Jsem taky máma a vím, jak těžké někdy může být skloubit péči o děti, domácnost a ještě k tomu najít čas na sebe a své koníčky. A sport? Ten se najednou zdá jako luxus, na který prostě „není čas“. Ale věřte mi, že to jde! A nejen to, sportování po porodu a během mateřství vám může přinést tolik benefitů, že se budete divit, proč jste nezačaly dřív. Sama jsem si tím prošla a ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a tipy, jak na to.
Proč se do toho pustit? Benefity sportování pro maminky
Možná si říkáte: „Jsem ráda, když zvládnu běžný den, natož abych ještě cvičila!“ Rozumím. Ale věřte, že ten kousek času, který věnujete pohybu, se vám mnohonásobně vrátí. A v jaké formě?
Fyzická kondice
Po porodu se naše těla mění. Bolesti zad, povolené břišní svaly, kila navíc… Sport vám pomůže dostat se zpátky do formy, zpevnit postavu a cítit se lépe ve svém těle. Budete mít více energie na zvládání každodenních úkolů a méně se zadýcháte při běhání za ratolestmi.
Psychická pohoda
Mateřství je krásné, ale taky náročné. Kolikrát se cítíme unavené, frustrované a na pokraji sil. A právě sport je skvělý ventil! Při cvičení se vyplavují endorfiny, hormony štěstí, které vám zlepší náladu, pomohou zvládat stres a úzkost a dodají vám tolik potřebný pocit, že děláte něco pro sebe.
Prevence zdravotních problémů
Pravidelný pohyb snižuje riziko vzniku mnoha civilizačních chorob, jako jsou srdeční onemocnění, cukrovka, vysoký krevní tlak, a dokonce i deprese. Investice do sportu je tedy investicí do vašeho zdraví v dlouhodobém horizontu.
Zvýšení sebevědomí
Když uvidíte, co všechno vaše tělo dokáže, budete na sebe pyšná. Zlepší se váš vztah k sobě samé a budete se cítit sebevědoměji nejen ve sportovním oblečení, ale i v běžném životě.
Společenský kontakt
Ať už se zapojíte do skupinových lekcí pro maminky s dětmi, nebo si najdete parťačku na běhání, sport vám může pomoci navázat nová přátelství a sdílet radosti i starosti s ženami, které jsou na tom podobně.
Lepší spánek
I když se to s malými dětmi zdá jako utopie, pravidelný pohyb prokazatelně zlepšuje kvalitu spánku. A kvalitní spánek je pro regeneraci organismu a zvládání náročného mateřství naprosto klíčový.
Znovunalezení sebe sama
V kolotoči péče o děti je snadné zapomenout na sebe. Sport vám může pomoci znovu se spojit se svým tělem, vnímat jeho potřeby a dělat něco, co vám dělá radost.
Příklad pro děti
Děti se učí nápodobou. Když uvidí, že sport je přirozenou součástí vašeho života, je pravděpodobnější, že si k němu najdou cestu i ony. Budou vnímat, že pohyb je zábava a zdravý životní styl je důležitý.
Jak na to? Praktické tipy, jak začlenit sport do mateřského života
Takže, benefity už znáte a jste odhodlané se do toho pustit. Ale jak na to prakticky? Tady je několik tipů, které mi pomohly a věřím, že pomohou i vám:
1. Začněte pomalu a poslouchejte své tělo
Po porodu se vaše tělo zotavuje, ať už jste rodila přirozeně, nebo císařským řezem. Nechtějte hned podávat olympijské výkony. Začněte s krátkými a nenáročnými aktivitami, jako je chůze, plavání, nebo jóga pro maminky.
Postupně prodlužujte dobu cvičení a zvyšujte intenzitu. Důležité je poslouchat své tělo a respektovat jeho limity. Pokud se necítíte dobře, odpočiňte si. Není kam spěchat.
2. Zapojte děti
Kdo říká, že s dětmi se sportovat nedá? Naopak! Existuje spousta aktivit, které můžete dělat společně.
- Procházky s kočárkem: Využijte procházky s kočárkem na maximum. Zvolte svižnější tempo, střídejte rovinky s kopci a sem tam zařaďte i nějaký ten výpad nebo dřep. Existují dokonce speciální běžecké kočárky, se kterými můžete i běhat.
- Cvičení s miminkem: Na internetu najdete spoustu videí s cviky, které můžete provádět s miminkem v náručí, v nosítku, nebo v šátku. Miminko poslouží jako živé závaží a zároveň si užijete společný čas.
- Hřiště jako posilovna: Dětské hřiště nabízí spoustu možností k posilování. Využijte lavičky k tricepsovým klikům, houpačku k přítahům a prolézačky k posilování celého těla.
- Tanec: Pusťte si doma oblíbenou hudbu a tancujte s dětmi. Je to skvělá zábava pro všechny a navíc si spálíte kalorie a zlepšíte si náladu.
- Sportovní kroužky pro děti: Přihlaste starší děti do sportovního kroužku a využijte ten čas pro svůj vlastní trénink.
3. Najděte si parťačku
Cvičit s kamarádkou, která je na tom podobně, je mnohem zábavnější a motivující. Můžete se vzájemně podporovat, sdílet tipy a triky a hlídat si navzájem děti, zatímco ta druhá cvičí.
4. Využijte online zdroje
Pokud nemáte možnost chodit na skupinové lekce, nebo nemáte hlídání pro děti, nezoufejte. Na internetu najdete nepřeberné množství online cvičebních programů pro maminky, ať už zdarma na YouTube, nebo za poplatek na specializovaných platformách. Můžete si tak zacvičit v pohodlí domova, kdykoli se vám to hodí.
5. Plánujte a buďte flexibilní
Zahrňte cvičení do svého týdenního plánu, jako by to byla jakákoli jiná důležitá schůzka. Ale buďte připravené na to, že s dětmi se plány často mění. Pokud se vám nepodaří odcvičit plánovaný trénink, netrapte se tím. Místo toho se snažte najít jinou možnost, jak se hýbat, třeba jen krátkou procházkou, nebo pár cviky doma.
6. Nebojte se požádat o pomoc
Nebojte se požádat o pomoc s hlídáním dětí partnera, rodinu, nebo přátele. I hodinka týdně, kterou budete mít jen pro sebe a svůj sport, vám udělá velkou službu.
7. Oslavujte i malé úspěchy
Každý pohyb se počítá! Buďte na sebe pyšná za každý odcvičený trénink, za každý krok navíc, za každou minutu, kterou věnujete svému zdraví a pohodě.
Jaký sport je pro maminky nejvhodnější?
Výběr sportu záleží na vašich preferencích, fyzické kondici a časových možnostech. Důležité je, aby vás daná aktivita bavila a abyste se u ní cítila dobře. Tady je několik tipů na sporty, které jsou pro maminky obzvlášť vhodné:
Chůze
Chůze je nejpřirozenější pohyb a je skvělá pro začátečníky. Můžete ji provozovat prakticky kdekoli a kdykoli, s kočárkem i bez něj. Začněte s kratšími procházkami a postupně prodlužujte vzdálenost a zvyšujte tempo.
Běh
Běh je skvělý způsob, jak si zlepšit kondici, spálit kalorie a vyčistit si hlavu. Pokud jste před otěhotněním běhala, můžete se k němu po šestinedělí a po konzultaci s lékařem postupně vrátit. Pro běhání s kočárkem je potřeba speciální běžecký kočárek.
Plavání
Plavání je šetrné ke kloubům a je vhodné i pro ženy s nadváhou. Posiluje celé tělo, zlepšuje kardiovaskulární systém a uvolňuje napětí. Navíc, ve vodě se budete cítit lehčí a snadněji se vám budou provádět cviky.
Jóga a pilates
Jóga a pilates jsou skvělé pro zpevnění středu těla, zlepšení flexibility a uvolnění stresu. Existují speciální lekce pro maminky po porodu, které se zaměřují na posílení pánevního dna a břišních svalů.
Posilování
Posilování vám pomůže zpevnit svaly, zrychlit metabolismus a zlepšit držení těla. Můžete cvičit s vlastní vahou, s činkami, nebo na strojích v posilovně. Důležité je dbát na správnou techniku a nepřetěžovat se.
Tanec
Tanec je zábavný způsob, jak se hýbat, spálit kalorie a zlepšit si náladu. Můžete si zatančit doma s dětmi, nebo se přihlásit na lekce tance pro maminky.
Skupinové lekce pro maminky s dětmi
Existují speciální lekce cvičení pro maminky s dětmi, kde můžete cvičit a zároveň trávit čas se svým potomkem. Tyto lekce bývají zaměřené na posílení pánevního dna, břišních svalů a celkovou kondici.
Domácí cvičení
Pokud nemáte možnost chodit na lekce, nebo nemáte hlídání, můžete cvičit doma podle online videí. Na internetu najdete spoustu cvičebních programů pro maminky, které jsou zaměřené na různé partie těla a různé úrovně zdatnosti.
Nezapomínejte na důležitost regenerace! Stejně důležité jako samotné cvičení je i dopřát svému tělu dostatek odpočinku a regenerace. Dbejte na kvalitní spánek, zdravou stravu a dostatečný pitný režim.
Na závěr
Sport a mateřství jdou ruku v ruce. Není to luxus, ale investice do vašeho fyzického i psychického zdraví. Nebojte se začít, i kdyby to mělo být jen pár minut denně. Každý pohyb se počítá a vaše tělo i mysl vám za to poděkují.
A co je nejdůležitější, budete skvělým příkladem pro vaše děti a ukážete jim, že zdravý životní styl je důležitou a zábavnou součástí života.
Tak co, jdete do toho?
Vaše komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.