Zima je tu a s ní i neodolatelné volání ledových hlubin. Pocit, kdy se ponoříte do křišťálově čisté vody a všechny starosti se rozplynou jako pára nad hrncem. Zní to lákavě, že? Ale pozor! Otužování není jen tak. Je to umění, které vyžaduje znalosti, trpělivost a respekt k síle přírody.
Představte si sebe, jak stojíte na břehu zamrzlého rybníka. Slunce se odráží od ledové krusty a vy cítíte, jak vám mráz štípe do tváří. Srdce vám buší v hrudi a vy se připravujete na skok do neznáma. Ale než se odhodláte, zastavte se na chvíli a přečtěte si tenhle článek. Možná vám ušetří pár nepříjemných zážitků a pomůže vám vyhnout se nejčastějším chybám, kterých se otužilci dopouštějí.
A vězte, že mluvím z vlastních zkušeností. I já jsem se na začátku své otužilecké dráhy dopouštěl celé řady chyb, které mi způsobily pár nepříjemných chvil. Ale člověk se učí celý život, že? A teď se s vámi podělím o své moudra, abyste se vy těmto chybám mohli vyhnout.
Obsah článku
Proč se vlastně otužovat?
Než se ale pustíme do těch chyb, pojďme si nejdřív říct, proč se vlastně otužovat. Vždyť dobrovolně lézt do ledové vody se může zdát jako čirý masochismus, že? No, ve skutečnosti má otužování spoustu benefitů pro naše zdraví:
- Posílení imunity: To je asi ten nejznámější benefit. Pravidelné otužování pomáhá tělu lépe se vypořádat s viry a bakteriemi.
- Zlepšení krevního oběhu: Chladnutí a následné zahřívání těla stimuluje krevní oběh a pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním.
- Zvýšení energie a odolnosti vůči stresu: Otužování vás nabije energií a pomůže vám lépe se vypořádat se stresem.
- Lepší nálada: Věřte nebo ne, ale otužování vám zlepší náladu. Při ponoření do studené vody se do těla vyplavují endorfiny, hormony štěstí.
- Zlepšení spánku: Po otužování se vám bude lépe usínat a budete mít kvalitnější spánek.
A to je jenom pár z mnoha benefitů! Takže vidíte, že otužování se opravdu vyplatí. Ale pozor! Je důležité to dělat správně, abychom si spíš neublížili. A teď už se konečně pojďme podívat na ty nejčastější chyby.
Chyba č. 1: Skok po hlavě do ledové vody
Jedna z nejčastějších chyb, kterou dělají začátečníci (a přiznám se, že i já jsem se jí na začátku dopustil), je, že se vrhnou rovnou do ledové vody. To je ale obrovská chyba! Tělo na tohle není připravené a může to vést k šoku, podchlazení, a dokonce i k zástavě srdce.
Vždycky začněte postupně! Nejdřív si zvykejte na chladnější sprchu, pak se otužujte ve vaně s postupně klesající teplotou vody a teprve potom se pusťte do otužování v přírodě. A i tam začněte s kratší dobou a postupně ji prodlužujte.
Vzpomínám si, jak jsem se jednou na začátku zimy nadšeně vrhnul do rybníka. Voda byla tak ledová, že jsem se po pár vteřinách musel vyškrábat ven a klepal jsem se zimou ještě hodinu potom. Od té doby jsem se poučil a s otužováním začínám vždycky pozvolna.
Chyba č. 2: Nepravidelnost
Další častou chybou je nepravidelnost. Otužování je jako cvičení – pokud ho budete dělat jenom občas, moc vám to nepomůže. Ideální je otužovat se pravidelně, alespoň 3-4krát týdně. Samozřejmě, že když budete nemocní, tak si dejte pauzu. Ale jinak se snažte dodržovat pravidelnost.
Já se snažím otužovat vždy ráno. Je to pro mě takový rituál, který mi pomáhá nastartovat den. A musím říct, že od té doby, co se otužuju pravidelně, jsem mnohem méně nemocný.
Chyba č. 3: Ignorování signálů těla
Tělo nám dává jasné signály, když se mu něco nelíbí. A při otužování je důležité těmto signálům naslouchat. Pokud se začnete třást zimou, máte modré rty nebo se vám motá hlava, okamžitě vylezte z vody!
Nikdy se nepřemáhejte a nechoďte za hranici svých možností. Otužování by mělo být příjemné, ne utrpení.
Chyba č. 4: Špatné dýchání
Věřte nebo ne, ale i dýchání hraje při otužování důležitou roli. Spousta lidí zadržuje dech, když se ponoří do studené vody. To je ale špatně! Správné dýchání vám pomůže se uvolnit a lépe snášet chlad.
Snažte se dýchat zhluboka a pomalu, ideálně do břicha. Nádech by měl být kratší než výdech. Dýchání vám pomůže regulovat tělesnou teplotu a zklidnit mysl.
Mně osobně pomáhá soustředit se na dech a počítat nádechy a výdechy. Zkuste to taky, uvidíte, že to funguje!
Chyba č. 5: Nedostatečné zahřátí po otužování
Po otužování je důležité se pořádně zahřát. Nestačí se jenom utřít ručníkem a jít domů. Tělo potřebuje dostat zpátky do tepla a obnovit krevní oběh.
Ideální je se po otužování převléknout do suchého oblečení, dát si teplý nápoj (třeba čaj s medem a citronem) a trochu se hýbat. Můžete si dát krátkou procházku, zacvičit si jógu nebo se prostě jenom protáhnout.
Já si po otužování vždycky dám horkou sprchu a pak si zacvičím pár cviků. Cítím se pak skvěle a plný energie.
Chyba č. 6: Otužování s plným žaludkem nebo na lačno
Otužování s plným žaludkem není dobrý nápad. Tělo pak tráví energii na trávení a hůře se vyrovnává s chladem. Stejně tak není dobré otužovat se na lačno. Tělo pak nemá dostatek energie a může dojít k hypoglykémii (nízké hladině cukru v krvi).
Ideální je otužovat se cca 2 hodiny po jídle. Pokud se otužujete ráno, dejte si předtím lehkou snídani, například ovesnou kaši s ovocem.
Chyba č. 7: Podceňování významu hydratace
Hydratace je důležitá vždycky, ale při otužování obzvlášť. Chlad totiž zvyšuje ztrátu tekutin z těla. Proto je důležité pít dostatek vody před, během i po otužování.
Nejlepší je pít čistou vodu nebo neslazené čaje. Vyhýbejte se sladkým nápojům, které vás naopak dehydratují.
Chyba č. 8: Nevhodný výběr místa
Při otužování v přírodě je důležité vybrat si vhodné místo. Voda by měla být čistá a bezpečná. Vyhýbejte se místům s prudkým proudem nebo s neznámým dnem.
Taky je důležité vzít v úvahu okolní prostředí. Otužování v silném větru nebo mrazu může být nebezpečné. Vždycky je lepší otužovat se s někým, kdo vás v případě potřeby může jistit.
Chyba č. 9: Nevhodné oblečení
Na otužování si vezměte vhodné oblečení. V zimě je důležité se dobře obléknout, aby vám nebyla zima. Ideální je vrstvit oblečení, aby se mezi vrstvami udrželo teplo. Nezapomeňte na čepici a rukavice!
Po otužování se co nejrychleji převlékněte do suchého oblečení. Mokré oblečení vás bude ochlazovat a může vést k podchlazení.
Chyba č. 10: Otužování při nemoci
Pokud jste nemocní, s otužováním počkejte, až se uzdravíte. Otužování při nemoci může oslabit organismus a prodloužit dobu léčení.
Chyba č. 11: Alkohol a otužování nejdou dohromady
Možná to znáte z filmů – otužilci se po koupání v ledové vodě zahřívají panákem něčeho ostřejšího. To je ale velký omyl! Alkohol sice na chvíli vyvolá pocit tepla, ale ve skutečnosti rozšiřuje cévy a zrychluje ochlazování organismu. To může vést k podchlazení a dalším zdravotním problémům.
Pokud se chcete po otužování zahřát, dejte si raději teplý čaj nebo kávu. A alkohol si nechte na jinou příležitost.
Chyba č. 12: Otužování bez přípravy
Otužování není jen tak. Je to aktivita, která vyžaduje určitou přípravu. Než se do toho pustíte, je důležité se seznámit s základními principy otužování a s možnými riziky.
Přečtěte si nějaké články nebo knihy o otužování, podívejte se na videa a zeptejte se zkušenějších otužilců. Čím víc budete vědět, tím lépe se na otužování připravíte a tím menší je riziko, že uděláte nějakou chybu.
Chyba č. 13: Srovnávání se s ostatními
Každý jsme jiný a každý máme jinou toleranci k chladu. Není důležité, jak dlouho se otužují ostatní. Důležité je, abyste naslouchali svému tělu a otužovali se tak, aby vám to bylo příjemné.
Nesnažte se srovnávat s ostatními a nechoďte za hranici svých možností. Otužování by mělo být radost, ne soutěž.
Chyba č. 14: Zanedbávání regenerace
Otužování je pro tělo zátěž. Proto je důležité dbát na dostatečnou regeneraci. Dopřejte si dostatek spánku, jezte zdravě a vyhýbejte se stresu.
Taky je důležité doplňovat minerály, které se při otužování z těla vyplavují. Můžete si dát například minerální vodu nebo iontový nápoj.
Další tipy pro začínající otužilce
- Začněte s otužováním v teplejších měsících. Je to pro tělo menší šok než začínat v zimě.
- Najděte si parťáka na otužování. Bude vás to motivovat a budete se cítit bezpečněji.
- Vždycky se před otužováním rozcvičte. Zahřejete svaly a připravíte tělo na chlad.
- Po otužování se dobře osušte a oblékněte do suchého oblečení.
- Pokud se necítíte dobře, s otužováním přestaňte. Není hanba si dát pauzu.
Závěr
Otužování je skvělý způsob, jak posílit imunitu a zlepšit své zdraví. Ale je důležité to dělat správně. Doufám, že vám tenhle článek pomůže vyhnout se nejčastějším chybám a že si otužování užijete!
A nezapomeňte, že nejdůležitější je naslouchat svému tělu a otužovat se s rozumem. Přeji vám hodně úspěchů!
Vaše komentáře
Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.