Tak si tu sedím s čajem a vzpomínám na ty časy s bříškem a říkám si, že bych se s vámi ráda podělila o svoje zkušenosti s přípravou na miminko. I když už to s Matym (7 let, Podolí) a Tobíkem (3,5 roku, Apolinář) není moje první rodeo, pořád je co řešit a na co se těšit, když se do rodiny chystá nový človíček. A i když třetího prcka zatím nečekáme (i když, kdo ví, co budoucnost přinese, že?

S manželem bychom si ho moc přáli, ale přeci jen už nejsme nejmladší…), pořád mám v živé paměti, co všechno je potřeba zařídit.

Vzpomínky na sladké (i krušné) začátky: Co jsem se naučila s Matym a Tobíkem

Když se narodil Maty, byla jsem jako Alenka v říši divů. Všechno pro mě bylo nové, nepoznané a já se snažila dělat všechno perfektně. Samozřejmě, že realita mateřství mě brzy vyvedla z omylu. Byly dny, kdy jsem si připadala jako nejneschopnější máma na světě, ale pak přišel jeden Matyho úsměv a všechno bylo zase zalité sluncem.

S Tobíkem už to bylo o poznání snazší, i když ani on mi nedal nic zadarmo. Ale víte co? Ty probdělé noci, věčné kojení, bolavá záda, to všechno za to stálo. A teď, když se dívám na ty svoje dva kluky, jak si spolu hrají a pošťuchují se, vím, že bych do toho šla znovu.

I když, přiznám se, představa dalšího těhotenství v mém věku už mě trošku děsí. Ale dost o mně, pojďme se raději bavit o tom, co je potřeba nachystat pro miminko.

Koupání a přebalování: Jak to zvládnout s grácií (a suchou podlahou)?

Koupání a přebalování, to jsou takové ty každodenní rituály, které si s miminkem budete užívat (a někdy i proklínat, nebudeme si nic nalhávat). S Matym jsem byla ze začátku hrozně nervózní, abych mu neublížila, abych ho neutopila, abych mu dala plenku správně… No, znáte to.

U Tobíka už jsem byla ostřílená matadorka a teď už vím, že to žádná věda není. Stačí mít po ruce pár šikovných pomocníků a nebát se toho.

Sleva 25% na KetoDiet

Vanička a koupací nezbytnosti

Začneme vaničkou. S Matym jsme měli klasickou plastovou, takovou tu obyčejnou. A sloužila dobře. U Tobíka jsme ale pořídili skládací vaničku, která se dala po koupání schovat. A to byla paráda! Ušetřila spoustu místa. Hlavně dbejte na to, aby byla vanička z nezávadného plastu, ideálně bez BPA.

  • Lehátko do vany: U Matyho jsem ho neměla a docela jsem se nadřela, když jsem ho musela celou dobu držet. U Tobíka jsem si ho pořídila a byla to úleva pro moje záda. Miminko na něm pohodlně leží a vy máte volné ruce.
  • Teploměr do vody: Je taky fajn věc, i když já jsem si u Tobíka už troufla odhadovat teplotu vody i rukou, ale pro klid duše ho mějte po ruce.
  • Osušky: Určitě měkoučké osušky, ideálně s kapucí, aby miminku nebyla zima na hlavičku. Já jsem si oblíbila ty z bambusu, jsou krásně savé a jemné.
  • Hřebínek a kartáček: Oceníte i v případě, že miminko nemá moc vlásků. Jemná masáž hlavičky mu udělá moc dobře a je to krásný uspávací rituál.
  • Dětská kosmetika: Tady platí, že méně je více. S Matym jsem měla plnou poličku nejrůznějších krémů a olejíčků, ale u Tobíka jsem přešla na přírodní kosmetiku bez zbytečné chemie. A u dalšího miminka bych v tom určitě pokračovala.
  • Dětská manikúra: Další nezbytnost, ty malinké nehtíky rostou neuvěřitelně rychle a umí pěkně poškrábat. Pořiďte si nůžky s kulatou špičkou, ať se vyhnete nechtěnému poranění.
  • Mycí houba: Já jsem ji sice měla, ale u kluků jsem ji moc nevyužila, spíš jsem dávala přednost látkovým žínkám.
  • Vatové tyčinky: Ty pro miminka s rozšířeným koncem jsou bezpečnější, ale i tak jsem je používala jen na čištění oušek zvenku, dovnitř jsem se s nimi nikdy neodvážila.

Přebalovací koutek a jeho tajemství

Přebalování, to je disciplína, ve které se stanete mistryní, ať chcete nebo ne. S Matym a Tobíkem jsem vyzkoušela různé systémy a vychytávky, tak se s vámi podělím o to, co se mi osvědčilo.

  • Plenky: U Matyho jsem jela v jednorázovkách, přišlo mi to pohodlnější. Ale u Tobíka jsem se dala na látkování. Každé má svoje pro a proti. Jednorázovky jsou rychlé a pohodlné, ale látkovky zase ekologičtější a šetrnější k dětské pokožce. U dalšího miminka bych to asi kombinovala – doma látkovky a na cesty jednorázovky.
  • Přebalovací podložka: Měla jsem jich několik – jednu doma na přebalovacím pultu, jednu v obýváku a jednu cestovní, která se dala složit do tašky.
  • Vlhčené ubrousky: Jsou samozřejmostí, ale vybírejte pečlivě. Já mám teď oblíbené ty s vysokým obsahem vody a bez parfemace, abych nedráždila citlivou pokožku miminka.
  • Krémy proti opruzeninám: S Matym jsme vyzkoušeli snad všechno, ale nakonec se nejvíc osvědčil klasický Sudocream. U Tobíka jsem objevila i zinkovou mast, která je taky skvělá. Mějte po ruce obojí, opruzeniny umí miminko pěkně potrápit.
  • Přebalovací pult: U Matyho jsem ho neměla a přebalovala jsem ho na posteli nebo na gauči. A docela jsem si mákla. U Tobíka jsem si ho pořídila a byla to paráda! Záda mi děkovala a všechno jsem měla krásně po ruce. Pokud máte málo místa, zkuste ten skládací, co se dá připevnit na zeď.

Kojení a umělá výživa: Moje trable i vítězství

Kojení, to je kapitola sama pro sebe a u každého miminka úplně jiná pohádka. U obou kluků to šlo překvapivě jako po másle, i když každý z nich k tomu přistupoval po svém.

Koukni...  Jak zabavit děti v letadle? Od batolat po teenagery

Maty, to byl od narození vyloženě „vysavač“. Kojil se s takovou vervou, že jsem si občas říkala, jestli mi v těch prsou vůbec nějaké mléko nechává! Bylo to náročné, ale krásné.

Naopak Tobík, ten si to po roce elegantně odfláknul a sám od sebe se odstavil, jako by mi tím chtěl říct: „Mami, už stačilo, díky za mlíčko.“

I když bych si u dalšího miminka moc přála kojit co nejdéle a užít si tu blízkost, beru to tak, že každé dítě je jiné a samo si určí, co je pro něj nejlepší. Ať už budete kojit nebo ne, je dobré mít doma pár věcí pro strýčka Příhodu a hlavně se zbytečně nestresovat.

Kojící maminky

  • Kojící podprsenky: Pokud plánujete kojit, určitě si je pořiďte. Pohodlná a dobře padnoucí podprsenka je základ! Já jich měla asi pět a střídala je pořád dokola.
  • Kojící polštář: Je další skvělá věc. U Matyho jsem ho neměla a litovala jsem toho. U Tobíka jsem si ho pořídila a kojení bylo mnohem pohodlnější, jak pro mě, tak pro něj.
  • Odsávačka mateřského mléka: Může se hodit, když budete potřebovat mléko odstříkat a nechat ho tatínkovi na krmení, nebo když budete mít mléka nadbytek a budete si chtít udělat zásoby. Já jsem měla manuální a stačila mi.
  • Chrániče bradavek a hydrogelové polštářky: Na začátku kojení to může být pěkná divočina, bradavky bolí, praskají… Mně pomohly chrániče bradavek a hydrogelové polštářky.
  • Krém na bradavky: To je must-have! Mazala jsem poctivě a pomohlo to. Doporučuju lanolinový krém, je přírodní a nemusí se před kojením smývat.

Když kojení nejde

  • Kojenecké lahve: Pokud kojit nemůžete nebo nechcete, budete je potřebovat. Já mám doma jak skleněné, tak plastové. Skleněné se lépe čistí, ale plastové jsou zase lehčí a nerozbitné. U dalšího miminka bych asi pořídila ještě lahve s širokým hrdlem, aby se do nich lépe sypalo umělé mléko.
  • Savičky: To je kapitola sama pro sebe. Těch jsem s kluky vystřídala! Některé tekly moc, jiné zase málo. Chce to zkoušet, každé miminko je jiné a má jiné preference.
  • Umělá výživa: I když já osobně jsem s ní u kluků zkušenost neměla, protože se mi je naštěstí dařilo kojit, mezi maminkami, které dokrmují nebo plně krmí z láhve, je hodně oblíbený Nutrilon nebo Beba. Každé miminko je ale jiné, a tak je potřeba vyzkoušet, co mu bude nejvíce vyhovovat. Vždy je ale dobré poradit se s pediatrem.
  • Sterilizátor lahví: Jelikož jsem oba kluky kojila, sterilizátor lahví jsem nepotřebovala. Ale od kamarádek, které krmily z lahvičky, vím, že je to šikovná věc. Některé si pořídily sterilizátor do mikrovlnky a chválily si, jak je to rychlé a pohodlné.
Koukni...  Zábavné tipy, jak motivovat děti do školy a k učení ❤️
Šťastné miminko obklopené nezbytnými potřebami pro péči o dítě, jako jsou oblečky, lahvička, hřebínek, dudlík a plyšové hračky.
Štastné miminko

Spánek: Snaha o klidné noci (a alespoň pár hodin spánku pro mámu)

Spánek s novorozencem, to je taková loterie. Někdy spí celou noc jako andílek, jindy se budí co hodinu a vy si připadáte jako zombie. S Matym i Tobíkem jsem vyzkoušela různé metody a vychytávky, abychom se aspoň trošku vyspali.

Postýlka a spol.:

  • Postýlka: S Matym jsme měli klasickou dřevěnou postýlku. U Tobíka jsme pořídili cestovní postýlku, protože jsme hodně jezdili k babičce na Moravu a nechtělo se nám pořád převážet tu velkou. U dalšího miminka bych asi zůstala u té dřevěné, ale uvidíme.
  • Matrace: Kvalitní matrace je důležitá, o tom žádná. Já mám dobrou zkušenost s kokosovou matrací, je prodyšná a pevná.
  • Povlečení: Mám ráda bavlněné povlečení, je příjemné na dotek a dobře se pere.
  • Zavinovačka: U obou kluků jsem používala a zdálo se mi, že v ní spí klidněji. Miminka se v ní cítí v bezpečí, jako v děloze. U dalšího miminka ji určitě vyzkouším znovu.
  • Spací pytel: Je super, když už se miminko v postýlce hodně vrtí a odkopává se. Mám jich několik v různých velikostech a nedám na ně dopustit.
  • Hnízdečko pro miminko: Je takové útulné místečko, kde se miminko cítí bezpečně. U obou kluků jsem ho měla, a byli v něm moc spokojení.

Pomocníci pro klidný spánek

  • Monitor dechu: To je za mě nezbytnost. U obou kluků jsem ho měla a byla jsem díky němu mnohem klidnější. U dalšího miminka ho pořídím znovu. Je to sice investice, ale za ten klid to stojí.
  • Chůvička: Se hodí, když miminko spí v jiné místnosti a vy ho chcete mít pod kontrolou. Já mám obyčejnou audio chůvičku a stačí mi.

Cestování a procházky: Vychytávky pro aktivní rodiče

S Matym a Tobíkem jsme docela cestovatelé, takže vím, co je potřeba pro pohodlné cestování s miminkem. Ať už jedete autem na výlet, nebo jdete jen na procházku do parku, s pár šikovnými pomocníky to bude hračka.

