Forrest Gump není jen film, je to zážitek. Představte si 142 minut plných emocí, humoru, slz a samozřejmě krevet! Ano, krevety hrají svou roli. Tento kultovní snímek z roku 1994 režírovaný Robertem Zemeckisem se stal fenoménem, který nás učí, že i s nízkým IQ můžete dosáhnout velkých věcí. Ale víte, co všechno se dělo za kamerou? Pojďme společně rozbalit bonboniéru faktů a zjistit, co jste možná netušili!
Obsah článku
Jak Forrest Gump vznikl: Kniha, která (skoro) nikoho nezajímala
1. Kniha, která zůstala ve stínu
V roce 1986 Winston Groom napsal román o Forrestovi, ale víte, co? Moc lidí ho tehdy nečetlo. Prodával se slušně, ale žádný bestseller. A teď? Díky filmu je kniha kultovní záležitost a autor si mne ruce (nebo aspoň mlel, dokud byl naživu).
2. Film, který málem nevznikl
Hollywood nebyl z knihy nijak odvařený. Studio Paramount si řeklo, že to zkusí jen proto, že scénář od Erica Rotha byl tak brilantní, že všem spadla čelist. Nakonec natočili film za 55 milionů dolarů. (Jo, dneska by za to nepořídili ani pořádný Marvel blockbuster.)
Casting: Forrest mohl vypadat úplně jinak
3. Forrestův plán B
Věřte tomu nebo ne, Tom Hanks NEBYL první volbou. Tvůrci zvažovali Johna Travoltu (cože?!), Chevy Chase (vážně?) a dokonce Billa Murrayho (ehm…). Naštěstí všichni odmítli. Hanks kývl, ale jen pod podmínkou, že film nebude „blbá komedie“. A výsledkem? Oscar a místo v historii.
4. Bubba a jeho zářící zuby
Role Forrestova nejlepšího kámoše Bubby patří Mykelti Williamsonovi. Zajímavé je, že kvůli protetickému aparátu na zuby ho po filmu nikdo nepoznával. Chudák Bubba.
5. Sally Field a její věčný mládí
Sally Field, která hrála Forrestovu mámu, byla jen o deset let starší než Tom Hanks. Díky geniálnímu make-upu vypadala jako správná jižanská mamina, která se s ničím nepáře.
Kultovní scény: Za každou je příběh
6. Běh napříč Amerikou
Kdo by zapomněl Forrestovo běhání? „Běž, Forreste, běž!“ je hláška, kterou uslyšíte snad i na sportovních stadionech. Celá scéna byla inspirována reálným kanadským běžcem Terry Foxem, který běhal pro boj proti rakovině.
7. Historická kouzla
Forrest se potká s Kennedym, Nixonem a Johnsonem – a to vše díky tehdy revolučním efektům. Filmaři použili archivní záběry, přidali Hanksovu tvář a voilà! Najednou Forrest potřásá rukou prezidenta.
8. Bubba Gump a krevety
Bubba Gump Shrimp Company není jen filmová firma. Po premiéře filmu vznikla skutečná síť restaurací, která má dnes pobočky po celém světě. Takže až si dáte krevety v New Yorku nebo Tokiu, můžete poděkovat Forrestovi a Bubbovi.
Fakta, která vás možná zaskočí
9. Tom Hanks pracoval zadarmo
No dobře, ne úplně zadarmo, ale odmítl pevný honorář a místo toho chtěl procenta ze zisku. Riskantní tah? Ani náhodou! Film vydělal přes 680 milionů dolarů a Hanks se stal pohádkově bohatým.
10. Forrestův přízvuk
Forrestův nezaměnitelný přízvuk se Tom Hanks naučil od dětského herce Michaela Connera Humphreyse, který hrál mladého Forresta. Hanks strávil hodiny posloucháním, aby se přiblížil jeho jižanskému tónu.
11. To pírko!
Pamatujete si pírko, které poletovalo na začátku i na konci filmu? Bylo vytvořeno digitálně, což byla na tehdejší dobu technologická revoluce. Symbolizuje Forrestův přístup k životu: nechat se unášet větrem osudu.
Hudba, která nastavila tón
Forrest Gump má jeden z nejlepších soundtracků všech dob. Každá skladba vás vtáhne do dané doby, od písně „Fortunate Son“ od CCR po „Sweet Home Alabama“. Režisér Zemeckis chtěl, aby hudba byla jakousi časovou mapou, která diváka provede historií.
Pokračování, které nikdy nevzniklo
Winston Groom napsal druhý díl knihy s názvem „Gump & Co.“. V této verzi Forrest zažívá další bláznivá dobrodružství, včetně toho, že se setká s Tomem Hanksem, který ho hraje ve filmu. Zní to absurdně? Možná proto se studio rozhodlo, že pokračování raději nevznikne.
Zábavné detaily na závěr
- Forrestova lavička:
Lavička, na které Forrest sedí, se stala ikonou. Původně byla umístěna v Savannah v Georgii, ale dnes je součástí muzejní sbírky. Jinými slovy, na téhle lavičce si už neposedíte. - Cameo režiséra:
Robert Zemeckis má ve filmu krátké cameo – jeho hlas slyšíte v jedné z vietnamských scén. - Životní moudra:
„Život je jako bonboniéra“ není jen hláška. Stala se mantrou, která inspiruje lidi po celém světě.
Závěr
Forrest Gump není jen film, je to důkaz, že dobrý příběh, skvělí herci a trocha filmové magie mohou vytvořit něco, co tu bude napořád. Pokud jste ho neviděli (opravdu někdo takový existuje?), dejte si maraton. A pokud jste ho už viděli, proč si ho nepustit znovu? Jak by řekl Forrest: „Nikdy nevíte, co dostanete.“
Forest Gump film – Recenze a hodnocení
Vaše komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.