyby žili na stejném místě. Jenže polární medvědi žijí v Arktidě a tučňáci (většina druhů, jako tučňák kroužkový nebo císařský) na jižním pólu. Průměrný polární medvěd váží 227 kg a na jedno jídlo spořádá zhruba 20 % své váhy, tedy asi 45 kg. Aby se nasytil, potřeboval by asi deset tučňáků.

Volkswagen: Auta a… klobásy?

Většina lidí zná Volkswagen díky ikonickým dodávkám a Broukům. Ale málokdo ví, že Volkswagen vyrábí i currywurst klobásy! Původně je vyráběli pro své zaměstnance v odlehlé továrně. Klobásy se ale staly tak populární, že jich Volkswagen teď prodává víc než aut!

Filmové upoutávky: Proč se jim říká „trailers“?

První filmová upoutávka na světě byla promítána v kině v Harlemu v New Yorku v roce 1914. Upoutávka propagovala film s Charliem Chaplinem a promítala se po filmu! Proto se jim v angličtině říká „trailers“ (něco jako „přívěsky“). Ukazovat upoutávky po filmu se ale neosvědčilo, protože diváci už na ně nezůstávali.

Koukni...  PrivateVPN vypustila obří slevu: 36 měsíců za cenu 1 roku!

Havajská pizza, tenisové pokuty a oceánské záhady

Havajská pizza: Kanadský vynález (a ne, nebudeme se hádat!)

Nejdřív si ujasněme jednu věc: Nebudeme řešit, jestli ananas na pizzu patří, nebo ne. Sam Panopoulos, řecký imigrant a kuchař, přišel s touto kombinací (konzervovaný ananas a šunka) v roce 1962. Inspiroval se čínskou sladkokyselou kuchyní a představil ji v restauraci Satellite v Ontariu. Havajská pizza se jmenuje podle značky konzervovaných ananasů, které používal, ne podle Havaje.

Nejmenší kost v těle? Máš ji v uchu!

Říká se jí třmínek (stapes) a je velká průměrně 3 x 2,5 mm. Najdeš ji ve středním uchu a je důležitá pro přenos vibrací ze zvuků do vnitřního ucha.

Nadávky na Wimbledonu: Drahá sranda!

Tenisté na Wimbledonu můžou dostat pokutu až 20 000 dolarů za nadávání během zápasu. A to není všechno. Za první nadávku dostanou varování a pokutu. Za druhou můžou ztratit bod. Za třetí hru. A za čtvrtou můžou prohrát celý zápas! Takže bacha na jazyk!

Prozkoumaný oceán? Jen zlomek!

Oceán pokrývá asi 70 % zemského povrchu a je mnohem obtížnější ho prozkoumat než pevninu. Díky moderním sonarům je zmapováno asi 20 % oceánského dna. Důvod, proč jsme prozkoumali tak málo oceánu, je ten, že technologie potřebné k jeho průzkumu se vyvíjejí teprve posledních 100 let.

Prdění, pavouci a lví řev

Průměrný člověk si prdne… kolikrát denně?

Prdění je možná trapné, ale je to naprosto přirozené. Průměrný člověk si prdne 14 až 23krát denně! Když víš, co jíš, můžeš prdět méně a zabránit tomu, aby to moc smrdělo. Mezi potraviny, které nejvíce způsobují plynatost, patří fazole, brokolice, mléko a kukuřice.

Leo Express

Hobo spider: Pavouk s podivným jménem (a životním stylem)

Hobo spider (Eratigena agrestis) se vyskytuje v různých částech světa, včetně Evropy, Střední Asie a částí západní Severní Ameriky. Tento umělec nestaví klasickou pavučinu. Místo toho si v zemi vytvoří trychtýř z pavučiny a čeká, až do něj kořist spadne.

Lví řev: Slyšet ho můžeš na kilometry daleko!

Lev dokáže zařvat silou až 114 decibelů, což je asi 25krát hlasitěji než benzínová sekačka. Lvi dokážou řvát hlasitěji než ostatní velké kočky díky tvaru hlasivek.

Svatá Lucie, Skotsko a americké námořnictvo

Svatá Lucie: Jediná země pojmenovaná po ženě?

Ostrov je nepřetržitě obydlený nejméně od roku 200 n. l., ale Evropané ho objevili až v 16. století. Legenda praví, že francouzští námořníci ztroskotali na ostrově 13. prosince 1502. Protože 13. prosince je svátek svaté Lucie, pojmenovali ostrov po ní.

Skotské národní zvíře? Jednorožec!

Jednorožci, symbolizující čistotu a sílu, se objevují v různých kulturách už od středověku, včetně keltské mytologie. V polovině 16. století se jednorožec dostal do skotského královského erbu jako symbol přirozeného nepřítele anglického národního zvířete – lva. Od spojení Anglie a Skotska v roce 1707 jsou na královském znaku Spojeného království jednorožec i lev, což symbolizuje jednotu obou zemí.

Bankovní účet RB rozdává 6x 500 Kč

Americké ponorky a Xbox ovladače: Moderní technologie v praxi (a za pár šupů!)

V roce 2018 začalo americké námořnictvo vybavovat své ponorky ovladači z Xboxu 360. Proč? Protože ovládací páky pro periskopy jsou drahé a je těžké se s nimi naučit zacházet. Xbox ovladače jsou mnohem levnější a spousta operátorů periskopů je už zná z her, takže se s nimi rychle sžijí.

Není to jen o ceně, ale i o zkušenostech a snadném přechodu. Kdo by to byl řekl, že videohry můžou pomoct v armádě?

Závěr: Svět je plný překvapení!

Tak co, překvapilo tě něco? Doufám, že ano! Snažil jsem se vybrat ty nejzajímavější a nejbizarnější fakty, které jsem našel. A věř mi, je jich mnohem víc! Svět je plný neuvěřitelných věcí, stačí se jen dívat kolem sebe a mít otevřenou mysl. Za pár dnů sem zase hodím nějaké zajímavosti, tak se těšte :).

Tipsport

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem