Pedály se točí, slunce praží a my se řítíme vstříc dalšímu ročníku Tour de France! A co by to bylo za Tour bez těch ikonických dresů, co? Ale pozor, tyhle barevné hadříky nejsou jen tak obyčejné trička. Jsou to symboly, příběhy, kus historie a pořádná dávka prestiže.
Obsah článku
Žlutý dres: Královská róba Tour de France 👑
Tenhle dres asi zná každý. Je to symbol celkového vítěze Tour de France, toho nejlepšího z nejlepších. Kdo ho má na sobě, vede celý závod a všichni ostatní se mu snaží šlapat na paty. Představte si to jako korunu krále, ale místo zlata je ze žluté látky.
Proč zrovna žlutá? To není jen tak náhoda. V roce 1919 začal časopis L’Auto (předchůdce dnešního L’Équipe), který Tour pořádal, tisknout svoje stránky na žlutý papír. A aby byl lídr závodu dobře vidět, dostal právě žlutý dres. A tak se zrodila tradice!
Kdo ho nosil nejvíc? Rekordmanem je Eddy Merckx, belgická cyklistická legenda, který tenhle dres oblékl celkem 111 krát! To je fakt síla, co? Z novodobých závodníků si ho nejčastěji užíval Chris Froome.
Zelený dres: Raketový sprinter ⚡
Zelený dres patří nejlepšímu sprinterovi. To jsou ti borci, co mají nohy jako motory a v cílové rovince se řítí jako střely. Body pro zelený dres se sbírají na rychlostních prémiích během etap a v cíli.
Proč zelená? Původně byl sponzorem této klasifikace výrobce sekaček na trávu, takže zelená byla jasná volba. I když už sekačky nesponzorují, zelená barva zůstala 🙂
Kdo je nejvíc “zelený”? Peter Sagan, slovenská cyklistická hvězda, získal zelený dres rekordních sedmkrát! To je borec, co?
Puntíkovaný dres: Král hor 🏔️
Puntíkovaný dres, nebo taky “dres nejlepšího vrchaře“, nosí ten, kdo nejlépe zdolává horské etapy. Body se sbírají na vrcholech kopců, přičemž čím těžší stoupání, tím víc bodů.
Proč puntíky? Tenhle design je poctou čokoládovně Poulain, která v minulosti sponzorovala tuto klasifikaci. Jejich čokoláda měla puntíkovaný obal, a tak se puntíky dostaly i na dres.
Kdo kraluje horám? Richard Virenque, francouzský cyklista, získal puntíkovaný dres celkem sedmkrát. To je fakt drsňák, co?
Bílý dres: Mladá puška 👶
Bílý dres je určený pro nejlepšího mladého jezdce do 25 let. Je to taková naděje do budoucna, někdo, kdo má potenciál stát se jednou celkovým vítězem.
Proč bílý? Bílá symbolizuje čistotu, nevinnost a mládí. Je to jako prázdné plátno, na kterém teprve začíná psát svůj příběh.
Kdo je největší talent? Tadej Pogačar, slovinský cyklista, vyhrál Tour de France v roce 2020 a 2021 ve věku pouhých 21 a 22 let. To je fakt neskutečný, co?
Dres pro nejlepší tým: Společně jsme silnější 💪
Tenhle dres se trochu liší od ostatních. Nejde o jednotlivce, ale o celý tým. Tým s nejlepším celkovým časem na konci každé etapy dostane žlutá čísla na zádech dresů.
Proč žlutá čísla? Žlutá je samozřejmě barva lídra, takže žlutá čísla na zádech dresů jsou symbolem toho, že tým je v daný den nejlepší.
Kdo je nejúspěšnější? Tým INEOS Grenadiers (dříve Team Sky) je v posledních letech dominantní silou. Vyhráli Tour de France sedmkrát za posledních deset let.
Červené číslo: Bojovník dne 🔥
Červené číslo na dresu dostává jezdec, který během etapy projevuje největší bojovnost. Je to ten, kdo útočí, kdo se nevzdává, kdo bojuje až do posledního dechu.
Proč červené číslo? Červená je barva vášně, energie a boje. Je to symbol toho, že jezdec nechal na trati všechno.
Kdo je největší bojovník? To se mění každý den, protože červené číslo se uděluje po každé etapě. Ale je to vždycky někdo, kdo předvedl něco výjimečného.
Duhové pruhy: Mistr světa 🌈
Duhové pruhy na dresu znamenají, že jezdec je úřadujícím mistrem světa v silniční cyklistice. Je to nejvyšší pocta, které může cyklista dosáhnout.
Proč duhové pruhy? Duhové pruhy jsou symbolem mezinárodní cyklistické unie (UCI). Jsou to barvy všech kontinentů, což symbolizuje, že mistr světa reprezentuje celý svět.
Kdo je současný mistr světa? To se mění každý rok, protože mistrovství světa se koná každoročně. Ale vždycky je to někdo, kdo patří mezi absolutní světovou špičku.
Národní dres: Hrdost na svou zemi 🌍
Někteří jezdci nosí místo týmového dresu dres své země. To se stává většinou na mistrovství světa nebo na olympijských hrách.
Proč národní dres? Národní dres je symbolem hrdosti na svou zemi. Je to způsob, jak ukázat, odkud jezdec pochází a koho reprezentuje.
Kdo nosí národní dres? To záleží na tom, o jakou akci se jedná. Na mistrovství světa nosí národní dres všichni jezdci, na olympijských hrách jen ti, kteří jsou součástí národního týmu.
A co ty ostatní dresy na Tour de France? 🤔
Na Tour de France můžete vidět i spoustu dalších dresů, které nemají žádný speciální význam. Jsou to týmové dresy, které se liší podle sponzorů a designu. Ale i tyhle dresy jsou důležité, protože představují tým, za který jezdec závodí.
Tak už víte co ty barevné hadříky znamenají?
Doufám, že jsem vám trochu přiblížila svět dresů na Tour de France. Teď už víte, že to nejsou jen tak obyčejné trička, ale že za každým z nich se skrývá kus historie, úsilí a prestiže.
Až budete příště sledovat Tour de France, všímejte si těchhle detailů a uvidíte, že závod bude ještě zajímavější!
A nezapomeňte, cyklistika není jen o dresech, ale hlavně o radosti z pohybu, o překonávání vlastních limitů a o zážitcích, na které nikdy nezapomenete.
Takže šlápněte do pedálů a vyrazte na vlastní dobrodružství! 🚴♀️ 🚴
Vaše komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.