Za poslední tři roky jsem vyzkoušel téměř přes 60 VPN služeb. Na řadu z nich jsem psal detailní recenze ať už byli pozitivní nebo více či méně negativní. Zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal, mi ukázaly, že i když se nám často zdá, že investice do VPN zaručí naprostou bezpečnost a anonymitu, realita může být mnohdy úplně jiná.

Setkal jsem se s řadou situací ať už osobně nebo u kolegů a proto jsem se rozhodl sepsat těchto 10 bodů, které vás rovnou upozorní nebo varují před „podvodnými“ VPN poskytovali.

1. VPN s doživotním předplatným

Možná jste už někdy zahlédli nabídky na „doživotnípředplatné VPN služeb. Vypadá to lákavě, jako byste zaplatili jednorázově a služba by vám sloužila po celý život. Realita je však mnohem tvrdší – žádná společnost nedokáže neustále financovat náklady na serverovou infrastrukturu a bezpečnost, pokud vám chce zaručit kvalitní službu.

V mnoha případech se tyto nabídky ukazují jako past, kdy se vám zpočátku zdá, že jste udělali skvělou investici, ale nakonec buď společnost zanikne, nebo se objeví další komplikace, o kterých jste ani netušili.

Z vlastní zkušenosti jsem se naučil, že pokud někdo slibuje doživotní ochranu, jde často o chytrou marketingovou lest. Navíc, tento přístup má totiž jasný cíl – nejprve přilákat co nejvíce zákazníků a poté je bez varování zklamat. Dále je třeba podotknout, že taková taktika je běžná, a proto je nutné být vždy obezřetný.

2. Model VPN zdarma – levný trik s vysokou cenou!

Na internetu je celá řada VPN zdarma. Chápu, že spoustu lidí nalákají, ale jak se říká – nic není zadarmo. 97% těchto služeb je totiž jen zkrácenou verzí placené varianty. Často dostanete omezený počet serverů, pomalá připojení a záplavu reklam, které vám naruší zážitek z prohlížení internetu a budete jen znechuceni.

Koukni...  Rok se sluníčkem v zásuvce: Moje zkušenost s fotovoltaikou ✅

V podstatě jde o to, aby vás služba natolik omezila, že nakonec budete nuceni přejít na placenou verzi – a to za mnohem vyšší cenu, než jste původně očekávali. Kromě toho je třeba brát v úvahu, že čím „více zdarma“, tím větší riziko, že se někde ukrývá něco podezřelého, například zneužívání vašich dat.

3. Sběr dat pod rouškou ochrany

Jedním z největších paradoxů nekalých VPN služeb, který mě osobně dosti znepokojuje, je fakt, že VPN služby, které by měly chránit vaše soukromí, mohou být právě tím nástrojem, jak vám data ukrást. Představte si, že místo aby vaše data šifrovaly a chránily, někdo je systematicky sbírá, a to i přesto, že se může zdát, že komunikujete přes zabezpečený VPN tunel.

Já sám jsem se setkal s případy, kdy VPN poskytovatelé zaznamenávali nejen vaši IP adresu, ale i historii navštívených stránek, dobu strávenou online a dokonce i osobní údaje. Ověření slibu „no-logs“ politiky je u mnoha firem jen na papíře, protože skutečný nezájem o transparentnost se odráží v absenci nezávislých auditů a ty nejsou rozhodně levné!

Proto je skutečně důležité volit VPN služby, které každoročně procházejí audity od renomovaných společností jako je například Deloitte apod.

Například NordVPN, ExpressVPN, SurfShark i CyberGhost mají za sebou právě na konci roku nezávislé audity. NordVPN dokonce po páté v řadě (nechává je zpracovat každý rok).

4. Podezřelá žádost o vaše osobní údaje

Jako někdo, kdo se zajímá o ochranu soukromí, jsem vždy ostražitý, když VPN služba vyžaduje víc osobních údajů, než je nutné! Skutečně kvalitní VPN by nikdy neměla vyžadovat například vaši adresu bydliště nebo telefonní číslo. Pokud se od vás někdo snaží získat více informací, než je opravdu potřeba, máte důvod se ptát: „Proč?“

5. Falešné recenze a podvržená svědectví

Internet je plný recenzí a komentářů, ale jak poznat, které jsou skutečné a které jsou jen výplodem marketingových triků? Když jsem se díval po recenzích VPN služeb, často jsem si všiml, že některé komentáře znějí příliš lichotivě a opakovaně.

Podvodníci totiž vědí, jak důvěryhodné hodnocení zákazníků mohou přilákat nové uživatele. Proto vytvářejí falešné recenze, které zaručují, že jejich služba je dokonalá.

Při procházení recenzí se mi osobně osvědčil postup. Číst nejen kladné, ale i záporné komentáře, hledat opakující se fráze a zkoumat, zda recenze nepůsobí příliš „vymalovaně“. Pokud něco působí příliš dobře, je čas se zamyslet a hledat další informace z nezávislých zdrojů.

Asi zcela nejlepší je, si přečíst hodnocení třeba na Trustpilot, Apple Store, Google Play apod. jednoduše uživatelů, kteří službu již mají a hodnotí ji zcela nezávisle.

Koukni...  10+1 tipů proč na dovolenou s Travelking

6. Skryté nástrahy při platbách

Podvody se neomezují jen na marketingové triky – někdy dojde i k přímému finančnímu útoku. Představte si, že zaplatíte za VPN službu a místo toho, abyste získali to, za co jste zaplatili, se ocitnete v pasti navýšených poplatků. Horší situace dokonce může být úplné zmizení služby.

Osobně jsem zaznamenal případy, kdy se cena náhle zvýšila, aniž by bylo předem jasně komunikováno, a nakonec jsem se ocitl s pocitem, že jsem nedostal to, za co jsem zaplatil.

Myslím, že jsem o tom v minulosti někde na našem webu psal. Když se setkáte s podobnými praktikami, je nejlepší ihned kontaktovat zákaznickou podporu. Pokud nedostanete uspokojivou odpověď, hledat alternativu a takévé VPN se hodně rychle vyhnout!

7. VPN, které ve skutečnosti nechrání

Možná nejvíce mne dokáže rozčílit, když objevím VPN službu, která ve skutečnosti vůbec nešifrují data, jak by měla. Podstatou VPN je, že vaše data projdou bezpečným tunelem, kde jsou šifrována a chráněna před útoky. Některé podezřelé služby však tento základní princip nedodržují, a místo toho nechávají vaši IP adresu, DNS dotazy nebo dokonce WebRTC data nezabezpečená.

Na vlastní oči jsem viděl fůru VPN služeb, které slibovaly neomezenou ochranu, ale ve skutečnosti (když jsem si je testoval) selhávaly v základních bezpečnostních funkcích. Pokud VPN nefunguje tak, jak má, může to znamenat, že vaše data jsou vystavena riziku. Toto je v rozporu s principem ochrany soukromí i toho za co si platíte!

8. Nebezpečí malwaru v VPN aplikacích

Jedna z nejzávažnějších hrozeb, kterou sleduji poměrně často, je aplikace malwaru do VPN aplikací. Téměř více než 90% volně dostupných VPN na Androidu obsahuje škodlivý software nebo dokonce malvertising. Úmyslné šíření malwaru, které má za cíl obejít všechna bezpečnostní opatření!

Všem říkám dokola a stále, že pokud je něco zdarma, je potřeba se zamyslet. Místo aby jste si nainstalovali podezřelou aplikaci, je lepší si ověřit její reputaci, hledat recenze od důvěryhodných zdrojů. V případě pochybností dokonce nechat instalační soubor zkontrolovat pomocí online nástrojů.

Koukni...  Jak vybrat Monitor - Průvodce pro každého

Osobně používám například VirusTotal, protože je fajn i na testování webů atd.

Snímek obrazovky webové stránky VirusTotal, která slouží k analýze podezřelých souborů, domén, IP adres a URL za účelem detekce malwaru a jiných bezpečnostních hrozeb. Stránka má tmavé pozadí a zobrazuje logo VirusTotal v modré barvě. Uživatelé mohou nahrát soubor k analýze pomocí tlačítka "Choose file". K dispozici jsou také možnosti analýzy URL a vyhledávání. V horní části je vyhledávací pole pro zadání URL, IP adresy, domény nebo hash souboru.
Aplikace VirusTotal

9. Falešné VPN aplikace – past v digitálním světě

Dalším trikem, který je poměrně častý, jsou falešné VPN aplikace. Naštěstí Google před měsícem zavedl na svém Google Play „verifikaci“ takže by tyto podvodné VPN služby, měli být hojně redukovány. Tyto podvrhy se často maskují jako známé a důvěryhodné služby, ale jejich jediným cílem je získat vaše citlivé informace.

Mnohé z těchto aplikací se snaží co nejvíce napodobit design a funkce pravých prémiových VPN, což je činí těžko rozpoznatelnými pro běžného uživatele.

Osobně doporučuji vždy stahovat VPN aplikace přímo z oficiálních stránek VPN poskytovatele. Důvod k tomu je prostý, na webu jsou totiž vždy nejaktuálnější verze a VPN poskytovatel za ně zodpovídá.

10. Cracknuté VPN účty – levná, ale hodně nebezpečná alternativa

Na internetu se stále objevují nabídky na „cracknuté“ VPN účty – tedy účty placených služeb, které byly nelegálně získány a následně nabízeny za zlomek původní ceny. Na první pohled se to může zdát jako skvělá příležitost ušetřit pár korun, ale realita je zcela opačná.

Když se rozhodnete takovou VPN zkusit, riskujete nejen ztrátu přístupu, pokud původní vlastník změní své heslo, ale také se vystavujete riziku stahování škodlivého softwaru či dokonce právním následkům. Navíc, podpora těchto služeb je téměř nemožná, protože nikdy nejde o oficiální nabídku, a vaše data se mohou dostat do rukou neznámých osob.

Jakou VPN tedy vybrat?

Pokud chcete mít jistotu, že za své peníze získáte skutečné bezpečí a korektní služby, mohu vám doporučit zhruba 20 kvalitních VPN služeb, které splňují všechny bezpečnostní požadavky.

Abych vás však nepřetížil dlouhým soupisem, vybral jsem 5 nejlepších, ze kterých si můžete jednoduše vybrat. Proto jsem i záměrně vybral 3 z 5, které jsou ve českém jazyce. V tabule níže jsem je označil (cs).

Název VPNSleva a nabídkaOdkaz pro vyzkoušení
NordVPN74% sleva + 3 měsíce zdarmaVyzkoušet NordVPN
Surfshark87% sleva + 4 měsíce zdarmaVyzkoušet Surfshark
CyberGhost (cz)82% sleva + 4 měsíce zdarmaVyzkoušet CyberGhost
Private Internet Access (cz)85% sleva + 4 měsíce zdarmaVyzkoušet PIA VPN
ProtonVPN (cz)64% sleva + 2 měsíce zdarmaVyzkoušet ProtonVPN

Všechny tyto služby nabízejí 30 až 45denní záruku vrácení peněz, pokud byste nebyli spokojeni, tudíž vůbec nic neriskujete a mají desítky milionů spokojených uživatelů po celém světě.

Navíc každou z nich jsem v minulosti pečlivě otestoval a psal na ně recenze nejen já, ale i řada prestižních recenzních webů, takže můžete mít opravdu klidnou mysl, že získáte to, za co si platíte a nebudete podvedeni.

PS: V příštím článku pro vás připravím seznam všech VPN, které jsem v poslední době komplexně testoval a nesplňují bezpečnostní standardy.

Ukázka uživatelského rozhraní Surfshark VPN zobrazeného na mobilním telefonu a počítači s aktivním připojením.
SurfShark

Vaše komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře… Buďte první, kdo ho napíše.


Přispějte svým komentářem