V dubnu 1961 se Leonid Rogozov, 27 letý chirurg a člen sovětské expedice do Antarktidy, ocitl v kritické situaci. Trpěl akutním zánětem slepého střeva a byl jediným lékařem na stanici. S žádnou možností evakuace nebo lékařské pomoci se rozhodl provést si operaci sám, což je příběh odvahy a odhodlání, který fascinuje dodnes.

Příprava na operaci slepého střeva

Rogozov si byl plně vědom vážnosti své situace. Po konzultaci s Moskvou obdržel povolení provést operaci a začal připravovat své kolegy na asistenci. Tři kolegové, kteří nebyli lékaři, mu měli podávat nástroje a držet zrcadlo, aby mohl vidět, co dělá. Rogozov je také instruoval, aby mu injekčně podali adrenalin, pokud by omdlel, a aby mu poskytli umělé dýchání, pokud by to bylo potřeba.

Průběh operace slepého střeva

Operace byla zahájena 30. dubna ve 2:00 ráno. Rogozov si injektoval novokain do břicha a pustil se do práce. Bolest a stres byly enormní, ale Rogozov se soustředil na úkol před sebou. Brzy zjistil, že zrcadlo mu spíše překáží, než pomáhá, a rozhodl se pracovat po hmatu. Při popisu svého zážitku později napsal: „Přestože jsem se bál, automaticky jsem se přepnul do operačního módu a od té chvíle jsem si nevšímal ničeho jiného.“

Komplikace a dokončení operace

Operace byla náročná, ačkoli Rogozov narazil na několik komplikací. Musel pracovat velmi rychle a přesně, aby se vyhnul infekci a dalším komplikacím. Po dvou hodinách se mu podařilo slepé střevo odstranit a zašít ránu. Po operaci zjistil, že slepé střevo bylo blízko prasknutí, což by mohlo být smrtelné, kdyby to nevyřešil.

Koukni...  Humanoidní robot Optimus od Tesly: Cena pod 30 tisíc $ 🤖

Reakce a pooperační následky

Rogozov se po operaci rychle zotavil a po dvou týdnech se vrátil do práce. Jeho čin byl považován za hrdinský a ukázku lidské odvahy a odbornosti. V důsledku jeho zkušenosti některé země, jako Austrálie, začaly vyžadovat, aby lékaři cestující na Antarktidu podstoupili preventivní operaci odstranění slepého střeva před odjezdem.

Na závěr

Leonid Rogozovův příběh je fascinující ukázkou lidské vytrvalosti a odvahy čelit nebezpečným situacím. Jeho schopnost zůstat klidný a profesionální pod extrémním tlakem je inspirací nejen pro lékaře, ale pro všechny, kteří čelí těžkým výzvám.

Tento příběh nám připomíná, že lidská vynalézavost a odhodlání mohou překonat i ty nejnáročnější překážky.

Fischer.cz

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem