Když se řekne „mafie„, většině lidí asi naskočí italská Cosa Nostra nebo sicilská camorra. Ale Yakuza? To je jiný svět, zároveň temný a fascinující. O japonské mafii jsem si toho zjistil opravdu hodně a teď vám přinesu detailní pohled do jejich tajemného světa. Tak se pohodlně usaďte a nechte se vtáhnout do příběhu, který je víc než jen klišé o gangsterech s tetováním.
Historické kořeny Yakuzy
Yakuza nevznikla jako typická mafie, co vydělává na drogách a vydírá obchodníky. Jejich historie sahá do období Edo (1603–1868), kdy se objevili takzvaní kabukimono – samurajové bez pána, kteří se stali potulnými bojovníky. Nosili bizarní oblečení, byli hluční, a hlavně vyhledávali konflikty. Spolu s nimi tu byli bakuto (hazardní hráči) a tekiya (pouliční obchodníci). Tito lidé se postupně propojili a vznikla skupina, kterou dnes známe jako Yakuzu.
Název „Yakuza“ pochází z karetní hry hanafuda. Kombinace karet 8-9-3 (japonsky „ya-ku-sa“) byla nejhorší možná ruka, symbolizující neúšpěch – přesně jako jejich postavení ve společnosti.
Hierarchie Yakuzy: Rodina nade vše
Jedna věc je u Yakuzy naprosto jasná – všechno stojí na pevné hierarchii a loajalitě. Hlavní postavou je oyabun (boss), který funguje jako otec pro ostatní členy, kteří jsou nazýváni kobun (doslova „děti“). Tahle hierarchie je nekompromisní. Porušit pravidla může mít fatální důsledky.
Rituály, jako je sakazuki – ceremoniální přísaha věrnosti u poháru sake – upevňují vztahy mezi členy skupiny. Pokud ale někdo zklame, často se uchyluje k rituálu yubitsume – uříznutí části prstu jako omluva a gesto pokání.
Tetování jako symbol oddanosti mafie
Yakuza jsou známí svými dechberoucími tetováními, která pokrývají velké části těla. Tento styl tetování se nazývá irezumi a je extrémně bolestivý i nákladný. Motivy zahrnují draky, koi kapry, květy sakury nebo samuraje.
Tetování je v Japonsku obecně spojováno s kriminalitou, a proto mnoho veřejných bazénů, lázní nebo posiloven zakazuje vstup lidem s viditelnými tetováními. Pro členy Yakuzy ale tetování symbolizuje nejen oddanost organizaci, ale i jejich schopnost snášet bolest a oběti.
Yakuza: Nejen nelegální aktivity
I když se Yakuza často spojuje s kriminalitou, jejich činnosti nejsou jen nelegální. Jasně, obchod s drogami, prostituce, vydírání a hazard jsou součástí jejich portfolia, ale zapojují se i do legálních aktivit, jako je stavebnictví, realitní investice nebo podniky s nemovitostmi.
Zajímavé je, že během přírodních katastrof, jako bylo zemětřesení v Kóbe v roce 1995 nebo tsunami v roce 2011, členové Yakuzy pomáhali rozdávat potraviny a základní potřeby. Proč? Chtěli si zlepšit svou pověst a ukázat, že nejsou jen „padouši“, ale i ochranitelé.
Yakuza v dnešní době a kyberkriminalita
V dřívějších dobách byla Yakuza spojována hlavně s fyzickými boji a výpalným, ale doba se mění. V dnešním světě museli přejít i na kybernetické podvody. Patří mezi ně hacking, phishing, útoky ransomwarem a další formy online podvodů.
Místo drsných rváčů se dnes bojuje v anonymitě internetu. Využívají kryptoměny a tmavé kouty webu, kde provádějí finanční transakce, aby minimalizovali riziko dopadení.
Doporučení: Mít své soukromí, data i osobní údaje na internetu v bezpečí je dnes důležitější než kdy dřív. Hackeři, sledování nebo únik dat se může týkat kohokoliv z nás. Udělejte jednoduchý krok k ochraně – Vyzkoušejte CyberGhost s 81% slevou a získejte 2 měsíce zdarma nebo NordVPN s 74% slevou a 3 měsíci zdarma. Chraňte si své soukromí!
Vliv na sport a showbyznys
Překvapivě Yakuza má prsty i ve sportu. Tradičně kontrolovali sázkový průmysl a byli zapojeni do sumo. Byl odhalen skandál, kdy se ukázalo, že členové Yakuzy zmanipulovali některé zápasy. A nejen sport – Yakuza má prsty i v hudbě, kinematografii a nočních klubech.
Mezinárodní dosah Yakuzy
Yakuza není jen „japonská záležitost„. Má napojení na mezinárodní zločinecké organizace, jako jsou čínské triády nebo korejské gangy. Spolupracují na obchodě s drogami, zbraněmi a dalším kontrabandu.
Zároveň čelí i konfliktům s jinými mafiemi. Tyhle potyčky mohou přerůst v krvavé války, kdy jde o nadvládu nad teritoriemi a lukrativními trhy.
Vliv na kulturu a populární média
Yakuza inspirovala spoustu filmů, seriálů, anime i videoher. Série her „Yakuza“ od Segy je doslova milostný dopis japonské mafii, kde můžeš jako hlavní hrdina zažít život ve fiktivních gangsterských ulicích. Tyhle hry jsou nejen akční, ale představují i hluboké příběhy o loajalitě a cti.
Výzvy a budoucnost Yakuzy
Dnes je Yakuza pod tlakem. Japonská vláda zavedla přísnější „Anti-Boryokudan“ zákony, které komplikují jejich fungování. Banky jim odmítají poskytovat účty, spolupráce s členy Yakuzy je trestná, a tresty za zapojení do organizovaného zločinu jsou mnohem tvrdší.
Navíc čelí i demografickým problémů, protože mnoho mladých Japonců se už nechce zapojit do starého světa kodexů a rituálů. A s tím, jak se společnost mění, Yakuzám hrozí, že jejich starodávné způsoby budou zastaralé.
Svět Yakuzy: Realita a mýtus
Yakuza zůstává ikonou japonského podsvětí. Ačkoli je mnoho jejich skutků odsouzeníhodných, existuje kolem nich něco, co poutá pozornost – tradice, respekt a propracovaná pravidla. Je to svět, kde je loajalita víc než zlato, ale také svět plný krutosti a zásad, které se mohou zdát z dnešního pohledu nepochopitelné.
A tak zatímco si čteme nebo sledujeme filmy o Yakuze, je dobré nezapomenout, že realita býbhá mnohem drsnější cestou než hollywoodské příběhy.
Vaše komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.