Tipy na etiketu, zvyky a nepsaná pravidla, která vás tam překvapí víc než písek v sandálech.….

Nejen pyramidy a all inclusive

Vybavíte si pyramidy, velbloudy, šátek přes hlavu a slunce, které pálí jak mixér bez víka? Super. Ale Egypt není jen dovolená, kde si spálíte záda na hotelovém lehátku a večer si dáte koktejl s modrým deštníčkem. Tohle místo má kouzlo, které začnete vnímat až ve chvíli, kdy opustíte hotelovou bránu a začnete se dívat kolem sebe očima – a ne jen přes sluneční brýle.

Egypt je jiný svět. A abyste si ho opravdu užili, chce to trošku kulturní přípravu. Ne, nemusíte hned číst Korán ani si balit burku, ale pár věcí byste měli vědět dřív, než si stoupnete doprostřed tržiště a začnete mávat selfie tyčí.


Náboženství jako součást života

Islám není kulisa, ale každodenní rytmus

V Egyptě dominuje islám a náboženství tu není jen osobní záležitost. Je to všudypřítomná součást života. Muezzin vás probudí v 5 ráno a připomene vám, že káva na balkoně může mít soundtrack, který v Chorvatsku nezažijete. Modlitby pětkrát denně, páteční „neděle“, ramadánové půsty – to všechno ovlivňuje i běžný život turistů.

Co to znamená pro nás?

Například že v době Ramadánu by bylo dost trapné sednout si s hranolkama na lavičku v poledne a tvářit se, že půst neexistuje. Není nutné hladovět s nimi, ale trocha taktu a respektu ještě nikoho nezabila.


Oblečení v Egyptě: Radši dlouhá sukně než minišaty

Ne, nemusíte se zabalit od hlavy k patě, ale respekt k místní kultuře se pozná i podle šatníku. Egypt je sice turistická destinace, ale konzervativní pravidla se neztrácí ani na pláži.

Co ano

  • Šaty ke kolenům, lehké kalhoty, volné halenky.
  • Šátek na hlavu? Nemusí být, ale do mešity ano.
  • Plavky? Ano, ale jen na pláži nebo u bazénu. Zapomeňte na bikini procházku do města.
Direct cestovní pojištění

Co ne

  • Výstřihy, minišaty, průhledné oblečení do města.
  • Oblečení s nápisy, které by mohly být vnímány neuctivě (ano, i ten tričko s nápisem „Sexy and I know it“ může vzbudit víc rozruchu než obdivu).

Pozdravy, gesta a doteky: Lásku radši doma

Egyptská kultura je velmi kontaktní, ale přitom překvapivě konzervativní. Pokud jdete s partnerem ruku v ruce, pravděpodobně se na vás nikdo nevrhne s výkřikem „haram!“, ale francouzák na ulici? No, to už je moc.

Praktické rady

  • Nepodávejte ženám ruku, pokud ji nenabídnou první.
  • Přátelský úsměv ano, pohlazení po rameni ne.
  • Gesta jako ukazování prstem, očividné zívání bez zakrytí úst nebo ukazování podrážek nohou – všechno je vnímáno jako neslušné.

A co bakšiš? Ano, ten tu žije vlastním životem. Ale o tom si povíme za chvilku.


Smlouvání v Egyptě: Umění, které vás začne bavit

Pokud v obchodě uvidíte cedulku s cenou, tak vězte, že je to jen startovní bod. Smlouvání je v Egyptě úplně normální a skoro až povinnost. V turistických oblastech to bez něj ani nejde.

Koukni...  Checklist před vzletem letadla: Co musí piloti udělat?

Moje tipy na přežití v Egyptě

  • Začněte na třetině ceny. Ne, vážně.
  • Dělejte, že vás to vlastně moc nezajímá. I když umíráte touhou mít ten lampový suvenýr.
  • Pokud vás obchodník začne oslovovat „my sister“, jste na dobré cestě.

Btw, smlouvání není jen v obchodech. Vezete se taxíkem? Zeptejte se na cenu předem. Jinak budete mít pocit, že jste právě přispěli na stavbu nové pyramidy.

Cestovní pojištění se slevou 50%

Jídlo, čaj a rukama ano, ale ne vždy

Jídlo je v Egyptě obřad. Není to jen o tom nacpat si břicho falafelem (který se tu mimochodem jmenuje ta’ameya), ale i o sdílení, pohostinnosti a rituálech, které by vám mohly připadat jako návrat do dětství – někdo vás nutí sníst ještě „aspoň kousek“ a nedovolí vám vstát od stolu hladová. A to je krásné.

