Už jen při myšlence na cestu do Číny se mi tají dech. Slyšela jsem tolik fascinujících i bizarních historek, že jsem si jistá, že to musí být naprosto unikátní zážitek! 🤔 Pokud si myslíte, že u nás je občas chaos, tak po přečtení tohohle článku zjistíte, že u nás je to vlastně docela klid. Pojďme se společně podívat na pět oblastí, ve kterých se Čína od Evropy liší víc, než byste čekali. A věřte mi, že u některých věcí budete kroutit hlavou!

1. Doprava: Kdo zastaví, ten prohrál! 🚦🚗 (Aneb čínský balet na křižovatce)

Představte si klasickou křižovatku. Svítí červená. Auta stojí. Znáte to, že? Tak na to v Číně zapomeňte! Tam je červená spíš takové nezávazné doporučení, umělecká instalace, která zpestřuje městský kolorit. Auta jezdí, motorky kličkují mezi nimi jako včely v úlu, cyklisté si razí cestu s odhodláním a grácií a chodci? Ti se prostě modlí a jdou. 🤣

Čínská ulice plná aut, lidí a barevných neonových nápisů.
Rušná ulice v Číně

Ano, slyšíte správně. Přechody pro chodce jsou spíš takovou minimalistickou dekorací, občas doplněnou o ochotné „strážce“ v reflexních vestách. Jejich role je ale spíš… no, řekněme symbolická, jako maskot na sportovním utkání. 🤷‍♀️

Představte si: Kdybych tam byla já, asi bych tam zůstala stát na kraji silnice navěky, zkoprnělá a neschopná pohybu. Z vyprávění ale vím, že místní se prostě rozhlédnou (nebo taky ne – to je na tom to vzrušení!) a jdou.

Koukni...  Destinace s Blue Style: Kam vyrazit na dovolenou? ✈️

Prý se stačí přidat k nějakému odvážlivci a přejít s ním. Po pár dnech už to člověk prý zvládá sám. Chce to prostě odvahu a jít. Zastavit se? To je ta největší chyba, kterou můžete udělat! Prý je to jako tanec, kde se musíte neustále pohybovat v rytmu provozu.

Tip pro odvážné (kteří se chystají do Číny): Zapomeňte na to, co jste se učili v autoškole. Tady platí jen jedno pravidlo: Nezastavovat!

2. Jídlo: Hůlky, společný talíř a dobrodružství na talíři! 🥢🍲 (A na smažák zapomeňte!)

Zapomeňte na čínské restaurace, na které jste zvyklí z domova. To, co vám v Číně naservírují, je úplně jiný level, kulinářská expedice do neznáma. Žádný smažený sýr s hranolkami, to si pište! Místo toho se připravte na autentické chutě a pokrmy, které vám možná rozšíří obzory (a možná i žaludek).

Muž sedící u stolu v čínské restauraci, jí jídlo hůlkami, v pozadí je menu a rušný kuchyňský provoz.
Tradiční čínská restaurace

Pokud se zrovna nenacházíte v turistické oblasti, kde se snaží zoufale vyhovět západním chutím, připravte se na to, že příbor nejspíš nedostanete. Jí se hůlkami a dost možná i ze společných talířů, sdílení je přece základem přátelství! 🥢

Objednávání jídla je kapitola sama pro sebe, dobrodružství už od prvního pohledu do menu. Anglicky se tam moc nedomluvíte, ale naštěstí mají v restauracích jídelní lístky s obrázky. Takže stačí ukázat a doufat, že vám přinesou něco dobrého, něco, co alespoň vzdáleně připomíná to, co jste si mysleli, že si objednáváte.

A když si objednáte kuře, nečekejte žádné kuřecí nugety nebo řízečky. Dostanete pořádný kus masa, klidně i s kostí a pařátem! 🍗 Je to přece autentické!

Příběh z doslechu: Kamarád mé kamarádky si prý jednou objednal „kuře“ a dostal půlku opeřence i s hlavou a pařáty, hrdě se tyčícími z talíře. 😅 No, co vám budu povídat, musel to být nezapomenutelný gastronomický zážitek!

3. Hygiena: Raději se nedívat, kam šlapete… a na co jíte 🙈 (Aneb umění přivřít obě oči)

Tady se musím přiznat, že z vyprávění vím, že je občas potřeba notná dávka tolerance a umění přivřít obě oči. 🙈 V restauracích se prý moc nedoporučuje sedět tak, abyste viděli do kuchyně. A pokud si chcete udržet chuť k jídlu, raději se prý moc nedívejte, jak stolují místní. 🍽️ Možná je to kulturní rozdíl, možná je to jen jiné vnímání pořádku, ale… no, posuďte sami.

Koukni...  Co vidět a zažít v Amsterdamu: Dokonalý průvodce
Večerní tržiště s tradičními červenými lampiony a rušnou atmosférou, lidé sedící u stolků a ochutnávající místní jídla.
Noční ulice s čínskými stánky

V hotelích je úroveň hygieny většinou v pohodě, ale v běžných restauracích? No, ubrusy se tam asi moc často nemění, to je prý fakt. A to samé platí i pro záclony, podlahy… Prostě to tam moc neřeší. 🤷‍♀️ Je to součást místního koloritu, taková patina autenticity.

Co mě na vyprávění zaujalo: Na ulicích to prý není o moc lepší. Odpadky, nedojedené jídlo… Místní si s úklidem moc hlavu nelámou. Možná je to tím, že je jich tolik, že se to prostě „ztratí“, kdo ví.

4. Politika: Návrat do minulosti, soudruzi! 🚩 (Aneb když se čas zastavil v 70. letech)

V Číně na vás komunismus dýchne na každém kroku, je to jako kulisa z historického filmu. Srpy a kladiva, rudé hvězdy, portréty komunistických vůdců… Je to jako cestování v čase, teleport do dob, které u nás známe už jen z vyprávění a starých filmů. 🕰️

Velká síň lidu s červenými vlajkami na střeše, monumentální budova s mnoha sloupy a širokým náměstím.
Velká síň lidu v Pekingu

Na ulicích potkáte vojáky, kteří pochodují a zpívají revoluční písně s nadšením, které bere dech. A v obchodech se suvenýry? Tam najdete všechno možné s komunistickou tématikou, od hrnečků s Maem po trička s Che Guevarou.

Pozor: Na politická témata se s místními moc nebavte, i když to vypadá lákavě. I když umí anglicky, do politických debat se pouštět nebudou, je to takové nepsané pravidlo. A o Dalajlámovi? O tom se raději ani nezmiňujte, to je prý téma, které je lepší neotvírat.

5. Všechno nej, nej, nej… a hlavně čínské! 🇨🇳 (Aneb honba za rekordy)

Číňané jsou na svou zemi nesmírně hrdí, to je na nich sympatické. A taky se rádi chlubí, to už je někdy k pousmání. Všechno u nich musí být největší, nejvyšší, nejmodernější. A hlavně čínské! 🇨🇳 Je to taková jejich národní vášeň, soutěžit sami se sebou a se zbytkem světa.

Koukni...  Jak sledovat platformu MAX v zahraničí? Návod 🌍 📺
Panorama čínského velkoměsta s ikonickými mrakodrapy, dopravní tepnou a zelenými stromy za slunečného počasí.
Moderní čínské velkoměsto

Když se do nějakého čínského města vrátíte po pár letech, možná ho ani nepoznáte. Staví tam jak o závod, mrakodrapy rostou jako houby po dešti! 🏗️ Každá návštěva je tak trochu jako objevování nového světa.

Vtipná historka (z druhé ruky): Prý se tam dají potkat auta se znakem Škoda. A když se místním snažíte vysvětlit, že je to česká značka, ne a ne to pochopit! Tvrdí, že když se to auto vyrábí v Číně, tak je to čínské auto a basta fidli. 🤣 Mají prostě svůj vlastní pohled na svět.

Závěrem: Čína je prostě jiný svět, fascinující a nepředvídatelný!

Z toho, co jsem slyšela a četla, je Čína země plná kontrastů, kde se mísí tradice s moderním světem, kde platí úplně jiná pravidla a kde se vám může stát naprosto cokoliv. Je to destinace pro odvážné cestovatele, kteří se nebojí vyjít ze své komfortní zóny a zažít něco naprosto nečekaného.

Moje rada na závěr (pro ty, kteří se tam chystají): Nechte veškeré předsudky doma, otevřete svou mysl novým zážitkům a připravte se na pořádnou kulturní jízdu! Bude to zážitek, na který nikdy nezapomenete! A možná, že až se vrátíte, budete na náš evropský „chaos“ koukat s úsměvem a pochopením.

P.S.: A nezapomeňte si s sebou vzít hůlky, velkou dávku trpělivosti a smysl pro humor! 🥢😄 A možná i kapesní slovník a obrázkovou knihu pro dorozumívání.

A co vy? Láká vás cesta do Číny? Jaké máte představy o této fascinující zemi? Podělte se v komentářích!

cestovní pojištění za polovinu od AXA
Cestovní pojištění AXA se slevou 50%

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem