Rád bych se s vámi podělil o fascinující příběh Jurije Gagarina, muže, který se stal globálním symbolem průkopnictví a lidské odvahy. Představte si, že stojíte na startovací rampě, kolem vás hučí motory rakety a z dálky to vypadá, jako kdyby se chystalo malé zemětřesení. Zhruba takové pocity musel Gagarin prožívat v den, kdy se stal prvním člověkem v dějinách, jenž opustil Zemi a podíval se na naši planetu z oběžné dráhy.

Nevím, jak to máte vy, ale pro mě je Gagarinův příběh extrémně inspirativní. Ten chlapík byl jedním z milionů mladých lidí v Sovětském svazu, kteří měli sen létat, a dokázal ho posunout na absolutní maximum.

Někdy si říkám, jak obrovská asi musela být jeho motivace, aby prošel všemi těmi náročnými testy, vyrovnal se s obrovským tlakem sovětské propagandy a zároveň si dokázal udržet to své pověstné přátelské charisma.

Vždyť Gagarin nebyl žádný “elitářský pilot” z prominentní rodiny. Pocházel z obyčejného rolnického prostředí, narodil se 9. března 1934 v malé vesnici Klušino ve Smolenské oblasti. Dětství zdaleka neměl jednoduché. Když mu bylo sedm let, jeho rodnou vesnici obsadila německá armáda a rodina si za okupace vytrpěla řadu útrap.

Možná právě tyto zkušenosti jej později vyzbrojily odhodláním a trpělivostí, které jsou pro kosmonauta naprosto klíčové.

Vy určitě víte, že Gagarin se proslavil hlavně svým úspěšným letem do vesmíru. Ale věděli jste, že už předtím měl pověst zručného a poctivého studenta s velmi dobrými výsledky? Kromě toho, že exceloval v matematice a fyzice, projevoval se také jako přirozený týmový hráč.

To se projevilo třeba při jeho pozdější účasti v leteckém kroužku v Saratově, kde nejenže sám pilně trénoval, ale také pomáhal ostatním spolužákům zvládat první letecké pokusy.

Jurij Gagarin v uniformě sovětského letectva s medailemi na hrudi, mávající davu s úsměvem na tváři. Fotografie zachycuje Gagarina po jeho triumfálním návratu na Zemi jako prvního člověka, který se dostal do vesmíru.
Jurij Gagarin po návratu z vesmíru

Přirozená zvídavost i nadšení pro letectví ho dovedly až do vojenské pilotní školy. Tam si, upřímně řečeno, užil solidní porci adrenalinu – létat na stíhacích letounech MiG nebyla žádná procházka růžovým sadem.

Často jezdím okolo letiště a představuju si, jaké to musí být – sedět v malém kokpitu, motor burácí, letoun nabírá výšku a vy se přitom soustředíte jen na ovládání stroje a momentální situaci před vámi. A on tohle zvládal den co den.

Postupně se vypracoval k titulu pilota stíhačky a začal na sebe upozorňovat vedoucí důstojníky. Odtud už byl jen krůček k výběru do špičkového kosmického výcviku. Co všechno to obnášelo, to si řekneme v následujících částech.


Výběr do programu Vostok a cesta ke kosmickému trůnu

Mám pocit, že to musel být neuvěřitelně napínavý okamžik, když Gagarin obdržel zprávu, že byl vybrán mezi první možné kandidáty kosmického letu. V Sovětském svazu tehdy panovalo obrovské nadšení i silná motivace, protože cíl byl jasný – předstihnout Spojené státy a dostat člověka do vesmíru dřív než oni. Do prestižního kosmického výcviku se hlásilo přes dva tisíce pilotů, ale do užšího výběru se nakonec probojovala jen hrstka těch nejzdatnějších.

Z této hrstky se pak zformovala Gagarinova “třináctka” – skupina vybraných pilotů letectva, kteří plnili ty nejtvrdší zdravotní, fyzické i psychické testy, jež měly vyloučit všechny slabší kusy.

Jurij Gagarin v oranžovém kosmonautském obleku a helmě s nápisem „СССР“, obklopen techniky a doprovodem, kráčí k lodi Vostok 1. Tento moment zachycuje přípravy na jeho historický let, kdy se stal prvním člověkem ve vesmíru.
Jurij Gagarin před nástupem do Vostoku 1

Prý museli simulovat různé extrémní stavy, jako je třeba přetížení při více než 10 G, v hermeticky uzavřených komorách se testovala jejich reakce na nedostatek kyslíku, a dokonce je stavěli do rotačních simulátorů, kde se neustále točili v kruhu, až z toho jednomu šla hlava kolem.

Koukni...  Dictador 1977 Gen. en Lalique 2 - Luxusní rum z Kolumbie

Rád bych vyzdvihl Gagarinovu schopnost spolupracovat i improvizovat. Jeho přirozená odolnost, klidná povaha a dobré zdraví mu pomohly obstát v situacích, kde jiní mírně zaváhali. Výsledkem bylo, že když se zužoval výběr na finální kandidáty, Gagarin se se svým nejlepším kamarádem Ghermanem Titovem dostal do úplného čela.

A i když Titov byl taky nesmírně schopný, sovětští pohlaváři vsadili na Gagarina, protože působil ještě o kousek charismatičtěji. Už tehdy jim bylo jasné, že první člověk ve vesmíru se stane celebritou světového formátu, a chtěli, aby ji reprezentoval někdo s “chlapáckým úsměvem” a lidovým šarmem.

Teď už se pojďme zaměřit na slíbených 20 zajímavostí o Juriji Gagarinovi, ve kterých shrnu všechno podstatné, co mě samotného zaujalo a co by mohlo překvapit i vás.

Doporučení: Mít své soukromí, data i osobní údaje na internetu v bezpečí je dnes důležitější než kdy dřív. Hackeři, sledování nebo únik dat se může týkat kohokoliv z nás. Udělejte jednoduchý krok k ochraně – Vyzkoušejte CyberGhost s 81% slevou a získejte 2 měsíce zdarma nebo NordVPN s 74% slevou a 3 měsíci zdarma. Chraňte si své soukromí!

20 klíčových zajímavostí o Juriji Gagarinovi

1) Datum historického letu: 12. dubna 1961

Tohle je den, který se zapsal do dějin a stal se symbolem technologického triumfu Sovětského svazu. Měli bychom si ho pamatovat jako okamžik, kdy se lidé konečně “odlepili” od své planety a vydali se na oběžnou dráhu. Už tehdy se slavilo, a později se 12. duben začal označovat jako Mezinárodní den letectví a kosmonautiky.

2) První slova na palubě lodi Vostok 1

Říká se, že Gagarin před startem radostně zvolal: “Поехали!” (v překladu “Jedeme!” či “Tak vyrážíme!”). Tyto dva slabiky se staly legendární frázi, která symbolizovala průlom do nových sfér a odhodlání začít neprobádanou cestu. Vlastně jde o takový zlidovělý slogan kosmonautiky.

3) Celková doba letu: 108 minut

Přesně tolik času uplynulo od startu do momentu, kdy se Jurij Gagarin znovu bezpečně dostal na zemský povrch. Zdá se to dnes docela krátké, viďte? A přece to byl neuvěřitelný krok pro celé lidstvo. Během té chvíle stihl obletět Zemi jednou dokola a pak přistát poblíž města Engels v Saratovské oblasti.

4) Šířka úsměvu jako marketingová zbraň

Jedním z důvodů, proč byl Gagarin preferován před Titovem, bylo prý právě to, že měl obrovsky sympatický úsměv. Všechny fotografie, na kterých se usmívá, působí spontánně a nakažlivě. Pro sovětskou propagandu byl tedy ideálním reprezentantem: mladý, usměvavý, pohledný, skromný muž “z lidu”.

5) Neprozradil své jméno po přistání

Když po letu přistál, potkal se na poli nejdřív s paní, která tam pracovala. Pochopitelně ji vyděsil, protože měl na sobě ještě oranžovou kombinézu a helmu. Proto ji uklidnil, že je “sovětský člověk, který právě přistál z vesmíru,” ale jméno jí hned neřekl. Tak trochu mu záleželo na oficiálních procedurách.

6) Jurij Gagarin a přistání s padákem

Zajímavé je, že kabina Vostoku sice přistála na padáku, ale samotný Gagarin se kvůli bezpečnosti katapultoval ještě před dopadem kabiny na zem. Oficiálně to tehdy Sověti pár let tajili, aby se neohrozilo mezinárodní uznání rekordu.

Podle tehdejších pravidel musel pilot zůstat v kabině až do dosednutí, což Gagarin nesplnil. Přesto se jeho let uznal jako historicky první úspěšný let člověka do vesmíru.