Co se jí a jak se to jí

  • Chléb (aish) je svatý. Neklade se na zem, nevyhazuje se, a když ho podáte jinému, je to gesto úcty.
  • Jí se často rukama – konkrétně pravou rukou. Levá je považovaná za „nečistou“, takže žádné nabírání hummusu levou!
  • Pokud vás někdo pozve domů, berte to vážně. To není „káva někde u východu z tramvaje“, ale opravdové pozvání s očekáváním, že si sednete, najíte se a vypijete tolik sladkého čaje, že vám z toho bude cinkat v uších.

Pozvání na čaj = sociální smlouva v Egyptě

Egyptský čaj není jen pití. Je to záležitost společenská, někdy až filozofická. Když vám někdo nabídne čaj, znamená to, že si chce popovídat. Trochu jako když vám babička doma nabídne bábovku – víte, že z toho bude alespoň půlhodina „tak co nového, zlato?“.

Tipy

  • Neodmítejte pozvání na čaj hned. Pokud nemáte čas, slušně vysvětlete. Odmítnutí bez důvodu může působit jako urážka.
  • A připravte se: čaj bude sladký, silný a někdy s mátou. Není to čaj pro „čajomilce z bio koutku“, je to čaj s duší.
  • Jo, a pokud jste žena a pozve vás cizí muž na čaj – zvažte kontext. Ne vždy je to nevinné pozvání.

Bakšiš – všudypřítomná maličkost, která otevírá dveře

Slovo „bakšiš“ (nebo prostě „tip“) se v Egyptě ozývá častěji než zpěv muezzina. Je to něco mezi spropitným, poděkováním a mírně povinným poplatkem za existenci.

Kdy a kde se dává

  • V hotelu: za odnesení kufru, donesení ručníků, cokoli. I malý bakšiš (např. 5–10 egyptských liber) udělá zázraky.
  • Na veřejných toaletách – ano, i když jste si papír přinesli.
  • V restauraci: pokud je spropitné už na účtu, není nutné přidávat. Ale extra bakšiš je vždy vítaný.
  • Taxikářům: pokud nejedou s taxametrem a ještě smlouváte cenu, bakšiš nedávejte. Už jste mu ho dali v ceně.

Nejde o výši, ale o gesto. 1 euro může být někdy víc než 20 korun v kapse. A ano, bakšiš se dává vždy pravou rukou. Ta levá je tu prostě pořád ta „ne“ ruka.


Egyptská arabština a fráze, kterými si šplhnete

Egyptskou arabštinu asi přes noc nepochytíte (já rozhodně ne), ale pár slov umí udělat zázraky. Místní ocení snahu víc než perfektní výslovnost.

Koukni...  Kam do Bulharska na dovolenou?

Užitečné fráze Egyptsky

  • Salam aleikum – mír s tebou (pozdrav)
  • Shukran – děkuji
  • Afwan – prosím / není zač
  • La shukran – ne, děkuji (hodí se na tržišti)
  • Kam da? – Kolik to stojí?
  • Enta gameel (muž) / Enti gameela (žena) – Jsi krásný/á. (To neříkejte hned všem, ale třeba prodavačovi parfému můžete.)

A pokud si nejste jistí výslovností, vždycky pomůže úsměv. Vážně. Úsměv tady přeloží všechno.

Egyptské svátky a „jiné“ dny

Když se ocitnete v Egyptě během svátku, máte dvě možnosti: buď budete nadšení, nebo zmateni. Někdy obojí najednou.

Na co si dát v Egyptě pozor?

  • Ramadán: Už jsme o něm mluvily, ale připomenu – je to měsíc půstu. Večer města ožívají, přes den jsou pomalejší než obvykle. Někde se kuchyně pro turisty drží otevřená, ale jinde nečekejte ani minerálku.
  • Eid al-Fitr: Oslava konce Ramadánu. Něco jako Vánoce + Silvestr v jednom, jen místo kapra se tu griluje maso a rozdávají se sladkosti.
  • Eid al-Adhá: Svátek oběti. Na ulici klidně uvidíte ovce, které nejsou na výletě. Vážně. Pokud máte jemný žaludek, v ten den raději nevystrkujte nos z hotelu.
  • Coptic Christmas (7. ledna): Křesťanský menšinový svátek. Většinou v klidu, ale i tady jsou bohoslužby a slavnostní atmosféra.

Tip: V tyto dny počítejte s větším ruchem, uzavřenými službami a tím, že budete ještě víc středem pozornosti než obvykle (ano, i s opalovacím krémem SPF 50 se budete turisticky blyštit jako reflektor).

Každý den trávíme hodiny surfováním po internetu: v práci, doma, v kavárně, ve městě i při cestování. Připojujeme se všude k internetu i na veřejných wifi a ani si neuvědomujeme, jak snadno můžeme přijít o svá data, údaje i soukromí. Bezpečí na internetu není luxus, ale už dávno nutnost! 🌐🚀

Chraňte svá data, než bude pozdě skrze VPN! 🔒 Vyzkoušejte NordVPN se slevou 77% + 3 měsíce bonus zdarma nebo CyberGhost se slevou 82 % + 3 měsíci zdarma či ExpressVPN se slevou 61% + 6 měsíci bonus zdarma. Pokud nebudete spokojeni, každá z těchto VPN garantuje vrácení peněz + je přímo námi otestována!

Focení: Ne všechno, co se třpytí, smíte zachytit

Tohle je past, do které spadla spousta cestovatelů – a já mezi nimi.

Pravidla

  • Památky: Jasně, pyramidy si vyfoťte ze všech stran. Ale pokud se někde píše „No Photo“, není to jen výzva ke kreativitě. Některé části chrámů, mešit a muzeí jsou mimo fotografický dosah – a hlídači to fakt hlídají.
  • Lidé: Nefoťte si místní bez dovolení. Zvlášť ženy. Někdy vám s úsměvem zamávají, ale často to vnímají jako narušení soukromí. A třeba u vojenských objektů? Nezkoušejte to vůbec – tam je „no photo“ spíš jako „no jail, please“.

Jednou jsem omylem namířila foťák směrem k policistovi v Alexandrii, který stál před minaretovou věží. Nechtěla jsem ho fotit, ale upřímně – radši bych bývala na 5 minut zmizela do písku.

Nepříjemný pohled, písknutí píšťalky a můj fotoaparát byl pak na pár minut středem pozornosti. Takže – bacha na to.

Direct cestovní pojištění

Cestování jako žena: Realita bez filtru

Cestovat do Egypta jako žena není nebezpečné. Ale je to trochu jiná liga než víkend v Budapešti. Připravte se na zájem, který může být příjemný, vtipný, ale občas i lehce dotěrný.

Koukni...  Objevování světa: Nejoblíbenější destinace pro cestování

Co pomáhá

  • Oblékání: Znovu to řeknu – decentnost funguje jako ochranný štít.
  • Vystupování: Buďte přátelská, ale rozhodná. Pokud někdo překročí hranici, jasně to dejte najevo. Úsměv není souhlas.
  • Falešný snubní prsten: Pokud necestujete s partnerem, někdy se hodí předstírat, že ano. Věřte mi, „my husband is waiting“ je univerzální kouzlo.
  • Skupiny: Cítíte se nejistě? Přidejte se k jiné skupince turistů. Místní to většinou respektují víc než osamělou blondýnku s mapou v ruce.

Ale! Ať to nezní moc dramaticky – já osobně jsem v Egyptě potkala víc gentlemanů než otravů. Stačí číst mezi řádky, nastavit si hranice a nenechat se rozhodit.


Malé kulturní střípky, které vás pobaví

  • Egyptský čas: Pokud si domluvíte s někým schůzku „v 10“, klidně přijde v 11:15. A omluví se s úsměvem, který vám nedovolí se zlobit.
  • Tržiště: Je to zážitek! Křik, pachy, barvy, koření, hluk a smlouvání na život a na smrt. A ten moment, kdy vám někdo řekne, že máte oči jako Kleopatra – priceless.
  • Děti: Budou na vás mávat, křičet „hello!“ a chtít fotku. A pak zdrhnou jak vítr. Totálně rozkošný.
  • Doprava: Když přecházíte silnici, zapomeňte na semafory. Používejte sílu, odvahu a instinkt zebry na útěku.

Tahák do kapsy: Co si zapamatovat, než vyrazíte

Ať už jedete na týdenní dovolenou do Hurghady nebo plánujete roadtrip kolem Luxoru, tenhle mini tahák by vám mohl zachránit nervy, peněženku nebo aspoň reputaci:

TémaCo si zapamatovat
NáboženstvíRespektujte islám, během Ramadánu buďte diskrétní s jídlem/pitím
OblečeníZakrývejte ramena, kolena, nevystavujte se mimo pláž
FoceníVždy se zeptejte, nefoťte vojenské objekty ani místní bez souhlasu
BakšišMalý tip potěší, ale není nutné přehánět
SmlouváníPovinná hra na tržišti – berte to s humorem
Chování na veřejnostiIntimita s partnerem nepatří na ulici
Jídlo a čajJezte pravou rukou, čaj přijměte jako pozvání do vztahu
Samostatné cestování ženVystupujte sebevědomě, pozornost řešte s nadhledem

Osobní tipy a věci, které mě naučila egyptská ulice

Když jsem odjížděla do Egypta, měla jsem v hlavě směs Indiana Jonese, Aladina a paniku, že zapomenu šátek. Když jsem se vracela, měla jsem v kufru sice písek ve spodním prádle (true story), ale taky pár zkušeností, které se těžko hledají v průvodci.

  • Neplánujte všechno dopředu. Egypt si stejně udělá věci po svém. Nechte si čas na improvizaci – a třeba skončíte na čajovém dýchánku u obchodníka s alabastrem, který tvrdí, že byl kdysi v Brně.
  • Usmívejte se. Ne protože musíte, ale protože to otevírá srdce a dveře víc než jakýkoli jazyk.
  • Neberte se moc vážně. Vážně. Když se ztratíte, spálíte si nos nebo vám uletí šátek do Nilu, smějte se. To jsou ty nejlepší vzpomínky.
  • Nekupujte první papyrus, co uvidíte. Za rohem ho mají o polovinu levněji a s přibaleným sfingou z magnetu.
  • Dávejte si čas na vnímání detailů. Místní život se odehrává v maličkostech – v písničce z rádia taxikáře, v ručně malovaném obkladu na zdi kavárny, v pohledu ženy, která si všímá, že jste jí pokynula hlavou.
Direct cestovní pojištění

Závěr: Egypt není jen destinace, je to zážitek

Pokud jste se dočetli až sem, pravděpodobně plánujete cestu do Egypta nebo o ní alespoň sníte. A já vám to přeju. Protože Egypt není jen slunce a chrámy. Je to směs kontrastů – mezi moderním a tradičním, hlučným a tichým, horkým a ještě teplejším.

Je to země, která vám možná zpočátku zamotá hlavu, ale pokud jí dáte šanci, získá si vaše srdce. Pomalu. Ale navždy.

A až se budete vracet domů, slibuju, že ten první čaj, který si uvaříte, nebude chutnat tak sladce, tak sytě a tak… opravdově. Protože čaj v Egyptě, to je zážitek. Stejně jako celá tahle země.

Máte nějaký vlastní zážitek z Egypta, který vás rozesmál, dojal nebo naprosto vykolejil? Dejte mi vědět do komentářů – anebo si jen napište seznam toho, co si opravdu sbalit. (Hint: toaletní papír mimo hotel se počítá za poklad.)

Díky, že jste si se mnou dali kulturní exkurzi do Egypta. A pokud se tam vydáte – mabrouk! (Gratuluju). Užijte si to! 🕌🐪🌅


Další zajímavé odkazy a možnosti, kam letět nebo co dělat

WEBNABÍDKAVYBERTE
SKVĚLÉ ČESKONevíte kam s dětmi? Prozkoumat
RADYNACESTUTematické zájezdy na míruProzkoumat
EXIMTOURSExotické destinace za skvělé cenyProzkoumat
FISCHEROvěřená kvalita cestováníProzkoumat
TUIRodinné dovolené s all-inclusiveProzkoumat
BLUESTYLELast minute do teplaProzkoumat
SLEVOMATVýhodné pobyty i wellnessProzkoumat
NEV DAMALyžovačky i letní AlpyProzkoumat
TRAVELKINGTipy na pobyty v EvropěProzkoumat
ČEDOKTradiční CK s letními hityProzkoumat
ČESKÉ KORMIDLODovolená autobusem i vlastním autemProzkoumat
Direct cestovní pojištění

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem