Dunajská Streda – malé slovenské město s výraznou maďarskou komunitou. Místo, které by na mapě snadno zapadlo mezi další podobná městečka, kdyby se zde neodehrál jeden z nejhorších mafiánských masakrů v Evropě. To, co se stalo ve Fontáně, zanechalo krvavou stopu nejen v historii Slovenska, ale i v celém světě organizovaného zločinu.
Pojďme se společně ponořit do příběhu, který mě fascinuje a zároveň mrazí. Připomíná drsný filmový scénář – jenže tady šlo o skutečné lidské osudy a velmi temnou kapitolu evropské historie.
Dunajská streda: Město rozdělené mezi dva bossy
Dunajská Streda byla v 90. letech městem, kde vládl chaos, peníze a strach. Dva hlavní hráči – Tibor Pápay, přezdívaný Papa Joe, a Lajos Sátor – začínali jako přátelé. Spojovala je tělocvična, kde spolu trénovali. Ale znáte to, jak se říká – peníze a moc dokážou z přátel udělat nepřátele.
Papa Joe a jeho gang „Pápayovci“ si rychle získali respekt, a to tvrdou rukou. Sátor na to šel jinak – „zaštiťoval“ své nelegální aktivity oficiální bezpečnostní službou (SBS). Výpalné v obálce, úsměv na tváři a zdánlivě profesionální přístup. Jenže i to byla jen maska – ve skutečnosti šlo o brutální vládce města, kteří se nezastavili před ničím.
Brutalita všedního dne
Lajos Sátor a jeho skupina „Sátorovci“ byli známí svou brutalitou. Nešlo jen o výpalné nebo podvody – oni doslova přepisovali pravidla mafiánského světa.
Představte si, že jdete večer na diskotéku se svou partnerkou a skupinka mužů ze Sátorova gangu si prostě usmyslí, že se jim líbí. Nemáte šanci. Odmítnutí? Následovalo zbití, které mohlo končit smrtí. Znásilnění byla „běžná součást večera“. Obyvatelé města je museli objíždět, když si klidně rozložili stůl přímo uprostřed silnice a bavili se, jako by jim patřil celý svět.
Hlavními zdroji příjmů Sátorovců bylo nejen výpalné, ale také podvody s DPH, prodej drog a využívání tzv. „bílých koní“. A pokud jste se jim znelíbili, neměli slitování. Třeba jeden z členů gangu Kádár jednou usekl mačetou ucho svému „kolegovi“, se kterým nebyl spokojený. A aby toho nebylo málo, oběť nakonec oběsili.
Doporučení: Mít své soukromí, data i osobní údaje na internetu v bezpečí je dnes důležitější než kdy dřív. Hackeři, sledování nebo únik dat se může týkat kohokoliv z nás. Udělejte jednoduchý krok k ochraně – Vyzkoušejte CyberGhost s 81% slevou a získejte 2 měsíce zdarma nebo NordVPN s 74% slevou a 3 měsíci zdarma. Chraňte si své soukromí!
Poprava ve Fontáně – mafiánské krveprolití jako z Al Caponova filmu
Vrchol celého konfliktu mezi Pápayovci a Sátorovci přišel v roce 1999. Dne 25. března se odehrála scéna jako vystřižená z mafiánského filmu. V restauraci Fontána seděla tvrdá jádra Pápayova gangu – včetně samotného Papa Joea. Večer plynul v klidu, dokud dovnitř nevtrhla skupina zakuklenců.
„Toto je policejní akce, k zemi!“ křičeli ozbrojení muži. Přítomní si ani nestačili uvědomit, co se děje, a většina z nich okamžitě padla na zem. Až na jednoho. Kopas – jeden z členů – se postavil, protože mu situace byla podezřelá. To ale byla jeho poslední chvíle. Ze samopalu zazněly dávky, které jej doslova roztrhaly.
A vzápětí padlo dalších devět mužů. Deset mrtvých leželo na zemi. Jeden z největších masakrů evropské mafie byl dokonán.
Nový pán města – nástup Lajose Sátora
Po smrti Papa Joea se stal vládcem Dunajské Stredy Lajos Sátor. A rozhodně si své nové postavení náležitě užil. Vytrhl kříž z hrobu Pápaye a demonstrativně s ním chodil po městě, jako by tím říkal: „Já jsem teď ten, kdo tady vládne.“
Pod jeho vedením se rozjel obrovský „byznys“. Vyvražděný Pápayův gang přestal existovat a veškeré kšefty převzali Sátorovci. Problémem však byla příliš úzká propojenost mezi mafií a státními strukturami. Sátor a jeho lidé měli kontakty na vysokých místech, což vyšetřování vraždy značně komplikovalo. A když se policie rozhodla Sátora zadržet, akce selhala.
Místo pečlivého obklíčení unikl Sátor přes pole, jako by to byla pouhá hra. Tato událost potvrdila, že propojení zločinu a politiky je silnější, než by si kdokoliv přál.
Fantom, který mizí v mlze
Lajos Sátor se po svém útěku stal nepolapitelným fantomem. Objevovaly se zvěsti, že byl v roce 2010 zastřelen. Jeden ze svědků z gangu o tom dokonce vypovídal – ale později své svědectví odvolal.
Lajos byl známý svou láskou ke své partnerce. Jenže většina mužů, kteří se během jeho zmizení pokoušeli o její přízeň, záhadně zmizela. Jako by všem dal najevo: I když nejsem vidět, stále jsem tady.
Legenda Lajose Sátora, která děsí dodnes
Příběh Lajose Sátora je i dnes plný otázek bez odpovědí. Byl skutečně zabit, nebo někde v ústraní stále tahá za nitky? Faktem je, že jeho nepřátelé jeden po druhém mizeli. Jeho příběh zůstává mrazivou připomínkou temných devadesátých let a drsné reality, kde jeden chybný krok znamenal smrt.
Dunajská Streda si tuto krvavou kapitolu své historie nese dodnes. A já osobně se při psaní tohoto příběhu nemohu ubránit myšlence – kolik dalších podobných příběhů se nikdy nedostalo na světlo světa?
Když slyším slova jako mafie, moc a strach, vždycky mi naskočí husí kůže. Možná i proto, že za každým jménem v těchto příbězích stojí skuteční lidé – s jejich rodinami, osudy a přáními.
Jenže ve světě zločinu se lidství ztrácí stejně rychle jako iluze o spravedlnosti.
Vaše komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.