7) Raketoplán versus kosmická loď

Samozřejmě že v době Gagarinova letu neexistoval raketoplán tak, jak ho známe z pozdějších amerických programů (Space Shuttle). Vostok 1 byla relativně malá a jednoduchá kabina, která neměla žádné křídlo a spoléhala se čistě na atmosférické tření a padák.

Už jen představa, že sedíte v tak malém prostoru, kde je minimální možnost manévrů, je pro mě fascinující.

8) Obrovské přetížení při vstupu do atmosféry

Vrátil se na Zem při přetížení, které krátkodobě dosahovalo až 8 G. To znamená, že jeho tělo vážilo v tu chvíli osmkrát víc, než je normální. Já sám bych si to asi nedokázal ani představit – už při 4 G člověk cítí velký tlak a někdo může bezproblému i omdlít. On to zvládl v pohodě.

Koukni...  Jak změnit (skrýt) na iPhone či Androidu svou polohu? 📍

9) Titul Hrdina Sovětského svazu

Za svůj unikátní kosmický let byl Gagarin po návratu vyznamenán titulem Hrdina Sovětského svazu, což bylo nejvyšší možné státní ocenění. Stal se takřka národním pokladem. Jeho sláva se šířila nejen po svazových republikách, ale brzy obletěla celý svět.

10) Funkce zkušebního pilota i po slavném letu

Možná byste si mysleli, že po takovém husarském kousku mohl jít do důchodu a už jen vysedávat po banketech. Ale Gagarin se dál věnoval letectví – působil jako zkušební pilot a pomáhal s vývojem nových technologií. Rád by se údajně vypravil i na další kosmické výpravy, ale vedení ho po proslulém letu raději “šetřilo”.

Zatímco si tohle čtete, já si představuju ten moment, kdy se musel rozhodovat, zda zůstane aktivní ve výzkumu a vývoji, nebo začne dělat politickou kariéru. Pro většinu lidí by v tu chvíli byla asi mnohem lákavější a hlavně bezpečnější cesta diplomacie či byrokracie. On se ale rozhodl zůstat pilotem, protože ho létání prostě bavilo :).


11) Manželství a rodina Jurije Gagarin

Málokdo ví, že byl Gagarin v době prvního kosmického letu už ženatý. Vzal si Valentinu Goryachevu, s níž měl dvě dcery, Jelenu a Galinu. Valentinu poznal při svém studiu v Saratově, když se připravoval na dráhu vojenského pilota. O svém manželství prý vždycky mluvil s respektem a láskou, a to i ve chvílích, kdy ho sovětská propaganda tahala po nespočtu oficiálních akcí.

  • Když se vrátil z vesmíru, musel hned po příletu usednout do kolotoče veřejného vystupování, a právě rodina pro něj byla útočištěm, kde mohl být sám sebou.
  • Dcery ho obdivovaly jako tatínka – a asi si dovedete představit, že jim ve škole spolužáci nejspíš dost záviděli.

12) Setkání Gagarina s královnou Alžbětou II.

Po svém vesmírném triumfu se Gagarin stal vítaným hostem po celém světě. Jedním z nejzajímavějších okamžiků jeho “promoturné” bylo setkání s britskou královnou Alžbětou II. v srpnu 1961.

Tohle setkání bylo symbolické nejen pro vztahy mezi Sovětským svazem a Západem, ale i pro jeho osobní postavení: z chudého rolnického chlapce se vypracoval v muže, který seděl u jednoho stolu s nejvýznamnějšími světovými osobnostmi.

Gagarin měl tehdy spoustu naplánovaných oficiálních návštěv – kromě Británie zavítal třeba do Československa, kde ho čekalo podobně vřelé přivítání.

13) Krátká postava, velké charisma

Slyšel jsem, že Jurij Gagarin měřil pouhých 157 centimetrů. Zdá se to málo, ale paradoxně to byla jedna z výhod při výběru na let Vostok 1, protože kabina byla velmi stísněná. Rozhodně ho to ale nijak nezmenšovalo v očích veřejnosti – lidi ho milovali pro jeho neustálý úsměv, otevřenou tvář i bezprostřední jednání.

  • Když se novináři ptali, jak se cítí “malý velký muž”, Gagarin se jen pobaveně usmíval a říkal, že nejdůležitější je mít srdce na správném místě.

