Bedny s láhvemi vína v mém investičním portfoliu? Proč ne! Představa, že investuji do něčeho, co zraje a nabývá na hodnotě, a co si navíc můžu vychutnat i jinak než jen sledováním grafu, mě uchvacuje. Víno jako investice – to má grácii, duši a slibuje průměrný roční výnos kolem 13% procent. To však samozřejmě závisí na kvalitě ročníku, hodnocení degustátorů a získaných oceněních. To zní jako hudba pro mé uši!
Samozřejmě, že vím, že i víno je investice a jako u každé investice je důležité vybírat s rozvahou. Nejde jen tak nakoupit ledajakou láhev z regálu supermarketu a čekat na zázraky. Zaměřuji se proto na ty nejvyhlášenější značky a ročníky, které se pro investování hodí nejlépe.
Obsah článku
Délka investice do vína
Investovat do vína vyžaduje trpělivost. Doporučuje se mít minimálně pětiletý investiční horizont. Víno se s časem zraje a nabízí tak vyšší cenu na trhu. Osobně zvažuji investiční horizont mezi 15 – 20 lety.
Liv-ex Fine Wine
Liv-ex Fine Wine 100, jeden z nejuznávanějších indexů sledujících globální ceny vína, vzrostl od roku 1988 o 1 648 %, což znamená roční zhodnocení 14,8 % (bez nákladů na dopravu, skladování, pojištění a obchodní poplatky). Ceny vína jsou pozitivně ovlivněny několika faktory:
- Stálá nabídka investičního vína: Víno je dlouhodobě dostupné na trhu.
- Postupné snižování zásob vína z určitého ročníku: Lidé víno postupně pijí, což zvyšuje jeho hodnotu.
- Zrání vína: Senzorická kvalita vína se s časem zvyšuje.
- Růst globálního bohatství: Stále více lidí má finanční prostředky na investice.
- Globalizace: Víno získává stále více příznivců po celém světě.
- Vysoké hodnocení kritiky: Vysoké hodnocení od prestižního kritika může výrazně zvýšit cenu vína.
TOP investiční vína
Mezi hvězdy patří například Bordeaux 2010, Burgundsko 2018 nebo Barolo 2016. U těchto vín se výnosy v minulosti pohybovaly v desítkách procent ročně a není důvod se domnívat, že by tomu v budoucnu mělo být jinak, samozřejmě člověk se může mýlit.
Investování do vína ale není jen o honbě za ziskem. Je to také o objevování nových chutí a vůní, o poznávání vinařských oblastí a tradic a o budování kolekce vín, která má svůj příběh a hodnotu. Ať už se víno stane součástí mého portfolia, nebo ne, jedno je jisté: do světa vína se ponořím s nadšením a zvědavostí.
Už teď se těším, až se dozvím více o investování do vína a prozkoumám nabídku společnosti Vintero. Jejich webové stránky působí seriózně a láká mě jejich přístup k tomuto specifickému investičnímu nástroji.
Zvažuji i osobní návštěvu, abych se na vlastní kůži přesvědčil o tom, jakým způsobem skladují a starají se o zrající vína. Věřím, že to bude fascinující zážitek.
Kromě Vintera se chystám prozkoumat i další možnosti investování do vína. Zajímají mě fondy zaměřené na víno, ale i přímá spolupráce s českými vinaři. Věřím, že čím více se o této oblasti dozvím, tím lépe budu schopen investovat s rozvahou a s maximální šancí na úspěch.
Jaké jsou investiční vína (Investment Grade Wine)
Není však každé víno vhodné pro investování. Investiční víno (známé také jako IGW) má potenciál zrání v lahvi po deset, dvacet a více let. Tyto lahve se stávají vzácnějšími a žádanějšími, což vede k růstu jejich ceny. Před dvaceti lety byla většina investičního vína z oblasti Bordeaux. Dnes se však podíl vín z Bordeaux snížil na 35 %, a vedou vína z Burgundska (26 %) a Champagne (14 %). Nejlepší vína pocházejí také z Itálie, USA a Austrálie.
Kde najít vhodné investiční víno?
Existuje několik způsobů, jak do vína investovat:
- Aukční síně: Na aukcích seženete investiční vína za vysoké ceny. Cenné lahve lze také pořídit na eBay.
- Investiční fondy: Investiční společnosti a vinné fondy mají vlastní portfolia, do kterých můžete zainvestovat.
- Vinné burzy: Specializované vinné burzy, jako jsou Berry Bros & Rudd, Wine Owners nebo Cavex, fungují na podobném principu jako klasické akciové burzy.
- Přímo u vinaře: Pokud se ve světě vín vyznáte, můžete investovat přímo u vinaře. Využijte nákup en primeur, kdy vinaři zaplatíte předem a na finální produkt si počkáte. Cena je lákavá a riziko poklesu minimální.
Na co se zaměřit při výběru investičního vína?
Myslete nejen na sílu značky a hodnocení kritiků, ale i na to, aby bylo nějakým způsobem výjimečné. Omezenost produkce a exkluzivita se prodávají nejlépe. Nezapomeňte na dlouhověkost. S přibývajícími lety se musí zlepšovat kvalita.
Nejoblíbenější vína pro investici
Dlouhodobě jsou mezi investory nejoblíbenější lahve z oblasti Bordeaux a Burgundska (Grand Cru). Dále jsou atraktivní Napa Cabernet Sauvignon nebo Téte de Cuvée Champagne. Doporučuje se kupovat vína po bednách (3, 6 nebo 12 lahví) a ochutnat, do čeho vlastně investujete.
Další tipy pro milovníky vína a investorů
- Navštivte vinařské veletrhy a ochutnávky vín. Je to skvělý způsob, jak se seznámit s novými víny a vinaři a dozvědět se více o investování do vína.
- Přihlaste se do kurzů o víně. Existuje mnoho kurzů pro všechny úrovně znalostí, od začátečníků až po zkušené investory.
- Čtěte knihy a časopisy o víně. To vám pomůže rozšířit si znalosti o trhu s vínem a o tom, jak vybírat vína pro investici.
- Zapojte se do online komunit milovníků vína a investorů. Můžete se tak podělit o své zkušenosti a získat rady od ostatních.
Na závěr
Investování do vína je pro mě nová a vzrušující výzva. Jsem si vědom rizik, která s sebou tato investice nese, ale věřím, že s trochou znalostí, pečlivého výběru a trochou vášně pro víno se může stát obohacující a ziskovou součástí mého investičního portfolia.
A kdo ví, třeba se brzy pochlubím lahví vína z mé vlastní sbírky, která zhodnotila o víc, než jsem si kdy dokázal představit!
Investice do vína – zkušenosti
Komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.