Tygři, to jsou prostě ikony divočiny. Už na první pohled upoutají svou silou, elegancí a nezaměnitelným pruhovaným kožichem. Patří do čeledi kočkovitých šelem (Felidae) a jsou největšími kočkami na světě. Představte si, že samec tygra usurijského může vážit až 227 kilogramů! To je pořádný macek, co říkáte?

Druhy tygrů

Ale abychom si to ujasnili hned na začátku, neexistuje jen jeden druh tygra. Dnes rozeznáváme několik poddruhů, které se od sebe liší velikostí, zbarvením i areálem výskytu. Mezi nejznámější patří:

Tygr bengálský (Panthera tigris tigris): Tohle je ten „klasický“ tygr, kterého si většina z nás představí. Žije v Indii a okolních zemích a je nejpočetnějším poddruhem.

Tygr usurijský (Panthera tigris altaica): Také známý jako tygr sibiřský, obývá Dálný východ Ruska a severovýchodní Čínu. Je největší ze všech tygrů.

Tygr sumaterský (Panthera tigris sumatrae): Tento poddruh žije pouze na indonéském ostrově Sumatra a je nejmenší ze všech žijících tygrů.

Tygr indočínský (Panthera tigris corbetti): Obývá pevninskou jihovýchodní Asii.

Tygr jihočínský (Panthera tigris amoyensis): Bohužel je kriticky ohrožený a možná už ve volné přírodě ani nežije.

Tygr malajský (Panthera tigris jacksoni): Byl uznán jako samostatný poddruh až v roce 2004 a vyskytuje se na Malajském poloostrově.

Dříve existovaly i další poddruhy, jako například tygr kaspický, jávský a balijský, ty však byly bohužel vyhubeny. To je opravdu smutný fakt, který nám ukazuje, jak moc jsou tygři ohroženi.

Bengálský tygr ležící na kamenném podkladu obklopený zeleným porostem. Tygr upřeně hledí do objektivu, jeho typické oranžové zbarvení s černými pruhy je výrazné.
Tygr Bengálský

Život tygra v divočině

Lov a potrava tygrů

Tygři jsou vrcholoví predátoři, což znamená, že v jejich ekosystému nemají přirozené nepřátele (kromě člověka, bohužel). Jsou to mistři lovu a k přežití potřebují velké množství masa.

Koukni...  Nejčastější klávesové zkratky macOS

Jejich jídelníček se skládá především z velkých kopytníků, jako jsou jeleni, divoká prasata, búvoli nebo antilopy. Občas si ale pochutnají i na menší kořisti, jako jsou opice, ptáci nebo ryby.

Při lovu tygři využívají svou sílu, rychlost a maskování. Díky pruhům na srsti se dokážou skvěle skrýt v trávě nebo v lese a nepozorovaně se přiblížit ke své oběti. Pak už stačí jen krátký sprint a silný útok. Tygři mají neuvěřitelně silné čelisti a ostré zuby, kterými kořist usmrtí.

Sociální chování a teritorium

Tygři jsou spíše samotářská zvířata. Každý jedinec si brání své teritorium, které si značkuje močí, výkaly a škrábáním stromů. Velikost teritoria závisí na množství dostupné kořisti. Samci mají obvykle větší území než samice a často se překrývají s teritorii několika samic.

Setkání dvou tygrů bývají obvykle agresivní, zvláště pokud se jedná o samce. Boje o teritorium mohou být i smrtelné. Na druhou stranu, vztahy mezi matkou a mláďaty jsou velmi silné. Samice se o svá mláďata stará s velkou péčí a učí je všemu potřebnému k přežití.

Rozmnožování a mláďata

Samice tygra dosahuje pohlavní dospělosti ve věku 3–4 let, samci o rok později. Období páření probíhá obvykle na jaře. Po úspěšném spáření se samec vrací zpět do svého teritoria a o výchovu mláďat se stará výhradně samice.

Březost trvá přibližně 104–106 dní a samice rodí obvykle 2–3 mláďata. Koťata jsou po narození slepá a závislá na matčině péči. Matka je kojí zhruba 8 týdnů a postupně je začíná seznamovat s lovem.

Mláďata zůstávají s matkou až do věku dvou let, než se osamostatní a založí si vlastní teritorium. Úmrtnost mláďat je bohužel vysoká, často nepřežije ani polovina z nich.

Bengálská tygřice leží na slámě ve své ubikaci a vedle ní je malé tygří mládě. Mládě se choulí k matce a objevuje okolí.
Mládě Tygřice

Zajímavosti ze života tygrů

Pruhy jako otisky prstů

Věděli jste, že žádní dva tygři nemají stejné pruhy? Pruhy na jejich srsti jsou jedinečné, podobně jako lidské otisky prstů. Díky tomu se dají jednotliví tygři snadno identifikovat. A k čemu vlastně ty pruhy jsou? Kromě skvělého maskování v trávě a lese slouží i ke komunikaci mezi tygry.

Koukni...  Oceanárium Międzyzdroje: Ráj pro rodiny a milovníky moře

Tygři a voda

Na rozdíl od většiny koček mají tygři vodu rádi. Jsou to výborní plavci a často se v horkých dnech chladí v řekách a jezerech. Dokážou uplavat i několik kilometrů. Prý existuje dokonce zaznamenaný případ, kdy tygr uplaval skoro 30 kilometrů! To je neuvěřitelné, co říkáte?

Síla a smysly

Tygři jsou neuvěřitelně silná zvířata. Dokážou ulovit kořist, která je i dvakrát větší než oni sami. Jejich čelisti jsou tak silné, že dokážou rozdrtit i kosti. Kromě síly mají tygři i výborné smysly. Zrak mají šestkrát lepší než člověk, a to zejména v noci. Také jejich sluch je velmi citlivý.

Tygří řev

Tygří řev je slyšet až na vzdálenost několika kilometrů. Slouží k vymezení teritoria a ke komunikaci s ostatními tygry. Slyšeli jste někdy tygří řev na vlastní uši? Je to opravdu mrazivý zážitek.

Ohrožení tygrů a ochrana

Bohužel, tygři patří mezi ohrožené druhy. Jejich populace se v posledních desetiletích dramaticky snížila. Hlavními hrozbami pro tygry jsou:

  • Ztráta přirozeného prostředí: Kvůli rozšiřování lidských sídel, zemědělství a těžbě dřeva přicházejí tygři o svůj domov.
  • Pytláctví: Tygři jsou loveni pro svou srst, kosti a další části těla, které se využívají v tradiční asijské medicíně.
  • Konflikty s lidmi: V oblastech, kde se lidská sídla prolínají s tygřím teritoriem, dochází ke konfliktům, kdy tygři loví dobytek nebo dokonce napadnou člověka.

Situace je ale vážná, bohužel. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije už jen okolo 3 900 jedinců. To je opravdu alarmující číslo. Proto je tak důležité chránit tygry a jejich přirozené prostředí.

Naštěstí existuje mnoho organizací, které se o to snaží. Mezi nejznámější patří například WWF (Světový fond na ochranu přírody).

Jak můžeme tygrům pomoci my?

I my, „obyčejní“ lidé, můžeme přispět k ochraně tygrů. Jak? Například:

  • Podporou ochranářských organizací: Můžeme darovat peníze na jejich činnost nebo se stát jejich členy.
  • Odpovědnou spotřebou: Neměli bychom kupovat výrobky z tygřích částí a měli bychom se zajímat o původ výrobků z exotických dřevin.
  • Šířením osvěty: Můžeme informovat své okolí o ohrožení tygrů a o důležitosti jejich ochrany.
Koukni...  Úmrtí domácího mazlíčka: Kdy, jak co dělat a druhy pohřbu 🐾

Každý malý krok se počítá a může pomoci zachránit tyto nádherné šelmy pro budoucí generace.

Tygři v kultuře a umění

Tygři odjakživa fascinovali lidskou představivost a objevují se v mnoha kulturách, mýtech a legendách. V některých kulturách jsou uctíváni jako posvátná zvířata, v jiných jsou symbolem síly, odvahy a moci.

Tygry najdeme i v umění, literatuře a filmu. Vzpomeňte si například na Knihu džunglí od Rudyarda Kiplinga a tygra Šer Chána. Nebo na film „Život Pi“ (Ang: Life of Pi), kde tygr hraje jednu z hlavních rolí.

Na závěr

Doufám, že se vám můj článek o tygrech líbil a že jste se dozvěděli spoustu nových informací. Tygři jsou neuvěřitelné bytosti a zaslouží si naši ochranu. Musíme udělat vše pro to, abychom je zachránili pro budoucí generace. Protože svět bez tygrů by byl mnohem chudší.

Mějte se krásně a nezapomeňte, že i vy můžete přispět k ochraně přírody!

Ještě bych mohla přidat pár menších zajímavostí, pokud byste chtěli:

  • Tygří mláďata se rodí s modrýma očima, které se jim později změní do žluté nebo oranžové barvy.
  • Tygři dokážou skákat do dálky až 6 metrů.
  • Nejstarší známý tygr se dožil 26 let v zajetí.

Díky, že jste si přečetli můj článek! Snad se vám líbil.

Pojištění PetExpert

Vaše komentáře

Váha tygrů

16/12/2024

Možná bych dodala, že dospělý samec tygra může vážit i klidně i 300 kg a samice, 150 kg.

Avatar for Gabča
Gabča

Přispějte svým komentářem