14) Diplomatická cesta do Československa

Právě návštěva Československa patřila k jedněm z nejbouřlivějších. Lidé mu v Praze i dalších městech připravili neuvěřitelné přivítání – tleskali, mávali sovětskými vlajkami a někdy se k němu snažili prodrat jen proto, aby si podali ruku s “hrdinou vesmíru”. Prý ho to dojalo natolik, že řekl, že se do Československa vždycky rád vrátí.

Slyšel jsem historku, že při jedné z oficiálních večeří ochutnal tradiční knedlíky a české pivo, a byl nadšený. Vždycky se tvářil jako někdo, kdo si dokáže užít místní kulturu.

Jurij Gagarin stojí na pódiu v uniformě, obklopený československými a sovětskými představiteli, před plakátem oslavujícím jeho historický let 12. dubna 1961. Fotografie zachycuje jeho triumfální přijetí během návštěvy Československa, kde byl uctíván jako první člověk ve vesmíru.
Jurij Gagarin na návštěvě Československa 1961

15) Akademické ambice

Pokud si myslíte, že Gagarin zůstal jen u létání, budete překvapeni. Po úspěšném letu se začal věnovat i studiu na Žukovského vojenské letecké akademii, kterou úspěšně dokončil v roce 1968. Rád by se potom zapojil i do dalších kosmických programů, ale jeho plány zkřížil osud.

  • Mám pocit, že se mu do dalších letů do vesmíru moc nechtělo – ne kvůli strachu, ale kvůli tomu, že patřil k nejcennějším lidem země. Pojišťovací riziko bylo neuvěřitelné, takže mu sovětské vedení další let nedovolilo.

16) Zařazení do záložní posádky Sojuz 1

Co možná nevíte: Gagarin byl náhradníkem pro let Sojuz 1 (1967), kam se nakonec vydal kosmonaut Vladimir Komarov. Ten bohužel zahynul kvůli selhání padákového systému při přistání. Pokud by tehdy letenku dostal Gagarin, zřejmě by nepřežil on. Osud někdy mívá skutečně kruté paradoxy.

  • Prý se Komarov pokoušel Gagarina přesvědčit, aby se o let přihlásil, protože sám Komarov tušil technické problémy. Gagarin to nakonec neudělal, ale poté si vyčítal, že nedokázal situaci zvrátit.
Koukni...  Příruční zavazadlo do letadla: Jaké má mít rozměry?
Kosmická loď Sojuz na oběžné dráze Země s viditelnými solárními panely a modrým horizontem planety v pozadí. Tato loď představuje pokročilý sovětský vesmírný program, který následoval po historickém letu Jurije Gagarina a umožnil další průzkum vesmíru.
Kosmická loď Sojuz na oběžné dráze

17) Sochy, busty a pamětní místa

Až budete cestovat do Moskvy nebo do jiných ruských měst, určitě narazíte na mnoho soch či památníků se jménem Gagarin. Hned vedle moskevské Třídy Leninského Komsomolu (dnes Leninskij prospekt) stojí monumentální socha z titanu, která zpodobňuje Gagarina jako symbol člověka, jenž poprvé pokořil vesmír.

  • A nejen v Rusku – třeba i v Londýně můžete najít bustu Gagarina. A v Baikonuru, odkud startoval, je také speciální muzeum věnované jeho osobě.

18) Kráter Gagarin na odvrácené straně Měsíce

Víte, že po něm je pojmenovaný i měsíční kráter? Nachází se na odvrácené straně Měsíce, kam se lidské oko běžně nedívá. Už jen tohle mi přijde jako fantastický odkaz – člověk, který sám fyzicky na Měsíci nestál, ale jeho jméno tam zůstane zvěčněno možná i miliony let.

Měsíční kráter Gagarin je dalším z řady kosmických “pomníků”, kterými se lidé snaží vzdát hold prvnímu kosmonautovi.

19) Gagarinův návrat k aktivnímu létání

Navzdory tomu, že byl Gagarin pro Sovětský svaz mimořádně cenný a funkcionáři ho do dalšího letu raději nepustili, touha po létání ho neopustila. Stal se z něj zkušební pilot proudových stíhaček MiG. A tady bych zdůraznil: i když měl status národního hrdiny, který by s klidem mohl zůstat za stolem v kanceláři, on se radši vrhl zpátky do kokpitu.

  • Tuhle rozhodnost vnímám jako jasný důkaz toho, jak vášnivě rád létal. Žádná funkce v kanceláři ho nemohla uspokojit tak, jako když zapnul přilbu, usedl za knipl a motor se rozburácel.

20) Tragická nehoda MiGu-15 v březnu 1968

Osudnou tečkou Gagarinova života se stala nehoda při cvičném letu 27. března 1968. Vracel se s instruktorem Vladimirem Serjoginem na základnu, když se jejich stroj MiG-15 z dosud zcela nejasných příčin zřítil. Oba zahynuli v lesním porostu poblíž vesnice Novoselovo ve Vladimirské oblasti. Bylo mu pouhých 34 let.

O příčinách nehody se vedou spekulace dodnes: od náhlého manévru kvůli balonu počasí, přes možné selhání letounu, až po setkání s jiným stíhačem. Nic z toho ale nebylo definitivně potvrzeno.

Po jeho smrti vyhlásil Sovětský svaz státní smutek a začala éra uctívání Gagarina jako národního symbolu i mimořádného průkopníka v dobývání vesmíru.

Stíhací letoun MiG-15 s číslem 18 na trupu, který je spojen s tragickou smrtí Jurije Gagarina. Tento letoun byl používán při cvičných letech a symbolizuje osudový okamžik, kdy první kosmonaut světa přišel o život během leteckého neštěstí v roce 1968.
Letoun MiG-15 spojený s tragickým osudem Jurije Gagarina

Gagarinův odkaz žije dál

Jurij Gagarin se stal nesmrtelným. Ať už se bavíme o ruské, světové nebo kosmické historii, jeho jméno tam zůstane zapsané navždy. Jeho odkaz je obrovský a ukazuje, že i kluk z malé vesnice, který vyrůstal za válečné okupace, může vyrůst v člověka, jenž “otevře nebe” nám všem.

Za sebe můžu říct, že mě Gagarinův příběh fascinuje už od dětství. Ukazuje, že cesta nahoru nemusí být vyhrazena jen elitám, ale i těm, kteří mají kuráž, disciplínu a správnou dávku štěstí.

A vy, až budete někde mezi hvězdami, třeba při pozorování noční oblohy, vzpomeňte si na hrdinu, který před více než šedesáti lety dokázal to, co si lidé do té doby jen představovali v odvážných snech.

Pevně věřím, že podobné příběhy umí inspirovat i dnes – zvlášť v době, kdy lidstvo plánuje další cesty do vesmíru. Z pohledu Gagarina se vám může zdát dnešní technika jako kouzelná, ale nezapomínejme, že ty úplně první kroky do neznáma byly vždycky nejodvážnější.

A on byl tím, kdo se odhodlal vykročit.

Koláž s logem GymBeam, zachycující ženu a muže při tréninku s činkami a pestrý výběr zdravých potravin v pozadí.
Slevy GymBeam

Nejčastější otázky

Kdo byl Jurij Alexejevič Gagarin?

Jurij Gagarin byl sovětský kosmonaut, který se stal prvním člověkem ve vesmíru. Narodil se 9. března 1934 ve vesnici Klušino a do historie se zapsal svým letem na oběžnou dráhu Země 12. dubna 1961.

Jaký byl význam letu Jurije Gagarina?

Gagarinův let na palubě kosmické lodi Vostok 1 byl milníkem v dějinách lidstva. Potvrdil technologické schopnosti Sovětského svazu v kosmickém závodě a symbolizoval začátek lidského dobývání vesmíru.

Jak dlouho trval let Gagarina?

Let trval přibližně 108 minut. Gagarin oblétl Zemi jednou a následně se bezpečně vrátil na zemský povrch.

Co Gagarin řekl při startu?

Jeho slavná slova byla: „Поехали!“ (česky „Jedeme!“). Tato věta se stala ikonickou a dodnes symbolizuje odhodlání a odvahu.

Co se stalo s Gagarinem po jeho historickém letu?

Po svém letu se Gagarin stal národním hrdinou Sovětského svazu a celosvětovou celebritou. Pokračoval v práci pro sovětský kosmický program, ale v roce 1968 tragicky zahynul při leteckém neštěstí během cvičného letu.

Proč je Gagarin dodnes významný?

Gagarinův úspěch inspiroval miliony lidí po celém světě k zájmu o vědu, technologii a průzkum vesmíru. Jeho odkaz žije dál jako symbol lidské odvahy a pokroku. Každý rok 12. dubna se slaví Mezinárodní den kosmonautiky na počest jeho historického letu.

Ketodiet slevy

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem