Česká republika je doslova rájem pro milovníky historie, hradů a zámků. Ale co kdybych vám řekla, že existuje způsob, jak si tyto nádherné památky užít ještě víc? Pěší trasy, které vedou kolem našich hradů a zámků, vám nabídnou nejen úchvatné pohledy na architektonické skvosty, ale také krásnou přírodu a možnost poznat okolí trochu jinak. Dnes vás provedu některými z mých nejoblíbenějších pěších tras, které vedou kolem těchto fascinujících historických míst.
Tak obujte boty, vezměte svačinu a pojďte se mnou na výlet!
Obsah článku
1. Hrad Karlštejn a pěší trasa z Berouna
Historie hradu Karlštejn
Hrad Karlštejn, jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších českých hradů, byl založen v roce 1348 Karlem IV. jako místo pro uchování korunovačních klenotů a dalších cenností. Tento gotický skvost leží jen kousek od Prahy a láká nejen svou monumentální podobou, ale i nádherným okolím. Pokud vás zajímá historie, určitě si zde můžete představit slavné české krále a jejich příběhy.
Pěší trasa turistická na hrad Karlštejn
Nejoblíbenější pěší trasa k hradu Karlštejn začíná na vlakovém nádraží v Berouně nebo na parkovišti u nádraží, kde můžete pohodlně zaparkovat. Trasa vede podél řeky Berounky po červené turistické značce a nabízí nádherné pohledy na klidnou řeku, lesy a samozřejmě samotný hrad.
Celková délka trasy je zhruba 14 kilometrů, což zvládne i průměrně zdatný turista. Trasa končí zpátky v Berouně, což z ní dělá ideální okružní cestu pro celodenní výlet.
Po cestě si můžete udělat zastávku v krásné vesnici Svatý Jan pod Skalou. Tahle malebná obec vás překvapí svou klidnou atmosférou a také skalním masivem, který nad ní vystupuje. Doporučuji si tam na chvíli sednout na lavičku a jen se kochat výhledem.
Zajímavosti po cestě
- Pokud máte rádi přírodu, určitě oceníte, že podél Berounky je velká pravděpodobnost, že zahlédnete ledňáčka říčního. Tenhle malý modro-oranžový ptáček je přímo okouzlující!
- V okolí Karlštejna se také nachází mnoho vinic. Jestliže budete mít chuť na malé občerstvení, určitě se zastavte v jedné z místních vináren a vychutnejte si skleničku lokálního vína.
2. Zámek Hluboká nad Vltavou a cesta z Českých Budějovic
Historie zámku Hluboká nad Vltavou
Zámek Hluboká nad Vltavou je často označován za “český Windsor” díky svému romantickému vzhledu, který připomíná anglické hrady. Byl postaven v původně gotickém stylu ve 13. století, ale později prošel mnoha přestavbami a současnou podobu získal během 19. století, kdy byl přestavěn v novogotickém stylu.
Pěší trasa na Hlubokou nad Vltavou
Jedna z krásných pěších tras vede z Českých Budějovic přímo k zámku Hluboká nad Vltavou. Trasa začíná na vlakovém nádraží v Českých Budějovicích a je značená červenou turistickou značkou. Trasa je dlouhá asi 11 kilometrů a prochází nádhernou jihočeskou krajinou. Cestou míjíte louky, lesy a samozřejmě řeku Vltavu, která dotváří pohádkovou atmosféru.
Jakmile dojdete k zámku, doporučuji si udělat prohlídku nejen interiérů, ale také krásného zámeckého parku. Je obklopený nádhernými květinovými záhony a stromy, které v létě poskytují příjemný stín.
Zajímavosti po cestě
- Po cestě z Českých Budějovic můžete navštívit také ZOO Hluboká, která je příjemnou zastávkou pro celou rodinu.
- V okolí zámku najdete také několik restaurací a stánků s občerstvením, kde si můžete dopřát dobrý oběd nebo osvěžující nápoj po dlouhé procházce.
- Pro rodiny s dětmi je v zámeckém parku připraveno dětské hřiště, kde si mohou děti odpočinout a vyřádit se po cestě.
- Jestliže se vám líbí vyhlídky, vydejte se na Alšovu jihočeskou galerii, která se nachází přímo u zámku a nabízí nádherný výhled na celé okolí.
3. Zámek Křivoklát a lesní stezka z Rakovníka
Historie zámku Křivoklát
Křivoklát patří k nejstarším hradům v Česku a byl vybudován už ve 12. století. Hrad byl významným loveckým sídlem českých králů a jeho poloha uprostřed hlubokých lesů dodává celému místu tajemnou atmosféru. V průběhu historie sloužil jako věznice, což ještě více posiluje jeho temnou a zároveň fascinující pověst.
Pěší trasa na zámek Křivoklát
Pěší trasa, která vás zavede k hradu Křivoklát, začíná na vlakovém nádraží v Rakovníku. Trasa vede po červené turistické značce skrz lesy a měří přibližně 15 kilometrů. Díky své poloze a rozmanité krajině je tato trasa ideální pro ty, kteří hledají klid od městského ruchu a rádi by si užili přírodu.
Na hradě doporučuji navštívit nejen hlavní expozice, ale také vystoupat na věž, odkud je úžasný výhled na křivoklátské lesy. Tato část návštěvy má v sobě něco magického, hlavně pokud vám vyjde krásné počasí.
Zajímavosti po cestě
- Křivoklátské lesy jsou domovem řady vzácných druhů zvířat, včetně jelenů a muflonů. Pokud budete mít štěstí, můžete některé z nich zahlédnout během své procházky.
- Hrad Křivoklát má také bohatou filmovou historii – natáčela se zde například některá z českých pohádek, které možná znáte z dětství.
4. Hrad Pernštejn a stezka z Nedvědice
Historie hradu Pernštejn
Hrad Pernštejn, nazývaný “mramorový hrad” díky množství bílého kamene použitého při jeho stavbě, je skutečným skvostem moravské gotiky. Byl postaven ve 13. století a díky své neobyčejné pevnosti nikdy nebyl dobyt. Leží nad obcí Nedvědice a svou majestátností doslova dominuje celému okolí.
Pěší turistická trasa na hrad Pernštejn
Výlet na hrad Pernštejn začíná na vlakovém nádraží v obci Nedvědice nebo na parkovišti nedaleko centra obce. Trasa vede po zelené turistické značce a měří jen kolem 5 kilometrů, ale její kouzlo spočívá v různorodosti terénu a nádherných výhledech na hrad, který se vypíná na skále nad údolím.
Samotná cesta je krátká, ale strmá, a vede skrz lesy a kolem malých potůčků.
Po příjezdu na hrad se určitě vyplatí absolvovat prohlídku vnitřních prostor. Pernštejn je totiž jedním z mála hradů, který si zachoval autentický středověký ráz.
Zajímavosti po cestě
- Cestou můžete narazit na několik malých kapliček, které lemují cestu k hradu. Jsou tiché, a když si na chvíli zastavíte a posloucháte šumění lesa, působí to až meditativně.
- Hrad Pernštejn je oblíbeným místem pro filmaře a natáčela se zde celá řada pohádek i historických filmů.
5. Zámek Lednice a stezka po Lednicko-valtickém areálu
Historie zámku Lednice
Zámek Lednice, jedno z nejvýznamnějších moravských sídel, byl přestavěn v 19. století ve stylu anglické novogotiky. Je součástí rozsáhlého Lednicko-valtického areálu, který je zapsán na seznamu UNESCO. Lednice se stala oblíbeným sídlem šlechtického rodu Lichtenštejnů a její park se rozkládá na více než 200 hektarech.
Pěší trasa na zámek Lednice
Trasa po Lednicko-valtickém areálu je skutečným zážitkem. Doporučuji začít u zámku Lednice, kde můžete zaparkovat nebo přijít z místního vlakového nádraží. Areál nabízí řadu stezek, které vás provedou kolem zámeckého rybníka, minaretu i Janova hradu.
Trasa je značená žlutou turistickou značkou, která vás dovede k Minaretu, odkud je nádherný výhled na celou oblast. Celková délka trasy je kolem 10 kilometrů, ale pokud máte sílu, můžete ji rozšířit o další zajímavá místa v okolí.
Zajímavosti po cestě
- Minaret v Lednici je největší stavbou svého druhu mimo islámský svět a nabízí nádherné výhledy na celou jižní Moravu.
- V areálu se nachází několik restaurací a kaváren, kde se můžete občerstvit, což je ideální po dlouhé procházce krásným parkem.
- Pro rodiny s dětmi je v parku k dispozici dětské hřiště a malá vodní atrakce, která je skvělou zábavou hlavně v letních měsících.
- Cestou můžete také navštívit Janův hrad, který byl postaven jako umělá zřícenina a je jedním z nejromantičtějších míst v areálu.
6. Zámek Konopiště a stezka z Benešova
Historie zámku Konopiště
Zámek Konopiště je známý především jako poslední sídlo následníka rakousko-uherského trůnu, arcivévody Františka Ferdinanda d’Este. Tento honosný zámek byl původně gotickým hradem, ale v průběhu staletí prošel četnými přestavbami a dnes je ukázkou luxusu, který tehdejší šlechta měla k dispozici.
Pěší turistická trasa na Konopiště
Pěší trasa k zámku Konopiště začíná na vlakovém nádraží v Benešově nebo u parkoviště nedaleko centra města. Trasa vede po červené turistické značce a je dlouhá přibližně 6 kilometrů. Cesta vede krásným parkem, který obklopuje zámek. Cesta není nijak náročná, takže je ideální pro rodiny s dětmi nebo pro klidný odpolední výlet.
Když dorazíte na místo, doporučuji navštívit i zámecké zahrady, kde můžete vidět rozlehlou růžovou zahradu a obdivovat místní voliéry s exotickými ptáky.
Zajímavosti po cestě
- Zámek Konopiště je také známý svou medvědí ohradou, kde dodnes chovají medvědy, což je zvláštní atrakce, kterou určitě stojí za to vidět.
- V okolí zámku je několik piknikových míst a laviček, kde si můžete odpočinout a vychutnat si svačinu s výhledem na zámek.
- Pro děti je zde také malá zoologická zahrádka s domácími zvířaty, což je oblíbená část pro rodiny s malými dětmi.
- František Ferdinand byl velkým milovníkem lovu, a tak zde najdete také rozsáhlou sbírku loveckých trofejí – od paroží až po zbraně, které používal při lovu.
Závěr
Tímto jsem vás provedla některými z 6 nejkrásnějších pěších tras kolem našich hradů a zámků. Ale to není vše! V naší zemi je tolik krásných míst, která stojí za prozkoumání, že bychom o tom mohli mluvit hodiny…
Vaše komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.