Útoky na osobní počítače, mobilní telefony a tablety, stejně jako sledování aktivit uživatelů, jsou stále častějším tématem. Jako někdo, kdo je online téměř polovinu dne kvůli práci, vás možná napadá otázka, zda je možné, aby se vám někdo naboural do počítače, mobilního telefonu či tabletu a sledoval vás bez vašeho vědomí. Bohužel, odpověď zní ano. Možné to je a to celkem jednoduše. A teď si představte, že máte v telefonu 80 tisíc fotek, videí, citlivá data apod… Crazy!

Otázkou zůstává, jak snadné to pro útočníka může být a jak se můžete efektivně chránit. Na to se dnes zaměřím.

1. Phishing – Skrytá past v e-mailech

Jedním z nejjednodušších a nejčastějších způsobů, jak se útočník může dostat do vašeho zařízení, je phishing. Možná jste o něm už slyšeli. Útočník vám pošle zprávu, která se tváří jako od důvěryhodného odesílatele – od banky, kolegy, nebo třeba e-shopu.

Vy pak kliknete na přílohu nebo odkaz, který vypadá zcela legitimně, ale ve skutečnosti tím nechtěně stahujete škodlivý software (malware) do svého zařízení. Jakmile se malware dostane dovnitř, útočník může sledovat vaše aktivity, zachytávat přihlašovací údaje nebo dokonce zapnout vaši webkameru.

Prevence je naštěstí jednoduchá – ověřujte, odkud zprávy přicházejí, a nikdy neklikejte na podezřelé odkazy ani neotvírejte přílohy od neznámých odesílatelů.

2. Neaktualizovaný software – Otevřená brána pro útočníky

Máte neustále výzvy k aktualizacím, ale ignorujete je? Možná si myslíte, že nejsou důležité, ale právě zastaralé aplikace a operační systémy jsou častým terčem útoků. Hackeři často využívají známé chyby v softwaru, které vývojáři opravují právě pomocí aktualizací. Když je ignorujete, dáváte jim šanci využít tyto zranitelnosti a proniknout do vašeho zařízení.

Koukni...  Proč miluji Dyson Airwrap: Recenze po 8 měsících

Nezapomínejte proto na pravidelné aktualizace všech svých zařízení – počítače, telefonu i tabletu. I malá aktualizace může být klíčová pro vaši bezpečnost.

3. Malware – Tichý nepřítel v pozadí

Malware je termín pro různé druhy škodlivého softwaru, které mohou sledovat vaši činnost, a to na jakémkoli zařízení – počítači, tabletu nebo mobilním telefonu. Patří sem keyloggery, které zaznamenávají, co píšete na klávesnici, spyware, který sleduje vaše pohyby na internetu, nebo trojské koně, které mohou tajně instalovat další škodlivé programy.

Někdy stačí jen navštívit infikovanou stránku nebo stáhnout aplikaci z nedůvěryhodného zdroje a malware se dostane do vašeho zařízení.

Chcete-li se chránit, instalujte si kvalitní antivirový software, který pravidelně kontroluje vaše zařízení a detekuje potenciální hrozby.

4. Nezabezpečené Wi-Fi sítě – Riziko všude kolem nás

Každý z nás občas používá veřejné Wi-Fi sítě, ať už v kavárně, na letišti nebo v hotelu. I když je to pohodlné, tyto sítě mohou být pro hackery doslova pokladem. Nezabezpečené Wi-Fi sítě jim totiž umožňují sledovat síťový provoz a zachytávat citlivé informace, jako jsou přihlašovací údaje nebo hesla.

Hackeři dokonce mohou přesměrovat váš internetový provoz nebo vás nalákat na falešné weby, kde ukradnou vaše data.

Abyste se chránili, používejte VPN (virtuální privátní síť), která šifruje váš internetový provoz a znemožňuje hackerům přístup k vašim datům, i když jste na nezabezpečené síti.

5. Remote Desktop Protocol – Vzdálený přístup

Vzdálený přístup (Remote Desktop Protocol – RDP) je užitečný nástroj, který vám umožňuje připojit se na svůj počítač z jiného zařízení. Ovšem pokud není správně zabezpečený, může být také nebezpečnou bránou pro hackery.

6. Používání silných hesel!

Pokud používáte slabá hesla nebo standardní přihlašovací údaje, útočník může získat přístup k vašemu zařízení a sledovat vás, aniž byste o tom věděli.

Je důležité používat silná hesla a ideálně zapnout dvoufaktorovou autentizaci (2FA), která přidá další vrstvu ochrany. Osobně (jak jsem již v nějakém článku zmínil) mám všude 2FA + používám správce hesel NordPass, který je z 99,99% neprolomitelný a jednou měsíčně mi aktualizuje všechna hesla „a že jich mám přes slušnou tisícovku“.

7. Webkamera a mikrofon – Oči a uši útočníka

Jedním z nejděsivějších způsobů, jak může hacker sledovat vaši aktivitu, je získání přístupu k vaší webkameře nebo mikrofonu. Hackeři mohou infikovat vaše zařízení „a bacha to i mobil“ malwarem, který jim umožní zapnout vaši kameru nebo mikrofon, aniž byste to věděli. Takto vás mohou sledovat a odposlouchávat v reálném čase.

Koukni...  10 fascinujících faktů o klokanech, které vás ohromí! 🦘

Zde je jednoduchý trik – přelepte si webkameru, pokud ji zrovna nepoužíváte. Tím zamezíte případným pokusům o sledování. Co se týče mikrofonu, ujistěte se, že máte správně nastavené oprávnění pro aplikace, které ho mohou využívat.

Jak těžké je dostat se do něčího zařízení?

Pokud jde o průměrného uživatele internetu, sledování počítače nebo mobilního telefonu není snadné bez potřebných technických znalostí a nástrojů. Vyžaduje to schopnost vytvářet nebo distribuovat škodlivý software a rozumět hackerským technikám.

Na druhou stranu, pro pokročilejšího hackera, který má zkušenosti a přístup k různým nástrojům, jako jsou phishing nebo malware, může být relativně snadné dostat se do zařízení nezkušeného nebo neopatrného uživatele. Proto je důležité vědět, jak se chránit!

Jak se co nejlépe chránit?

  1. Aktualizujte software – Nezapomeňte pravidelně aktualizovat operační systémy a aplikace ve všech vašich zařízeních. I drobná aktualizace může odstranit kritické bezpečnostní chyby.
  2. Používejte silná hesla – Silná a unikátní hesla pro každou službu jsou nezbytná. Můžete také použít správce hesel, který vám s tímto úkolem pomůže.
  3. Dvoufaktorová autentizace (2FA) – Přidáním dvoufaktorové autentizace zajistíte, že i když někdo získá vaše heslo, nebude mít přístup bez druhého faktoru, jako je například kód z mobilní aplikace.
  4. Antivirový software – Instalujte a pravidelně aktualizujte kvalitní antivirový program, který bude detekovat a blokovat malware.
  5. Opatrné stahování – Stahujte aplikace a soubory pouze z důvěryhodných zdrojů. Buďte obezřetní při otevírání příloh a klikání na odkazy v neznámých e-mailech.
  6. Používejte VPNVPN vám zajistí šifrování veškerého internetového provozu a ochranu vašich osobních i citlivých dat, zejména při používání veřejných Wi-Fi sítí. Všem říkám již léta, že bez VPN bych se na veřejnou Wi-Fi nikdy nepřipojil ani kdyby mě za to platili.
  7. Kontrola webkamery a mikrofonu – Přelepení webkamery je jednoduché, ale efektivní řešení. Pravidelně kontrolujte nastavení aplikací, které mohou mít přístup k vašemu mikrofonu.

Shrnutí

I když pro běžného uživatele není snadné proniknout do něčího zařízení, pro zkušenější hackery to může být otázkou minut, pokud nejsou přijata patřičná opatření. Phishing, malware, nezabezpečené Wi-Fi sítě a špatně chráněný RDP – to vše jsou metody, které mohou být zneužity k získání přístupu k vašim osobním informacím. Naštěstí se můžete chránit pomocí několika jednoduchých kroků, které jsme dnes probrali.

Koukni...  Objevte Machu Picchu: Ztracené město Inků

Pamatujte, že zabezpečení vašeho počítače, mobilního telefonu a tabletu by mělo být vždy prioritou, a to zvláště v době, kdy je každý z nás vystaven neustálému riziku online útoků. I když se může zdát, že jsme od těchto hrozeb vzdáleni, opak je pravdou.

Stačí jedno neopatrné kliknutí, zapomenutá aktualizace nebo používání veřejné Wi-Fi bez dostatečného zabezpečení, a naše osobní informace mohou být vystaveny vážnému nebezpečí.

Dodatečná doporučení pro lepší ochranu

Pokud jde o bezpečnost vašich zařízení, nespoléhejte jen na antivirový software. Zde jsou další kroky, které vám mohou pomoci udržet vaše osobní informace a citlivá data v bezpečí:

  1. Zaměřte se na bezpečnost na sociálních sítích – Ujistěte se, že máte nastavená soukromá hesla a nepublikujete citlivé informace, jako je telefonní číslo nebo adresa.
  2. Neinstalujte aplikace z nedůvěryhodných zdrojů – Pokud používáte Android, stahujte aplikace pouze z oficiálního obchodu Google Play. Na iPhonu využívejte App Store.
  3. Používejte šifrované komunikace – Aplikace WhatsApp nabízejí šifrování zpráv, což znesnadňuje hackerům odposlech vaší komunikace.

Na závěr

Bezpečnost na internetu je věcí, kterou nesmíme podceňovat. I když hackeři mají k dispozici stále pokročilejší nástroje, my můžeme podniknout kroky, které minimalizují jejich šance dostat se k našim datům.

Ať už jde o aktualizace softwaru, používání silných hesel, nebo přelepování webkamery, každé opatření může výrazně přispět k naší ochraně.

Nezapomeňte – kybernetické hrozby nečekají, a proto bychom měli být vždy připraveni. Možná o tom ani nevíte a už nyní si někdo kopíruje vaše citlivá data nebo fotky či videa!

Prozkoumejte SkvěléČesko.cz

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem