Drogy jsou fenoménem, který proniká do naší společnosti po celém světě a téměř každá země se potýká s problémem narkotik. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, odkud vlastně pochází většina světových drog? Které země jsou největšími producenty a distributory narkotik a jaký vliv to má na globální společnost?

V tomto článku se společně podíváme na problematiku produkce drog ve světě, jejich původ, distribuci a klíčové oblasti, kde se s nimi nejvíce obchoduje.

Historie a kořeny drogové produkce

Historie drog je dlouhá a spletitá. Už v pravěku lidé objevili rostliny, které měly narkotické účinky. Mezi nejstarší části této historie patří užívání opia, které bylo pěstováno v Mezopotámii, nebo koky, kterou Inkové v Jižní Americe považovali za posvátnou rostlinu. Produkce drog jako průmysl, který dnes známe, se však začala rozvíjet až ve 20. století.

Jednotlivé regiony a kultury si vytvořily své vlastní drogové tradice a s rozvojem mezinárodní dopravy a globalizace se příliv drog stal mezinárodním problémem. Začalo to v Kolumbii, Afghánistánu nebo Mexiku, ale postupně drogový obchod expandoval do mnoha dalších zemí a dnes je to opravdu globální fenomén.

Allegro

Největší producenti drog ve světě

Když se bavíme o tom, z jaké země pochází nejvíce drog, musíme se podívat na konkrétní druhy drog a jejich produkci. Každý typ narkotika má svůj domovský region, kde se výroba rozběhla ve velkém.

Koukni...  TOP 10 nejlepších VPN – Slevy říjen až 87% a Black Friday ✅

Kokain: Jižní Amerika – Kolumbie, Peru a Bolívie

Jednou z nejznámějších drog je kokain, jehož původ je těsně spjat s Jižní Amerikou, především s Kolumbií, Peru a Bolívií. Kolumbie dlouhou dobu patřila mezi největší producenty kokainu na světě. Ačkoli se vláda snažila omezit produkci a spolupracovala s mezinárodními silami na jejím zásahu, podnebí a zemědělské podmínky dělají z Kolumbie ideální prostředí pro pěstování koky.

ZeměProdukce kokainu (%)Hlavní producenti koky
Kolumbie70Medellínský, Cali kartel
Peru20Regionální farmáři
Bolívie10Regionální farmáři

Kolumbie a narkokartely

Kolumbijské narkokartely, jako Medellínský a Cali kartel, ovládly trh v 80. a 90. letech minulého století. Legendární Pablo Escobar vedl Medellínský kartel a vytvořil organizaci, která se svým bohatstvím stala jednou z nejmocnějších kriminálních skupin na světě.

Podle odhadů se v té době produkovalo více než 70 % celosvětového kokainu právě v Kolumbii. Dnes je situace o něco jiná, ale Kolumbie stále patří mezi přední producenty kokainu.

Peru a Bolívie

Peru a Bolívie jsou také klíčovými hráči na poli pěstování koky. V Bolívii je produkce koky hluboce zakotvena v tradici a kultuře, což znemožňuje vládě a mezinárodním organizacím úplně potlačit její pěstování. V 90. letech bylo Peru dokonce největším producentem kokainu, než Kolumbie převzala prim.

Opium: Afghánistán

Další drogou, která je spíše spojena s konkrétním regionem, je opium. Afghánistán je dějištěm dlouholeté produkce opia, které se zpracovává na heroin. V roce 2022 se odhadovalo, že v Afghánistánu bylo vypěstováno až 85 % světového opia. Politická nestabilita, chudoba a nedostatečná kontrola umožňují pěstování opia a jeho následující distribuci do celého světa.

ZeměProdukce opia (%)Hlavní oblasti produkce
Afghánistán85Helmand, Kandahár
Myanmar7Shan, Kachin
Mexiko5Sinaloa, Chihuahua

Taliban a obchod s opiem

Produkce opia se stala zásadní součástí financování hnutí Taliban, které jej používá na financování svých aktivit. Zahraniční intervence měla za cíl redukovat produkci opia, ale nestabilita a kontrola nad většinou zemědělské půdy Talibanem udržuje produkci opia na vysoké úrovni.

Koukni...  Petr Kramný: Vražda nebo oběť? Co když je pravda děsivější?

Metamfetamin: Mexiko

Metamfetamin, známý také jako “pervitin”, je další drogou, kterou částečně vyrábějí drogové kartely v Mexiku. Mexiko se stalo klíčovým dodavatelem metamfetaminu, který se často dostává na trhy v USA a dalších zemích. Produkce a distribuce metamfetaminu využívá geografickou polohu Mexika, které sdílí dlouhý hraniční úsek se Spojenými státy, což usnadňuje přesun drog na sever.