Kočárek a autosedačka

  • Kočárek: S Matym jsme měli hluboký kočárek a pak jsme kupovali sporťák. U Tobíka jsme rovnou pořídili kombinovaný kočárek, tedy hlubokou korbu i sporťák v jednom, a ušetřili jsme. U dalšího miminka bych asi volila lehký sporťák, protože už máme dva starší kluky a budu potřebovat volné ruce na to, abych je uhlídala.
  • Autosedačka: Bezpečnost na prvním místě! U obou kluků jsem dělala důkladný průzkum trhu a vybírala tu nejbezpečnější autosedačku v dané kategorii. Vajíčko pro novorozence je nutnost, ať už pojedete autem kamkoliv.

Praktické doplňky na cesty

  • Nosítko a šátek: U Matyho jsem měla nosítko, ale přiznám se, že jsem ho moc nenosila. Přišlo mi to nepohodlné. Ale u Tobíka jsem se dala na šátkování a zamilovala jsem si ho! Je to skvělý způsob, jak mít miminko u sebe a zároveň mít volné ruce.
  • Fusak a deka: Hodí se do kočárku v chladnějším počasí. Já mám jeden teplejší fusak na zimu a lehčí deku na jaro a podzim.
  • Rukávník na kočárek: V zimě je to k nezaplacení! Ruce máte v teple a nemusíte pořád sundávat a nandávat rukavice.

Oblečení a hračky pro miminko: Praktické tipy

Oblečení pro miminko

Tady se přiznám, že jsem u Matyho nakupovala jako smyslů zbavená. Ale realita je taková, že miminko z toho hrozně rychle vyroste a spoustu věcí ani neunosí. Takže u Tobíka už jsem byla střídmější a u dalšího miminka bych to viděla na recyklaci oblečení po klucích plus pár nových kousků pro radost.

Základní kousky

  • Body: Těch není nikdy dost! Doporučuju s dlouhým i krátkým rukávem, podle ročního období.
  • Dupačky: Jsou pohodlné a praktické.
  • Overálky na spaní: Mám ráda ty s patentkami, usnadňují přebalování v noci.
  • Svetřík/kabátek: Na chladnější dny se vždy hodí.
  • Tepláčky a mikina: Pohodlný komplet na ven.
  • Ponožky a capáčky: Aby byly nožičky v teple.
  • Čepička: Bavlněná na doma a teplejší na ven.
  • Zimní kombinéza: Pokud čekáte miminko v zimě, je nezbytná.
Koukni...  Nejlepší chytré hodinky pro děti! Jaké vybrat?

Hračky pro miminko 🙂

S hračkami to u novorozence nemusíte přehánět. Stačí pár kousků pro stimulaci smyslů.

  • Usínáček: Hebká hračka, se kterou se miminko může mazlit a usínat.
  • Chrastítko: Rozvíjí sluch a koordinaci.
  • Kousátko: Uleví od bolesti dásní při růstu zoubků.
  • Hrací deka: Skvělá pro rozvoj motoriky a poznávání barev a tvarů.
  • Kontrastní hračky: Černobílé hračky stimulují zrak miminka v prvních měsících života.

Taška do porodnice: Co sbalit a na co nezapomenout

Tašku do porodnice už jsem balila dvakrát, takže vím, co je důležité a co tam spíš překáží. Je dobré ji mít připravenou kolem 36. týdne těhotenství.

Pro miminko

  • Oblečení na cestu domů: Body, dupačky, čepička, ponožky, svetřík a podle ročního období fusak nebo deka do autosedačky. Zvolte velikost 56, případně pro jistotu přibalte i něco ve velikosti 62.
  • Plenky: Pár kusů novorozeneckých plenek (velikost 1), v porodnici obvykle nějaké dostanete.
  • Vlhčené ubrousky: Na očištění zadečku při přebalování.
  • Přebalovací podložka: Jednorázová, pro hygienické přebalování.
  • Látková plena: Hodí se na utírání, podkládání, do autosedačky.

Pro maminku

  • Doklady: Občanský průkaz, kartička pojišťovny, těhotenská průkazka, oddací list (nebo notářsky ověřený souhlas s otcovstvím), případně porodní plán, pokud ho máte.
  • Noční košile: 2 kusy, ideálně kojící s rozepínáním vpředu pro pohodlné kojení.
  • Župan: Hodí se na přecházení po chodbách a oddělení.
  • Teplé ponožky: V porodnici bývá v noci chladněji, a navíc po porodu je dobré mít nohy v teple.
  • Pohodlné pantofle: Na přezutí a chození po oddělení.
  • Kojící podprsenka: Alespoň 2 kusy, pro pohodlné kojení a na střídání.
  • Vložky do podprsenky: Zachytí případné unikající mléko.
  • Poporodní vložky: Počítejte s větší spotřebou, 2-3 balení by měla stačit. Jsou větší a savější než běžné menstruační vložky.
  • Jednorázové kalhotky: Síťované, prodyšné, ideální po porodu, cca 5 ks. Jsou pohodlnější než klasické kalhotky.
  • Ručník: Raději 2, jeden na tělo a druhý na intimní partie.
  • Toaletní potřeby: Kartáček a pasta na zuby, sprchový gel (ideálně neparfemovaný), šampon, hřeben, krém na obličej, cokoli běžně používáte.
  • Toaletní papír: V porodnici sice bývá, ale jemnější se vždycky hodí, zvlášť po porodu.
  • Papírové kapesníky: Pro všechny případy.
  • Krém na bradavky: Např. Bepanthen, Purelan – na zklidnění a hojení namáhaných bradavek.
  • Mast na hemeroidy: Pro jistotu, po porodu se můžou objevit. Např. Faktu, Preparation H.
  • Mobilní telefon a nabíječka: Abyste mohla dát vědět rodině a přátelům a pořídit první fotky miminka.
  • Něco na čtení nebo křížovky: Pro ukrácení dlouhé chvíle, i když s miminkem se asi moc nudit nebudete.
  • Hroznový cukr, piškoty: Něco malého na rychlé doplnění energie po porodu.

Co nechat doma

  • Šperky a cennosti: Zbytečně by se mohly ztratit, nechte je raději doma.
  • Velký objem peněz: Stačí menší hotovost na drobné výdaje, v porodnici obvykle není potřeba platit větší částky.
  • Parfém: Miminko vnímá vaši přirozenou vůni a silné parfémy by ho mohly dráždit. Vy i miminko budete nejlépe vnímat jeden druhého bez přidaných vůní.

Závěrem: Moje mateřské moudro (aneb co bych si ráda řekla, kdybych mohla cestovat časem)

Když se ohlédnu zpátky na ty roky s Matym a Tobíkem, na všechny ty radosti i starosti, které mateřství přináší, uvědomuji si, jak moc mě to změnilo. Naučila jsem se být trpělivější, silnější a zodpovědnější. A i když už nejsme nejmladší a třetí miminko zatím neplánujeme, i když bychom ho s manželem moc rádi, ty vzpomínky a zkušenosti mi nikdo nevezme.

A co bych si ráda řekla, kdybych se mohla vrátit v čase a potkat samu sebe, tu vystrašenou prvorodičku? Asi tohle: „Neboj se, zvládneš to! Není to vždycky lehké, budou dny, kdy budeš unavená a zoufalá, ale věř mi, že to za to stojí. Užívej si každý moment s miminkem, protože to strašně rychle uteče.

Nesnaž se být perfektní, dělej věci tak, jak to cítíš, a naslouchej svému mateřskému instinktu. A hlavně, neboj se říct si o pomoc, když ji budeš potřebovat. Mateřství je krásné, ale náročné, a není žádná ostuda přiznat, že nemůžete zvládnout všechno sama.

A to samé platí i pro vás, milé maminky. Nebojte se, věřte si a užívejte si tu úžasnou jízdu, která se jmenuje mateřství. A pamatujte, že v tom nejste samy!

Snad vám to pomohlo 🙂

Doufám, že vám moje zkušenosti a tipy pomohou se na příchod miminka co nejlépe připravit. A pokud máte nějaké další vychytávky, které se vám osvědčily, budu moc ráda, když se o ně podělíte v komentářích. Společně to zvládneme!

A kdo ví, třeba se tu za pár let budu s vámi dělit o zážitky s třetím prckem. 🙂 Přeji vám hodně štěstí a lásky s vašimi drobečky!

Sleva 25% na KetoDiet

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem či zkušeností