ZeměProdukce metamfetaminu (%)Hlavní kartely
Mexiko80Sinaloa, Jalisco New Generation
USA15Místní laboratoře
Kanada5Nezávislí výrobci

Kartely a trh s pervitinem

Kartely jako Sinaloa, vedený Joaquínem “El Chapo” Guzmánem, a novější Jalisco New Generation Cartel patří mezi hlavní výrobce metamfetaminu. Tyto skupiny výrazně investovaly do laboratorní výroby a používají suroviny, které jsou dovezené z Asie. Spojené státy jsou hlavním trhem, ale drogy z Mexika se dostávají i do Evropy a dalších částí světa.

Konopí: Různé regiony

Konopí, neboli marihuana, je možná nejrozšířenější drogou na světě a pěstuje se prakticky ve všech částech světa. Mezi největší producenty patří Mexiko, USA, Kanada, Afghánistán a Nizozemsko. Spojené státy a Kanada legalizovaly konopí pro rekreační účely, což vedlo k boomu pěstování a exportu do regionů, kde je legální.

ZeměLegalizace konopíHlavní producenti
USAAnoKalifornie, Colorado
KanadaAnoBritská Kolumbie
MexikoNeSinaloa, Durango

Vliv drog na globální společnost a ekonomiku

Obchod s drogami není jen o farmách koky, laboratořích metamfetaminu nebo polích s opiem. Tento byznys má obrovský dopad na ekonomiku a společnost jako celek.

Odhaduje se, že globální trh s nelegálními drogami generuje každoročně až 600 miliard dolarů. Tyto peníze končí v rukou zločinců, což vede k financování dalších ilegálních aktivit, jako je obchod s lidmi, zbraněmi nebo politický vliv.

Náklady na boj s drogami

Náklady na boj proti narkotikům jsou také astronomické. Většina rozvinutých zemí investuje miliardy do výcviku policie, mezinárodní spolupráce a prevence, přesto se produkci drog daří nadále zůstávat na vysoké úrovni.

Koukni...  Seriál Adikts: Přehled postav, děj i kritika

Dopad na lokální komunity

Místní komunity, kde se drogy pěstují nebo vyrábějí, jsou často vystaveny krádežím, korupci a násilí. V Afghánistánu jsou mnohé rodiny závislé na pěstování opia jako hlavním zdroji obživy, zatímco v Kolumbii kartely kontrolují životy celých komunit. Kvůli těmto podmínkám je jakýkoliv pokus o vymícení produkce drog komplikovaný, protože by vedl k hlubší chudobě těchto oblastí.

Život ve stínu drog: Nejvíce zasažené země

Některé země jsou kvůli produkci a distribuci drog neúměrně zasažené kriminální činností, chudobou a politickou nestabilitou. V Kolumbii a Mexiku jsou kvůli aktivitám drogových kartelů oblasti, kde je život závislý na narkobyznysu, což vede k vysoké kriminalitě a násilí.

Léta boje mezi kartely a policií znamenají, že v některých oblastech se obyvatelé denně setkávají s výbuchy násilí, vydíráním a korupcí.

V Afghánistánu pěstování opia částečně nahrazuje klasickou zemědělskou produkci, což vede k devastaci tradičního zemědělství. V průběhu posledních dekád se drogový byznys stal klíčovou součástí lokální ekonomiky, což má devastující dopad na životy běžných obyvatel.

V Jižní Americe, především v Kolumbii, násilí spojené s produkcí kokainu přináší mnoho obětí jak mezi civilisty, tak mezi vojáky a policejními složkami. Dlouholetý konflikt mezi vládními jednotkami, narkokartely a polovojenskými skupinami zanechává stopy na celé zemi.

Zajímavosti o drogové produkci

  • Kolumbie produkuje každoročně několik set tun kokainu, přičemž největším trhem jsou Spojené státy a Evropa.
  • Afghánistán je největším producentem opia na světě, což tvoří zhruba 85 % celkového množství.
  • Mexiko je klíčovým dodavatelem metamfetaminu a je také důležitým tranzitním uzlem pro kokain přicházející z Jižní Ameriky.
  • Legalizace konopí v USA a Kanadě vedla k prudkému nárůstu jeho pěstování a exportu.

Budoucnost boje proti drogám

I když boj proti drogám pokračuje, je zřejmé, že samotná represivní opatření nejsou zcela účinná. Více a více zemí se snaží zaměřit na prevenci a vzdělání, a také na ekonomickou podporu zasažených komunit, aby se snižovala závislost na drogové produkci.

Je důležité si uvědomit, že řešení problému drog musí být komplexní a zahrnovat nejen represivní opatření, ale i dlouhodobou podporu ekonomiky, vzdělávání a zlepšování životních podmínek v nejvíce zasažených oblastech.

Allegro

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem